Cvičná jaderná mina ČSSR
Ahoj kamarádi, posílám k seznámení další raritní exponát, který se mi podařilo získat do muzea. Fotografie a doklady od cvičné jaderné miny. ČSSR měla plnou hubu míru a boje proti americkým agresorům, a jejich hrozbě atomovou válkou, přitom se naši vojáci cvičili k použití jaderných zbraní. S použitím jaderných min se začalo uvažovat v ČSLA na konci 60tých let. Cvičná jaderná mina byla v Československu zhotovena ve dvou exemplářích. K imitování cvičného jaderného výbuchu se nepředpokládalo využít radioaktivního materiálu. Měl být v tomto případě nahrazen popílkem. K předvedení exploze cvičné jaderné miny před zahraničními pozorovateli z členských armád Varšavské smlovy i NATO mělo dojít na konci 80tých let ve výcvikovém prostoru naší armády. Vzhledem k obavě z prozrazení výzbroje a znečištění životního prostředí se ukázka neuskutečnila.Na internetu jsem našel jen pár zmínek o této zbrani:
Dotaz : Byly na území ČSSR umístěny ostré jaderné miny? Osobně jsem se setkal na jednom muničním skladu s cvičnou jadernou minou.
Odpověď bývalého ministra národní obrany Václavíka :
O umístnění jaderných min na našem území mi není opravdu nic známo. Protože jaderné miny měly ve studené válce jistě svůj význam, zejména k zesílení obrany na SH, měly je ve výzbroji bezesporu asi i OS SSSR. První je však ve svých operačních záměrech uplatňovali Američané v Evropě. Proto si vysvětluji maketu CvJMi, kterou jste někde viděl, jako možnou pomůcku ženijních jednotek k výcviku při odminování terénu.
Na servru PALBA:
V ČSLA bola zavedená "cvičná jadrová mína" (v podstate maketa jednej zo starších amerických jadrových demoličných mín) a existovali špecializované skupiny, ktoré s týmito imitátormi občas vykonávali výcvik v umiestňovaní i v odstraňovaní. Jednej takej akcie na odstraňovanie som sa v roku 1987 zúčastnil. Mína (imitátor) bola uložená v približne päť metrov hlbokej vŕtanej studni zaplavenej vodou a studňa bola čiastočne zasypaná. Skupina pre odstránenie míny mala asi 100-120 vojakov a okolo 30 vozidiel (rôzne OT, vyprošťovací tank, zemné vrtáky, báger, žeriav... ) - na cvičení bolo aj dosť "čumilov" s nemalým množstvom zlata na pleciach vrátane dvoch rusov. Cvičenie sa zrejme robilo len raz za niekoľko rokov.
V konečnom kroku bola jadrová mína zničená výbuchom väčšieho počtu ženijných kumulatívnych náloží. Na cvičení cvičnou jadernou minu zo studne napokon vytiahli potápači žeriavom a do studne spustili asi meter a pol dlhý zvarenec z oceľových rúr (tak veľký bol aj imitátor - skladal sa dvoch valcových častí postavených na seba, v hornej bola elektronika s časovačmi, rádiovým prijímačom a nejakým kódovacím zariadením, spodná bola naplnená pieskom a predstavovala jadrovú nálož) a nálože sa odpálili až potom. Po odpale ešte nastúpili chemici s bagrom a lopatami a vyhrabali zo zeme a bahna zvyšky zvarenca, s ktorými zaobchádzali ako so zamorenýmí predmetmi. Mína mala byť rozseknutá po dĺžke v dvoch rovinách a po výške v troch úrovniach na štyri kusy.
Po prostudování mých dokladů jsem zjistil, že CvJMi č. 059 byla vyrobena ve Slováckých strojírnách n. p. Uherský Brod
11.9.1975 provedeno oživení a zkoušky v délce 100 hodin
29.9.1975 nastaven kód pro odpálení 1H, 2F, 2A
29.9.1975 Osvědčení o jakosti a kompletnosti soupravy
22.4.1976 provedena kontrola bez závad OZ-042 LOUKOV
CvJMi přebírá Vojenský útvar 3316 Velká Hleďsebe, chybí 8 součástí CvJMi
Likvidaci cvičné jaderné miny dělala firma HAAS někde u Plzně v roce 2003. Pokud někdo ví, kde ty miny skončily, budu rád za info.
Maruška
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
psotek
12. 01. 2009, 12:16Maruška: přejeď si tu minu cvičně dozimetrem
Rellik
12. 01. 2009, 13:00A hele v areálu toho podniku sem donedávna dělal...:) Po zdech tam toho visí všude hodně - myslím těch soupisek...:)
M57
12. 01. 2009, 17:53militaria
12. 01. 2009, 18:08Mladý Plzák má ještě dobré zdroje díky otci...
Mirka
12. 01. 2009, 20:13zdravím s jadernou minou jsem se také setkal u vu 8006 sered. jednalo se o kopii us miny ovládací část měla popis v angličtině a celá tato část působila dojmem originálu, ale to snad není možné ani s největší nadsázkou. jinak na armypoint nabízí detektor z DDR se kterým se tyto miny měly hledat. důstojník který vedl cvičení pravil dávejte bacha ten klacek stojí 80000kč v roce 1987. nashle josef
Warhy31
12. 01. 2009, 21:23Ano, ty miny v Hrobech u Chýnova skutečně byli.
INDIAN31
12. 01. 2009, 21:57já byl na vojně v Hleďsebi v roce 94 a jeden tejden jsme stěhovali z Kynšperka různý krámy a mezi nima stejný kisny jak máš ty vyfocený. Netvrdim že to je to samý co máš ty, ale tak nějak to vypadalo. Byla jich jedna vejtřaska. Toho zmrda kapitána co s náma tenkrát jezdil bych na to nejradši posadil a odpálil to s nim
tars
13. 01. 2009, 00:23matně si vzpomýnám že kamarád taky vyprávěl jak musely dělat douru pro tuhlenctu potforu a pak ji zamaskovat.
hezkej kousek do tvé sbírky.
spion
13. 01. 2009, 10:00Tak pánové, a jestli pak víte co máte udělat, když vidíte padat atomovou bombu?
psotek
13. 01. 2009, 13:39spion: my co jsme ještě měli ve škole Brannou výchovu, to samozřejmě víme. A ti mladí cucáci ať si to najdou na netu
richie
13. 01. 2009, 17:23spion: zabalit sa do bielej plachty a pekne pomaly a v pokoji odkracat na cintorin... aby nevznikla panika:)
spion
13. 01. 2009, 17:44NENE, musíte se pořádně dívat, protože to už nikdy v životě neuvidíte.
reb2
13. 01. 2009, 23:59K jadrovým mínam ešte toľko: V ČSLA bola zavedená "cvičná jadrová mína" (v podstate maketa jednej zo starších amerických jadrových demoličných mín) a existovali špecializované skupiny, ktoré s týmito imitátormi občas vykonávali výcvik v umiestňovaní i v odstraňovaní. Jednej takej akcie na odstraňovanie som sa v roku 1987 zúčastnil.
Mína (imitátor) bola uložená v približne päť metrov hlbokej vŕtanej studni zaplavenej vodou a studňa bola čiastočne zasypaná.
Skupina pre odstránenie míny mala asi 100-120 vojakov a okolo 30 vozidiel (rôzne OT, vyprošťovací tank, zemné vrtáky, báger, žeriav... ) - na cvičení bolo aj dosť "čumilov" s nemalým množstvom zlata na pleciach vrátane dvoch rusov. Cvičenie sa zrejme robilo len raz za niekoľko rokov.
Vo výbave skupiny pre odstránenie boli okrem iného dva OT a nákladné auto so špeciálnou rádiovou rušiacou aparatúrou, ktorých obsluhy vybudovali v okruhu cca 100 metrov a 250 metrov od miesta uloženia "anténne ploty" proti rádiopovelovému odpáleniu.
V skupine boli aj dva veľké automobilové zemné vrtáky a niekoľko cisterien s vodou, ktorých úlohou bolo počas vŕtania paralelných studní udržovať hladinu vody v studni s mínou, ďalej vozidlo pre seizmický prieskum studne - okolo studni bolo rozmiestnených niekoľko geofónov a vo vzdialenosti asi pol kilometru bol urobený odpal menšej nálože v hĺbke asi 30 metrov pre zistenie rozmerov studne a hĺbky uloženia míny. Okrem toho boli v skupine aj potápači, samozrejme pyrotechnici a chemici a ďaľší špecialisti.
V konečnom kroku bola jadrová mína zničená výbuchom väčšieho počtu ženijných kumulatívnych náloží. Na cvičení imitátor zo studne napokon vytiahli potápači žeriavom a do studne spustili asi meter a pol dlhý zvarenec z oceľových rúr (tak veľký bol aj imitátor - skladal sa dvoch valcových častí postavených na seba, v hornej bola elektronika s časovačmi, rádiovým prijímačom a nejakým kódovacím zariadením, spodná bola naplnená pieskom a predstavovala jadrovú nálož) a nálože sa odpálili až potom. Po odpale ešte nastúpili chemici s bagrom a lopatami a vyhrabali zo zeme a bahna zvyšky zvarenca, s ktorými zaobchádzali ako so zamorenýmí predmetmi. Mína mala byť rozseknutá po dĺžke v dvoch rovinách a po výške v troch úrovniach na štyri kusy.
prevzate z palba
Milo
15. 01. 2009, 09:42Tá CvJMi, ktorá je spomínaná v správe zo Slovenska, sa nachádza v zbierke oddelenia pyrotechniky KEÚ v Bratislave.
Milo
16. 01. 2009, 11:27V nedeľu v práci nie som, ale v pondelok je to možné.