Amatérský prospektor našel největší nugget v Británii
Po sedm let trávil prospektor Geoff Thurkettle(60) každé léto šest týdnů na pobřeží ostrova Anglesey v severním Walesu hledáním nějakého kousku zlata, který by ho přivedl na stopu pozůstatků po obrovském pokladu. Trpělivost se hledačskému týmu složenému z jeho rodiny a několika přátel vyplatila: Thurkettle našel při potápění v mělké vodě asi pět metrů od břehu nugget o velikosti malého vejce a o váze tří uncí (takřka sto gramů). Je to vůbec největší zlatý valoun, jaký kdy byl v Británii nalezen (skoro dvakrát tak těžší než ten dosud největší Carnon Nugget, nalezený v Cornwallu před více než 200 lety, který vážil 59 g. ). Pokud by šlo o 21-24karátové zlato, jeho hodnota by mohla dosáhnout dvou a půl tisíce liber (zhruba 85 tisíc korun). "Byl jsem naprosto ohromený, když jsem poprvé nugget spatřil. Svítilo slunce, takže zlato zářilo a protože to bylo pod vodou, bylo opticky zvětšeno, vypadalo obrovské, " svěřil se později Geoff, který se zlatou prospekcí zabývá už 39 let. „Opravdu jsme očekávali, že najdeme maximálně zlatý prach. Když jsem si uvědomil, že je to obrovský valoun, pořád jsem tomu nemohl uvěřit - byl to magický okamžik. Moje první myšlenka byla, že když jsem někdy v životě viděl nuggety, tak to bylo jen v muzeu. Nechtěl jsem se ho zprvu dotknout, aby vychutnal ten mimořádný okamžik a uložil si do paměti, jak krásné to vypadá. Nugget uvízl ve skalní puklině a ležel tam, kde ho příroda skryla, připomínal mi Fabergého vejce. Když jsem jej zvedl, byl překvapivě těžký. " Místo nálezu bylo asi 40 metrů od vraku lodi Royal Charter, která ztroskotala v bouři 26. října 1859 na sever od vesnice Moelfre na severovýchodním pobřeží ostrova Anglesey. Nejméně 497 členů posádky a pasažérů (všechny ženy a děti) zemřelo, přesný počet lidí na palubě nebyl znám, neboť seznam pasažérů se ztratil při neštěstí. Přežilo 21 cestujících a 18 členů posádky. Mnozí zahynuli, když je prudké vlny hodily na skaliska, podle svědků některé dokonce stáhly do hlubin pásy zlata, které měly omotány kolem pasu. Přeživší mohou za svou záchranu poděkovat především maltskému námořníkovi Josephu Rogersovi, který s lanem kolem pasu doplaval v hrozivých vlnách k břehu a z lidí na břehu se mu podařilo vytvořit lidský řetěz, který dopravil nešťastníky do bezpečí. Nicméně slavný spisovatel Charles Dickens, který na vrcholu své slávy přicestoval do Walesu, aby podal zprávu o neštěstí, na rozdíl od svých žurnalistických kolegů neignoroval zprávy, že někteří místní obyvatelé dali před záchranou bližních přednost hledání zlata.Říká se, že velké množství tohoto drahého kovu se objevilo na pláži v Porth Alerth a některé zdejší rodiny zbohatly přes noc. Zlatý náklad byl pojištěn na 322 tisíc liber, ale celková hodnota zlata na lodi musela být mnohem vyšší, protože mnozí z pasažérů vezli z Austrálie značné množství zlata, ať už na svých tělech nebo v lodním trezoru.
Loď byla na poslední úseku své dvouměsíční plavby, když ji zasáhla bouře, jedna z nejhorších v celém 19. století. To vše přispělo k vytvoření vědečtějšího přístupu k předpovídání počasí – meteorologické oddělení úřadu Board of Trade zahájilo tvorbu grafů umožňující dlouhodobější předpovědi, vytvořilo systém pozorovacích stanic spojených telegraficky k předávání denních zpráv a rovněž začalo vydávat zprávy o počasí pro noviny.
Loď měla převážet zlato z australských dolů v dnešní hodnotě 120 miliónů liber (hodně přes čtyři miliardy korun). Historici tvrdí, že tehdejší potápěči vyzdvihli s tím nejmodernějším potápěčským vybavením, co bylo tehdy k dispozici, 99 procent zlata – jedno procento, tedy zlato za více než jeden milion liber, má mořské dno stále ukrývat. Jde nejen surové zlato, ale i o šperky, které si vezli majetní pasažéři. Po tom všem tu hledači pokladů pátrají přes 150 let. Thurkettleův nález tak povzbudil naděje, že by se zde dalo najít ještě další zlato. Svůj úspěch přičítá Thurkettle skutečnosti, že krátce před nálezem velká bouře odnesla pryč mohutnou vrstvu písku, který normálně pokrývá ono místo a odkryla části mořského dna, které byly jinak skryté po celá desetiletí. Prsten některého z pasažérů lodi nalezený v minulých letech.
Vzhledem k tomu, že nugget byl nalezen v blízkosti lodního vraku, Geoff Thurkettle měl za povinnost ohlásit nález britskému úřadu The Receiver of Wreck, který se stará o právní záležitosti spojené s nálezem lodních vraků a jejich nákladu. Nugget je nyní majetkem koruny a bude vystaven v muzeu. Thurkettle obdrží nálezné, které by mohlo přesáhnout tržní cenu zlata, neboť se jedná o raritní kus „s rodokmenem“.
„Dosud jsem nalézal jen kusy křemene, v kterých byly kousky zlata, “ svěřil se Geoff Thurkettle, „ale toto byl velký kus zlata, v kterém byly kousky křemene. Bolelo mne srdce, se s ním rozloučit, ale myslím, že je důležité, že skončí v muzeu, kde si jej budou moci prohlédnout další lidé. “
Zdroj: bbc.com, telegraph.co.uk, dailymail.co.uk, Geolf Robinson
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Rozum
13. 05. 2016, 19:12Jo tak to je o trpelivosti...
Ag kov
15. 10. 2024, 12:17Přesně, tedy kdo ji má tak ho má (to zlato):grinning: