Další poklad z Valašska
"Vlastně ho při procházce vyhrabala naše fenka Máša, byl jen pár centimetrů pod zemí. Šlo o malou hliněnou nádobku, ze které vyčuhovaly mince. Hned bylo jasné, že půjde o nějaký starý poklad. Vytáhli jsme ho ven a nahlásili, " řekl pracovníkům muzea jeden z nálezců.
Silně korodované stříbrné mince byly většinou spojeny do několika různě velkých slepenců. Poklad nyní čeká v muzeu podrobný průzkum, čistění a konzervace. . „Z prvotního zkoumání nebylo možné vzhledem k degradaci mincí určit typologický a chronologický rozsah souboru, “ vysvětluje archeolog. „Rámcové určení několika lépe dochovaných kusů směruje ke grešlovým a krejcarovým ražbám Leopolda I. Habsburského a příbuzných panovníků. Velmi obecně je zatím možné depot datovat do 17. a začátku 18. století. Zbarvení střepů i složení materiálu nádobky pak naznačují, že nepochází z naší oblasti, ale nejspíš z nějakého důlního regionu. “ Prvotního zkoumání pokladu se v restaurátorské dílně zámku Kinských ve Valašském Meziříčí zúčastnili i oba nálezci.
„Chtěla bych jim moc poděkovat za to, že poklad odevzdali. Svým přístupem pomohou odhalit další kus historie regionu a také umožní, aby si tyto krásné mince mohla prohlédnout i veřejnost, “ ocenila Zuzana Fišerová, radní pro školství a kulturu Zlínského kraje, který je zřizovatelem muzea.
Podle ředitele Muzea regionu Valašsko Tomáše Vitáska archeologové dlouhodobě spolupracují s veřejnosti, což se mimo jiné projevuje i v tom, že v posledních letech přibývá skvělých nálezů odevzdaných poctivými nálezci. Loňský rok patřil na Valašsku z hlediska archeologických nálezů k nejúspěšnějším. Nejvzácnější objev pocházel z obce Ústí u Vsetína, kde skupinka kamarádů našla a odevzdala nádobku plnou pražských grošů z druhé poloviny 14. století.
Podrobný průzkum posledního objevu potrvá několik měsíců. Odborníci s ním začnou až poté, co bude dokončena analýza loňského nálezu v Ústí u Vsetína. „Je to běh na dlouhou trať, protože je třeba provést řadu úkonů a ne všechny se dělají u nás v muzeu. Ve finále ale díky nim budeme umět poskládat komplexní historický obraz obou objevů, “ uzavřel Španihel. Po dokončení potřebných rozborů si bude moci poklad prohlédnout i veřejnost. Archeolog Muzea regionu Valašsko Samuel Španihel si spolu s nálezci paní Petrou a jejím synem Michalem prohlíží stříbrné mince objevené v Loučce na Valašskomeziříčsku.
(Foto: Jiří Koňařík, Muzeum regionu Valašsko)
(Zdroje: Muzeum regionu Valašsko, ČTK, Český rozhlas, valassky. denik.cz, opavsky. denik.cz, CNN. iprima.cz)
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
tatko22
21. 02. 2022, 19:42jinak se divim, ze prozatím zadnej koment...
Rozum
21. 02. 2022, 20:07Kdyz jsem se na to chtel mrknout na jinych servrech strka mi to vsude cookies nebo jak se to pise. Tady od kluku to ma hezky bez reklam. Kurna to musi byt adrenalinek. Jsem zvedavy co to bude po ociste.
playa
10. 07. 2022, 13:53Máša s detektorem, ale je to od nich milé, že to oznámili.