ČSR opasek
chci se obrátit na znalce z oboru koženářství, jestli by mi neporadili, proč kůže z opasku po tolika letech stále vykazuje určitý jev "oxidace"...
Upřesním. Jako malý kluk jsem jako zálesák často pobýval v lesích až do setmění, časem jsem jezdil na tzv. vandry apod. Můj kamarád o pár let tehdá starší než-li já měl tenhle opasek ve vlastnictví a já jako mladý patriot chtěl taky takový opasek vlastnit... ten by se na maskáčích vyjímal a na čundrech, říkal jsem si tehdy v 15ti... Jednoho večera kamarád zazvonil a povídá, chci jet na večeři se svou mladou, nemáš 300,- dám ti ten opasek a měl ho v ruce. Samozřejmě rodiče založili a já ho od té doby snad nevyslíkl.:-))
Staral jsem se o něj, a však tehdá asi nesprávně mazáním indulonou, x krát s ním zmokl v dešti, nebo se propotil na kost. Opasek jsem odložil až s příchodem sbírání starých armádních cajků. Dodnes je ve výborné formě, ale i když je ve vitríně cti, tak čas od času mosazné části na něm oxidují zeleně, přezku už jsem dávno musel z něho sundat, aby neoxidovala (je to přeci jen zajímavý výrobce)... a i když to setřu, stále to za čas zase vyraší... viz foto. Dá se tento jev nějak zvrátit?
Diensglasek
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Panzerfaust6
07. 08. 2020, 10:08Tiež som riešil podobný problém, keď som vešal moderný ďalekohľad s koženým remeňom na mosadzný háčik. Začalo to reagovať a styčné plchy oxidovať na zeleno. Háčik som potom olepil páskou a už je to v pohode. Myslím si teda, že ide o štandardnú reakciu chemikálie v koži s mosadzou - no môžem sa mýliť
jegr
07. 08. 2020, 11:58Panzerfaust - máš pravdu je to celkem běžná věc, reakce kožešnických činidel s kůží toho se nezbavíš stejný problém mam i já s náboji v patrontašce.
jegr
07. 08. 2020, 11:59Pardon - chtěl napsat činidel s mosazí.
REBEL 1866
07. 08. 2020, 12:05Je to nejspíš tím, že kůže je činěná loužením, louh je sám o sobě zásaditá žíravina a v té kůži je prostě natolik nasáklý, že se tohohle jevu zbavit nedá.
Čím vším byl opasek činěný tehdy nevím, ale už nekolik desetiletí se používají chromové soli, což jsou vysoce karcinogenní látky (šestimocný chrom). Když jsem zkoušel podomácku činit kožešiny z králíků a taky ze srnce od myslivce používal jsem metodu takzvaného loužení kyselinou, tedy octem, ale jak by takto vyčiněná kůže reagovala na kovy netuším.
REBEL 1866
07. 08. 2020, 12:08Jinak ta přezka je nádherná, ten stav a málo vídaný výrobce... Prostě krása
Diensglasek
07. 08. 2020, 12:28Ahoj díky za objasnění, no jak jsem zmínil v minulosti to bylo občas promaznute klasickou indulonou na ruce, žádna extra péče...
Pravě jsem si všiml, že mám doma opasek ČSR s dvodílnou přezkou z 1.rep. a kůže je suchá, měkka a ohebná, zřejmě ji nikdo ničím nenamazal, protože ta přezka na něm neoxiduje.
Ovšem když jsem tento smotek opaskový položil na smotek opaskový co činní oxidaci, tak i přezka na suche opasku v místech kde se dotýkala s namazným opaskem začla reagovat Musel jsem je oddělit.
liborradek
07. 08. 2020, 14:24Hele toho se nezbavíš mě to dělaj hlavně jugošský závěsníky a co mám dělaný kudly, tak kde se dotejká kůže mosaznýho kování tak to samý. Je to asi fakt daný druhem látky použitý při činění. Co nosim celej život takřka denně mosaznou prvorep přezku na něm opasku z války, tak nikdy nic.
FerdaMravenec
07. 08. 2020, 14:41Bude to tím, že kůže byla dodatečně mazána indulonou a bůh ví čím ješte prědešlým majitelem.
kebabJm
07. 08. 2020, 21:17Určitě to není indulonou nebo něčím jiným, kůže tohle prostě dělá v kombinaci i s poměděnými cvočky např u kožených pouzder na uton
pepa_d
08. 08. 2020, 07:35Hlavně je to od lidský kůže a od potu, když nosíš ten pásek celej rok a makáš na něj tak je ta přezka zelená jak vodník. Proto se mosazný věci odjak živa cídily.
FerdaMravenec
08. 08. 2020, 10:14Já mám něčím hodně přemastěnou ČS leteckou kuklu a na ní jsou patenty řádně zoxidovány, takže ta oxidace není primárně z činidel použitých při zpracování kůže.