Detektor revue 4/2018 právě vyšlo
nové vydání časopisu Detektor revue již opustilo tiskárnu a mělo by již byt v poštovních schránkách předplatitelů a na obvyklých prodejní místech. Je označené jako č. 4/2018 a jako vždy vám nabízíme malou ochutnávku.
Tradičně zahajujeme stálou rubrikou Artefakt měsíce, jímž se tentokráte stal raritní Dirham nalezený jen tak „na oko“. Tři depoty za jedno dopoledne se jmenuje reportáž, v níž Alča vypráví o jedné mimořádné hledačské neděli. Následuje příspěvek do diskuse o vztahu hledačů a archeologů od předsedy Archeo Moravia Tomáše Merty v článku Každý rok obohatíme depozitáře o tisíc artefaktů. V dobách pionýrských bez detektoru - druhý díl vzpomínek legendárního hledače Kazima nás zavádí do dob, kdy i bez detektoru přicházely nálezy. Pravidelná rubrika Archeologické střípky se tentokráte nese ve znamení „NEJSTARŠÍ“. Stále oblíbenější hledačská „disciplína“ tzv. magnet fishing může přinést radost z pěkných nálezů, ale i nepěkné překvapení. Článek Kde tiká smrt vypráví i o nelehké práci policejních potápěčů a zde konkrétně se jedná o průzkum Vltavy v Praze pod Vyšehradskou skálou. V článku Politická platidla a vznik Československa přibližuje Pavel Moravec málo známou kapitolou provázející historický rok 1918.
Osmdesáté výročí katastrofy jednoho z letounů Savoia-Marchetti Československých státních aerolinií připomíná Wood v článku Smutná vzpomínka na vzdušnou krásku. Na vaše dotazy ohledně nálezů knoflíků odpovídá v pravidelné rubrice Knoflíkářova poradna jejich sběratel a znalec Ivo Tomáš. Těm, kteří se nechtějí ke svým nálezům chovat macešky, či je nesprávným ošetřením nevratně poškodit, je věnováno již sedmé pokračování našeho seriálu Konzervátorské doupě . Se zkušenostmi z praxe muzejního konzervátora se s vámi dělí Acci. Tentokrát poradí, jak pečovat o nálezy a půdovky ze dřeva. Rozhádali jste se někdy kvůli nálezům či lokalitě? je otázka, kterou jsme hledačům položili v další stálé rubrice Anketa. Na počátky detektoringu v Čechách v devadesátých letech i později vzpomíná v pátém ze série rozhovorů s Kasandrem legendární hledač Nek, tento se jmenuje Jak jsem hledal darováky“. Zájemci o vojenskou techniku jistě uvítají další studii z pera historika vojenské techniky Jana Škarky 15cm kanon NO a 22cm moždíř ON. Milovníky povídek určitě potěší Fáze tři - třetí díl z cyklu povídek nejen pro hledače z pera spisovatele a hledače Zdeňka Jarchovského.
Podrobnosti jak získat předplatné naleznete na www.detektorrevue.cz
V rámci doprodeje již vyšlých čísel, došlo ke snížení jejich cen až na 30 Kč. Pohodlně je můžete objednat zde.
Cena předplatného je 294 Kč včetně poštovného.
Časopis můžete také zakoupit na adrese redakce:
Žitná 2 (suterén), Praha 2 za cenu 55 Kč. V případě dalších dotazů nás kontaktujte na tel.: 720 100 200
Nově je také časopis k dispozici v brněnské prodejně Detektorwebu na adrese Orlí 3 (Galerie Orlí, 2. patro).
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
butcher
11. 10. 2018, 19:13už je od středy doma a dávno přečteno, no ty tři depoty v jednom dni na skoro jednom místě to bylo infarktové a poučné čtení
kolovrat71
13. 10. 2018, 19:28.
Mirek85
15. 10. 2018, 19:03Nejvíc se mi líbí ten článek o těch darovácích. Jinak pěkný číslo.
Savinelli
17. 10. 2018, 09:13Nejvíc se mi líbilo hledání bez detektoru od Kazima, ale vlastně všechno
kolovrat71
25. 10. 2018, 18:43pěkný čtení bylo v listárně = Sledujeme i kamínky ( DR č. 1 / 2018 ). Reakce na článek WOODA : Tajemný rohovec z Bavorska, napsal FENEK.