Anšlusmedaile
Před časem vyvstala na Detektorwebu debata o tzv. Anšlusmedailích, tedy medailích vydaných u příležitosti připojení některých území k nacistickému Německu. Jelikož z této diskuse vyšlo najevo, že řada sběratelů nemá o této problematice dostatečné informace, rád bych tímto příspěvkem tato bílá místa zaplnil.1) Medaile v upomínku na 13. březen 1938 (Medaille zur Erinnerung an den 13. März 1938)
Medaile byla založena 1. května 1938, u příležitosti připojení Hitlerovy rodné země Rakouska k Německu. Jednalo se o první Hitlerův krok k rozšiřování německého životního prostoru, který se stal zároveň podporou pro německé obyvatelstvo v čsl. pohraničí a stimulem pro stupňování požadavků Sudetoněmecké strany (SdP). Německé jednotky totiž překročily hranice Rakouska 12. března 1938, aniž by se setkaly se sebemenším odporem.
První Anšlusmedaile byla udělována všem Rakušanům, kteří podporovali, nebo se přímo podíleli na anexi, stejně jako rakouským členům NSDAP. Obdrželi ji rovněž němečtí státní úředníci a příslušníci Wehrmachtu a SS, kteří se zúčastnili obsazení Rakouska.
Návrh medaile vytvořil profesor Richard Klein z Mnichova.
První výtvarný návrh byl nějaký čas vyráběn, nebyl však nikdy udělen a stal se proto sběratelskou raritou (katalogová cena asi 4.000 EUR). Na aversu nesl bystu Adolfa Hitlera z levé strany a nápis Ein Volk, ein Reich, ein Führer (Jeden národ, jedna říše, jeden Vůdce). Na reversu byl nápis 13. März 1938 a orlice s roztaženými křídly, držící v pařátech svastiku v dubovém věnci.
Druhý návrh již byl oficiálně vyráběn a udělován. Medaile je kruhová o průměru 30mm a je vyrobena z mosazi nebo slitiny tombaku a bronzu (tombak = měkká mosaz mající asi 75 % mědi a malý obsah zinku). Povrchová úprava byla dokončena matným postříbřením. Lícová strana nese v centru dvě postavy běžící doprava. Zadní, větší s praporem, vede postavu menší se zbytky přetržených řetězů na rukou. Rubová strana je opatřena heslem Ein Volk, ein Reich, ein Führer a datem anexe 13. März 1938. Stuha je červená, po stranách doplněná dvěma bílými a jedním černým proužkem.
Udělování bylo ukončeno 13. prosince 1940. K tomuto datu bylo předáno celkem 318 689 kusů. Medaile byla nošena při slavnostních příležitostech celá na levé kapse uniformy, častěji však jen ve formě malé stužky nad touto kapsou. Byly vyráběny i miniatury na civilní oblek a to o průměru 16 mm na řetízku nebo 9 mm na sponě.
2) Medaile v upomínku na 1. říjen 1938 se sponou Pražský hrad (Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938 mit Spange Prager Burg)
O vzniku této dekorace vypovídá výnos Vůdce a Říšského kancléře z 18. října 1938 a 1. května 1939:
Dnešním dnem bude zřízena medaile v upomínku na 1. říjen 1938, tj. odstoupení čs. pohraničí Německu na základě Mnichovské dohody. Bude vyhotovena v bronzu. Přední strana bude identická jako medaile k 13. březnu 1938. Rubní strana nese datum 1. října 1938. Stuha bude mít sudetoněmecké barvy, tj. černá-červená-černá s bílým okrajem. Medaile bude udělována těm osobám, které se v Sudetech nebo na říšském území zasazovali a připravovali návrat území do Říše. Zvláště přicházejí do úvahy členové NSDAP a SdP v Čechách, kteří v boji za připojení k Říši obětovali svůj majetek či krev, byli zavřeni či vyhnáni. Dále to jsou vdovy a sirotci po padlých bojovnících za sjednocení, příslušníci Wehrmachtu, policie, SS, NSKK a NSFK, kteří se na vstupu podíleli. Stejně tak i vyšší straničtí funkcionáři, členové, úředníci, zaměstnanci a dělníci ve veřejných službách, kteří ve dnech připojení byli služebně činní ve vnitrozemí Sudet.
Avers je stejný jako u předchozí medaile, stejně tak revers, který však obsahuje jiné datum 1. Oktober 1938.
Výnosem z 1. května 1939 nařídil Vůdce, že medaile za 1. říjen 1938 bude udělována též za zásluhy o zřízení Protektorátu Čechy a Morava. Zejména těm osobám, které již medaili 1. říjen 1938 obdržely a nyní se zasloužily o vytvoření Protektorátu Čechy a Morava, byla udělena spona, připevněná na stuze medaile, nesoucí reliéfní pohled na Pražský hrad. Spona měla rozměry 31 x 11 mm a upínala se na stuhu dvěma ohebnými trny. Byla-li nošena pouze stužka tohoto vyznamenání nad levou kapsou uniformy, byla na ní upevněna miniatura této spony o rozměrech 15 x 5 mm.
Za dobu udělování bylo vydáno 1.162.617 ks medailí a 134.563 spon. Udělování bylo ukončeno 31. prosince 1940.
Medaile se sponou byla mimo říšskoněmeckým příslušníkům udělována za zásluhy též občanům německé národnosti, žijícím v Čechách a na Moravě. V Praze to byli profesoři a studenti německých vysokých škol, dále někteří poslanci a úředníci na vyšších místech v Protektorátu, jakož i správci zabraného majetku (tzv. Treuhändleři).
Rovněž tato medaile byla vyráběna ve zmenšené podobě a to o průměru 16 mm na řetízku nebo 9 mm na sponě.
3) Medaile v upomínku návratu Memelu do Říše 1939 (Medaille zur Erinnerung an die Heimkehr des Memellandes 1939)
Poslední nekrvavou akcí nacistického Německa před vypuknutím 2. sv. války byla anexe významného litevského přístavu v Baltském moři Klajpeda (německy Memel nebo Memelburg). Toto území se 160.000 obyvateli, původně náležící východnímu Prusku, bylo v roce 1924 na základě výsledků 1. sv. války tzv. Memelskou dohodou připojeno k Litvě. 20. března 1939 vyjednal Hitler s litevskou vládou znovupřipojení tohoto území k Říši. 23. března se zde vylodila německá armáda a celou oblast obsadila.
Tzv. Memelská medaile byla založena 1. května 1939. Tato poslední Anšlusmedaile byla stejně jako dvě předchozí navržena prof. Kleinem z Mnichova. Výtvarné zpracování je shodné. Pouze reversní strana je opatřena nápisem Zur Erinnerung an die Heimkehr des Memellandes 22. März 1939 (V upomínku na návrat Memelu do říše 22. března 1939) umístěným ve věnci z dubových ratolestí. Stuha je tvořena kombinací bílých, zelených a červených pruhů tedy litevských národních barev (viz obrázek). Medaile je pobronzovaná. Byly k dispozici rovněž 16 a 9 mm miniatury.
Medaile byla udělována všem vojenským, politickým a civilním osobám, které se podílely na přípravách a realizaci připojení Klajpedy k Německu.
Udělování tohoto vyznamenání skončilo na sklonku roku 1940. Vyznamenáno bylo celkem 31.322 osob.
Žádná z výše jmenovaných medailí nenesla značku výrobce, značeny byly pouze spony s reliéfem Pražského hradu k Sudetské medaili.
Použitá literatura: Heinc Z. , Vyznamenání z doby nesvobody 1939 1945, ČNS Praha, 1999.
Zdraví Machar.
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Dragon515
17. 09. 2013, 11:17