Amatérský archeolog v Polsku našel další unikát
Koncem února zavolal archeologovi Peteru Kotowiczovi z Historického muzea v Sanoku na jihovýchodě Polska jeho přítel Tomasz Podolak, amatérský archeolog a milovník historie s tím, že našel poblíž vesnice Pakoszówka nedaleko Sanoku „něco zajímavého“, pravděpodobně starověké bronzové artefakty.Unikátní starověký bronzový poklad se podařilo objevit Tomaszi Podolakovi již loni, jeho nález je nyní vystaven v sanockém muzeu a za oznámení nálezu bezprostředně po jeho odkrytí dostal Podolak odměnu od ministerstva kultury. Proto archeolog Peter Kotowicz neváhal, neprodleně skočil do auta a vyrazil na jih.
Když přijel na místo, spatřil několik mělkých děr, z kterých vykukovaly bronzové fragmenty, které nebylo možné na první pohled přesně identifikovat. Po jejich odkrytí se ukázalo, že jde o úlomky jednoho kusu – bronzového kruhovitého šperku – nánožníku s charakteristickým keltským desingem 3. století př. n. l.
Největší kus tvořil zhruba polovinu kroužku. Archeolog se domnívá, že šperk byl spíš než v důsledku moderních zemědělských aktivit záměrně poškozen už ve starověku a jeho kousky – možná z rituálních důvodů - byly rozházeny po větší ploše. Archeolog Peter Kotowicz s úlomkem keltského nánožníku
Tento šperk je známý pod německým názvem „hohlbuckelringe“ (dutěvypouklý kruh) – ornament patří k nejcharakterističtějším prvkům keltského designu. Keltský nánožník s bohatými ornamenty z Německého národního muzea v Norimberku
Lze vysledovat historický postup šperku spolu s keltskou expanzí do východní Evropy ve 3. st. př. n.l. Nejprve se objevuje v jižním Německu a na území keltského kmene Bójů v dnešních Čechách. Jak Keltové postupovali dále na východ, „hohlbuckelringe“ se začínal objevovat na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Řecku odtud postoupil na jihovýchod do Malé Asie.
První doklady o přítomnosti Keltů na jihovýchodě Polska u Sanoku, v údolí řeky San přinesly až vykopávky v roce 1990. Ačkoli nově objevený nánožník je rozlámaný do několika kusů a není tak zdobný a umělecky propracovaný, jako některé další nalezené na jiných místech v Evropě, jde o velmi významný a unikátní nález. Jde o první nález keltské ženské ozdoby v této oblasti. Archeolog Peter Kotowicz věří, že po nálezu zlaté mince a železného meče, které jsou uloženy v regionálním muzeu v Rzeszówu, je tento keltský nánožník dalším naprosto výjimečným keltským artefaktem objeveným na jihovýchodě Polska. Laténské artefakty nalezené na území Čech, Moravy a Slovenska ve sbírkách Národního muzea v Praze
Lokalita, kde byl keltský šperk objeven, nebyla dosud považována za archeologicky mimořádně významnou. Archeologové ji nyní plánují prohledat pomocí detektorů.
Bronzový nánožník je nyní restaurován a bude tento rok spolu s dalšími unikáty ke spatření na výstavě v podzemních prostorách sanockého hradu.
Oblast okolí Sanoku je bohatá na starověké nálezy, o jednom jsme informovali na DW v únoru v článku „3500 let starý poklad nalezen v Polsku“
Kasander
Zdroj: HistoryBlog
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Rozum
23. 03. 2015, 22:12Hezka zeleninka.. ale malokdy vidim vyfoceneho i nalezce. Vetsinou prave jen archeologa.
Jackus
24. 03. 2015, 12:19Nálezce už bručí, protože artefakty dozajista našel detektorem
"... Když přijel na místo, spatřil několik mělkých děr, z kterých vykukovaly bronzové fragmenty,... "