Ametyst
Počasí nedělního odpoledne bylo proměnlivé. Když jsem se snažil zdolat prudký lesní svah, kde je někdy lépe lézt nahoru po čtyřech, vysvitlo na okamžik slunce a ve štěrbině skály nade mnou se něco blýsklo. V otvoru, na něhož navazovala jakoby uměle vytvořená rýha, byl nějaký lesklý předmět. Bylo ho vidět opravdu jen kousek. Od ústí otvoru byl vzdálen přibližně deset centimetrů a vše bylo obrostlé mechem. V prvém okamžiku jsem si pomyslel, že je to jen kus skla. Teprve když jsem ho omyl a podíval se proti světlu, objevila se uvnitř fialová mlhovina. I když byl kámen dost poničený, byly znát i hrany krystalu.Nedokážu odhadnout, kdo a kdy ten kámen do skály uložil. Jestli to bylo před rokem nebo tam ležel několik stovek let. Vždyť ametysty, pokud se v určení nepletu a vy mne opravíte, byly oblíbené od středověku. Tady u nás se ale nevyskytují a dnes není problém si podobný kámen koupit.
Když jsem se vrátil domů, běžela právě v televizi pohádka Třetí princ.
Přibližné rozměry: 60 mm x 42 mm x 22 mm. Do koláže jsem vložil dva pohledy z různého úhlu a různým osvětlením.
ROSSY
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
hebel
17. 05. 2016, 09:49Nějaký ametysty se u nás vyskytují, ale rozměry brazilských nedosahují. Pozor na vyšší teploty-barva nenávratně zmizí.
fredy321
17. 05. 2016, 10:55Dnes už je u nás hodně ametystů vysbíráno je to jak s vltyvíny, ale dříve se daly najít i větší kusy.
Vojtaci
17. 05. 2016, 11:09ve středověku se u nás i těžily
JABKO
17. 05. 2016, 17:57Nedávno jsem náhodně taky jeden vykopl má kolem půl kila, jestli to někoho zajímá pošlu foto
Rozum
17. 05. 2016, 21:02Tak sutrologii uz vubec nerozumim.
zero
17. 05. 2016, 22:26No vždyť u nás je polodrahokamů jak naseto- ametysty, růženíny, acháty, opály, vltavíny, záhnědy... toho tady je a bylo. Stále se nacházejí, je to sice už dost vyzobané, ale jsou.
Kojtus91
18. 05. 2016, 05:37Ametyst je druh křemene, chalcedonu, takže je to i náš běžný minerál... Například u Mošnova je v poli skalní útvar, který byl v třetihorách podmořskou sopkou, a zde se dají stále i přes návštěvnost nacházet geody s různými těmito polodrahokamy. Toto je vykrystalizovaná podoba, vůbec bych to nespojoval s lidskou činností. Snímek číslo jedna je z větší části křemen či křišťál ( opět druh křemene ) pouze se zabarvením ametystu, klidně to může být běžný růženín... Chalcedon jako takový se totiž vyskytuje v mnoha podobách a ty často "rostou" jedna přes druhou.
Rossy
18. 05. 2016, 09:04To:Kojtus91.No, geologie tohoto místa...... pískovcové lavice arkózových středně až hrubězrnitých pískovců, které místy přecházejí do polymiktivních slepenců. Zrna až valouny pískovců až slepenců jsou nejčastěj z křemene a živce...
Jed tedy možné, aby se tu běžně vyskatovaly krystaly ametystu? Zatím jsem se nikde nedočetl, že by se tu kdy nalezl.
Kojtus91
18. 05. 2016, 14:17Ten pískovec značí, že místo bývalo mořským dnem, jako většina našeho území... běžné to není, ale jak říkáš, slepence obsahují zrna živce a křemene, který právě v okolí podmořských sopek dokáže přetransformovat v polodrahokam. Nicméně máš pravdu, do té štěrbinky si ho třeba někdo schoval, já myslel to nespojování s lidskou činností spíše tak, že bych v tom neviděl žádný brus nebo tvar stvořený člověkem. Dle mně - přírodní krystal, takto myšleno
Kojtus91
18. 05. 2016, 14:24Máš zřejmě pravdu, osamoceně a takto vyloupnutý ven z nějaké drůzy by se tam jistě neválel, i když si umím představit jak ho tam třeba schovala přívalová voda :-D Krásný nález, protože na minerály žádný detektor neexistuje a kdo je hledá, jen málokdy pochodí :-)
Rossy
18. 05. 2016, 17:19To:Kojtus91.Díky za informace. Víš, ten otvor je dost úzký, že by tam strčilo ruku jen dítě. Navíc tam žil asi nějaký živočich, protože tam jsou malé větvičky a listí. Možná on ten kámen vytlačil ke vchodu. Zkoušel jsem to klacíkem a asi po deseti centimetrech se ten otvor uvnitř rozšiřuje. Můsím si donést nějaké drobné hrabítko a vyhrabat to. Zajímavá je i ta rýha. Vypadá jako od nějakého nástroje. Jako by se tam, někdy dávno, už někdo chtěl dostat. Napadlo mne dostat tam třeba i drobný fotoaparát s bleskem..... no uvidíme...... To místo je historicky dost zajímavé....
Rossy
18. 05. 2016, 17:41Možná jsem to v úvodu chybně napsal. Deset centimetrů od ústí otvoru jsem myslel tak, že byl přibližně deset centimetrů uvnitř, když jsem ho uviděl. Normálně by vidět nebyl, ale já se díval zespodu.
hebel
18. 05. 2016, 18:00Dobrej nápad s tím fotoaparátem. Kdysi jsem něco podobného taky takhle fotil.