Československý bodák vz. 24
Bodák je vo veľmi peknom stave, pôvodne bol celý pokrytý jemnou vrstvou hrdze, ale trpezlivosť a šikovnosť mi nechýbala a tak som ho s otcovou pomocou mierne vyčistil. Čepeľ bodáku je vo vynikajúcom stave, značená z obidvoch strán "ČSZ" a "E levík 24". Na priečke je potom pekne viditeľné písmeno "Z" v krúžku. Čepeľ je v plnej dĺžke a šírke, bez jediného škrabanca alebo záseku. Čepeľ bola veľmi jemne brúsená, pričom brúsenie je na 100 procent pôvodné, pretože do bodáku sa od vojny nijako nezasahovalo. Niektorí zberatelia toto brúsenie nazývajú aj ako "mobilizačný brus", pretože podľa tejto teórie boli bodáky vz. 24 vydávané zo skladov vojakom a pri tejto príležitosti aj mierne nabrúsené zbrojárom. V zbierkach som videl už viacero rovnako brúsených bodákov a viacerí aj tí pokročilejší zberatelia sa prikláňajú k tomu názoru, že bodáky sa týmto spôsobom na sklonku 2. svetovej vojny brúsili. Samozrejme nájdu sa aj zástancovia toho, že bodáky si takto niekto nabrúsil po vojne a trvajú na tom, že nič také ako "mobilizačný brus" nikdy neexistovalo a že je to len "výmysel ako draho predať zničené bodáky". Samozrejme, každý má právo na svoj názor, ale tak hrubo ignorovať fakty hovoriace v prospech pôvodného brúsenia je naozaj trochu veľa. Napríklad tento bodák bol takto nájdený v nedotknutom stave od vojny, nikto sa ho okrem mňa nikdy nedotkol, existujú desiatky originálnych exemplárov s presne identickým brúsením a pod. Navyše bodáky sa po vyrobení a prevzatí armádou nikdy nebrúsili, v čase mieru sa nakonzervovali a uložili do skladov tupé, k ich ostreniu prišlo až počas hroziaceho konfliktu, pri výdaji vojakom – to isté platilo aj pri rakúsko-uhorských bodákoch.
Bodák som kúpil za 200 Sk, teda o nejakom marketingovom ťahu sa tiež hovoriť nedá, pričom ani tento bodák nie je a ani nebude na predaj. Celá čepeľ nesie pôvodné fosfátovanie a pôsobí dobrým dojmom. Rúčka je drevená, pričom nesie drobné známky používania a možno stopy po nie úplne vhodnom skladovaní, ale je celá a drevo má stále peknú štruktúru. medzi črienkami je značenie „V3494“. Uzamykací mechanizmus funguje bezchybne aj keď bodák už bude mať čochvíľa úctyhodných 100 rokov. Kovové puzdro je pôvodne čiernené, pričom povrchová úprava sa zachovala na 90 %. Bodák je kompletný spolu ku nemu patriacemu zavesníku, ktorý je značený československým levom. Žiaľ viac informácií o bodáku a jeho histórii nemám, pretože nikto mi ku nemu nevedel nič povedať, ale aj tak ma teší, že je to bodák spojený s určitou lokalitou, kde prebiehali počas 2. svetovej vojny intenzívne boje.
PetkoZberatel
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
KasanderAdmin
18. 10. 2021, 11:52Vojtaci
18. 10. 2021, 12:08pěkné počtení jako vždy
mohu pottvrdit, že tento bodák v 80. letech nebyl k mání
RU bodák M 95, nebo německý bodák to nebyl problém, těch bylo hodně
já jsem htěl bodák vz. 24, a nakonec jsem sehnal jen takového mrzáčka zkráceného
teprve v 90, letech se tyto bodáky začaly vídat
Mimo
18. 10. 2021, 18:04Dobrý článok a pekný bodák. S brúsením bodákov vz24 je to presne ako je písané v článku. Boli brúsené na útvaroch a je to dobové. Zaujímalo by ma, ak by sme sa dozvedeli, ako to bolo s púzdrami a ich číslovaním a zamiešaním. Má byť púzdro značené rovnako ako bodák, rovnakým rokom? Či púzdra boli domiešané, alebo bodáky prišli do zbrojníc zvlášť a púzdra zvlášť?
MIRI
19. 10. 2021, 05:59z znamena vojenske zásobarne
Panzerfaust6
19. 10. 2021, 07:11krásny exemplár
PetkoZberatel
19. 10. 2021, 09:12Ahoj Chlapi, ďakujem za ohlasy.
Mimo: viacero bodákov vz. 24 mám z povalových nálezov, pričom viem, že ich nikto nezamieňal - myslím puzdra a takmer všetky sú značené rôzne. Rovnaké značenie na puzdre a bodáku je pri tých s označením "tgf" - ale tieto už nezbieram.
MIRI: "Z v krúžku" je značenie zbrojovky Brno a nie vojenské zásobárne. Iné značenie na bodáku nie je, preto to možno mätie.
alamo
19. 10. 2021, 20:24Petko je to tak ako píšeš, naozaj je to brúsenie je pôvodné a dobové. Tiež mám v zbierke nejaké s brusom a dokonca som videl aj nálezovky zo zeme s tým brúsením. Pekný článok
alamo
19. 10. 2021, 20:25pardon...,, naozaj je to brúsenie pôvodné a dobové... "
sedivo12
20. 10. 2021, 08:48Petko: pekný bodáčik a komplet-to sa už teraz málo vidí, ja mám v zbierke presne taký istý z BB a je tiež s brusom na čepeli, ked som sa stretol s pánom V. Strmeňom-veterán bojov SNP (veľmi priemny človek, ochotný, milý a ústretový) a aj on mal bodák brúsený, kto a kedy ho brúsil, to nevedel, ale pamätal si, že mali bodáky brúsené... myslím že je to vodítko potvrdzujúce tvrdenia starších zberateľov...
dundee
23. 10. 2021, 09:39Klobúk dole pred zberateľmi, čo sú v podstate historici. PetkoZberatel si u mňa kapacita v obore
Keď budeš mať čas, prosím pozri sa do môjho posledného príspevku a "daj oko" na RU náhraďák u ktorého sa mi doteraz nepodarilo určiť bližšie info.
Nech sa nám všetkým darí
PetkoZberatel
23. 10. 2021, 15:52alamo, sedivo12 ďakujem za Vaše komentáre chlapi. Ja som síce zo zeme nájdený bodák s brusom nikdy nevidel - kvôli tomu, že stav bol vždy katastrofálny, ale verím, že sa našli aj pekné. Som rád, že sa informácia o dobovom brúsení potvrdila.
miner: ďakujem za pochvalu. K tvojmu náhradnému bodáku - dodnes v podstate neexistuje žiadna ucelená kniha, ktorá by obsahovala všetky náhradné bodáky Rakúsko-Uhorska. V roku 1914 nasala v monarchii úplna katastrofa s nedostatkom výzbroje. Z tohto dôvodu bol priamo armádou zadaný kontrakt mnohým malým dielňam v celom Uhorsku, aby vyrábali náhradné bodáky, Problém bol ten, že armádne kontrakty obsahovali iba strohé informácie o prevedení a tak si mnohí výrobcovia výrabali bodáky po svojom a následne priamo odovzdávali útvarom, ktoré boli okamžite odosielané na frontu, bez toho aby boli evidované alebo kontrolované. Existujú preto náhradné bodáky, ktoré boli jedinečné a boli nimi vyzbrojené len jednotky u určitého obvodu. Viem, že na východnom Slovensku sa nachádzali náhradné bodáky, ktoré boli často jedinečné a našli sa len na určitom bojisku napr. Osadné alebo Hostovice, kým napríklad v Medzilaborciach alebo a boli náhradné bodáky úplne iné, pretože sa tam nachádzala iná jednotka, pre ktorú vyrábal bodáky úplne iný výrobca. Videl som veľké množstvo druhov týchto bodákov - všetky vykopané, vrátane toho čo máš ty. Každopádne bodáky so žliabkom sa nachádzali veľmi, veľmi málo.
dundee
23. 10. 2021, 21:39PetkoZberatel - ďakujem za info a určite keď sa nájde nejaká ďalšia varianta, tak Ti dám vedieť.
Zbierkam Zdar!
Dušan - "miner"