Dvojitá svátostka
Zdravím všechny slušné hledače! Tyto svátostky ležely v zemi 50cm od sebe. Pravděpodobně byly ztraceny ve stejný okamžik jedním člověkem. Řekněte prosím svůj názor na jejich stáří. Ačkoliv byly čistěny "Jezerovou metodou" :) nejsou moc čitelné, ale k určení máte dva exempláře - tak se snažte! Díky.McClane
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
popkornek
24. 03. 2009, 12:26hezke, hezke... taky jsem naposled nasel svatostku a nikdo mi k ni nic nerekl...
McClane
24. 03. 2009, 13:07Dikes... svátostky hold nejsou tak jednoduché. Jde mi samozřejmě jen o tipy - je mi jasné, že to přesně zařadit nikdo neumí.
skaj
24. 03. 2009, 14:17Určování svátostek je poměrně složitá záležitost, a v případě, kdy je svátostka zničena (nejsou čitelné opisy a nejsou rozeznatelné atributy zobrazených svatých), pak povětšinou i nemožné.
Na první straně 1. svátostky je zobrazena scéna související s ukřižováním Krista, druhou stranu určit je problematické, svátostka, resp. opis a zobrazené postavy (atributy nesoucí) jsou setřelé.
Druhá svátostka souvisí se sv. Benediktem, či benediktinským řádem, a pokud jde o symboliku, vyraženou na druhé straně této svátostky (týká se ale všech, na nichž je znázorněn benediktinský štít), pak v horní části kříže je obvykle umístěno slovo PAX (mír), nebo monogram IHS (Ježíš).
V úhlech kříže se nacházejí tato čtyři písmena: CSPB, znamenající slova: Crux Sancti Patris Benedicti - "kříž Svatého otce Benedikta. "
Svisle na kříži jsou vidět písmena: CSSML (Crux Sancta Sit Mihi Lux - Kříž svatý ať je mým světlem, a horizontálně písmena: NDSMD (Non Draco Sit Mihi Dux - drak (ďábel) ať mi není vůdcem.
Na oválném pásu kolem kříže je dále umístěno 14 písmen: V R S N S M V = Vade Retro Satana Numquam Suade Mihi Vana: Odstup satane, už mně nikdy nesváděj! S M Q L I V B = Sunt Mala Quae Libas Ipse Venena Bibas tvé sliby jsou jen klam, svůj jed si vypij sám! Pověst praví, že Bruno, pozdější papež Lev IX, byl ve svém mládí kousnut jedovatým plazem, v důsledku čehož vážně onemocněl, ztratil schopnost řeči a zhubl až „na kost. Naděje na jeho uzdravení byly minimální, když najednou viděl paprsek světla po němž z nebe sestoupil ctihodný starý muž, mnich. Byl to údajně sv. Benedikt, který Bruna zázrakem vyléčil. Bruno později vstoupil do řádu sv. Benedikta, a v roce 1048 usedl na papežský trůn, funkci vykonával pod jménem Lev IX. Jeho prostřednictvím byla medaile (svátostka) požehnána a šířena po celém křesťanském světě.
Na druhé fotografii této svátostky se mi zdá, že je ve středu zobrazena postava s andělskými křídly, kopím v pravé ruce a štítem (ale to je opravdu jen můj dojem, to bys musel potvrdit – podívat se pořádně na střed svátostky pod lupou atp. ) – a pak by se mohlo jednat o zobrazení Archanděla Michaela, který bývá zobrazován se štítem a mečem (popř. kopím). Archanděl Michael dodává odvahu, avšak pouze za podmínky, že nemáme ve svém srdci zlobu, hněv, chtivosti, ješitnosti, urážlivosti, pýchu, lakotu, ziskuchtivost a prospěchářství… (blížší si vygoogli ).
Já bych je laicky zařadil do období 17/18. stol. (mj. i protože se očka pro zavěšení později otočila).
FrzTr
24. 03. 2009, 18:33Archanděl Michael, to by sedělo, je to bojovník proti Satanovi, s čímž koresponduje druhá strana s křížem sv. Benedikta. Myslím, že tato svátostka měla pomoci chránit proti pokušení.
FrzTr
24. 03. 2009, 18:36Jinak skaj, napsal jsi to jako encyklopedie.
McClane
24. 03. 2009, 19:03skaj: s velkým obdivem a moc děkuji za dokonalý rozbor!! Tak taková informační pomoc na internetu se jen tak nevidí... co jiného dodat než obligátní
Backwood
24. 03. 2009, 19:24No jo, chce to jen umět hledat na webu Ale je to samozřejmě kříž Svatého Otce Benedikta. Na horní svátostce je na jedné straně výjev Ukřižování a na druhé Seslání Ducha Svatého. Obě svátostky (i když jsou vyrobeny trochu odlišnou technologií) spadají do barokního období.
McClane
24. 03. 2009, 19:25Teď jsem se díval pod lupou a postavu v kruhu opravdu také vidím. Štít v levé a kopí v pravé ruce by také mít mohla. Jediné co na této straně přibližně přečtu je: nad kruhem - DIA nebo DEI, nalevo od kruhu pod sebou - BIZ, E+Z, F+B, pod kruhem na druhém řádku - ASTIA. Kdyby to bylo stříbro, čte se v tom jak ve slabikáři... škoda.
McClane
24. 03. 2009, 19:28Backwood : diky... to baroko kvůli tvaru postav a charakteru opracování?
McClane
24. 03. 2009, 19:30Backwood : diky... to baroko kvůli tvaru postav a charakteru opracování?
fíha
24. 03. 2009, 19:46Na spodním lisovaném křížku je na sto procent sv. Benedikt a né Archanděl Gabriel. V ruce třímá berlu a "štít" je vlastně rukáv. Ta vrchní je ze svatého města - dole špatně čitelný nápis ROMA.
McClane
24. 03. 2009, 20:09fíha: sám jsem tam žádný nápis neviděl, ale když se na to dívám teď tak ROMA vidim taky... díky za pomoc
Backwood
24. 03. 2009, 20:18Zdar fího, zrovna nedávno jsme řešili něco podobného, že? Ten sv. Benedikt má v jedné ruce opravdu (opatskou) berlu, ale to ve druhé není rukáv, ale drží knihu kterou sestavil a která dala základ západnímu mnišství - slavnou REGULA BENEDICTI - Řeholi Benediktovu. Jinak tenochranný kříž datuji obecně (! ) do baroka, protože znám datované analogie... S poutní medailkou je to těžší - ty se razily defacto stejně až cca dopoloviny 19. století, takže tam si nejsem na 100% jistý.
fíha
24. 03. 2009, 20:28Ahoj Bacwoode. Psal jsem meila, došel? S knihou máš pravdu, ale já měl na mysli "to, co si mysleli kolegové podemnou, že vypadá jako štít". Zrovna na tomhle typu je to opravdu rukáv - tu knihu drží "výše". Proto ta záměna za Arch. Garbriela. Rozdíl v dataci u těchhle dvou kousků si tipuji cca 100 let. Samozřejmě křížek je starší.
skaj
24. 03. 2009, 20:38Tak jsem to tady omrkl na jiném PC, s lepším a větším monitorem, k té první je to pravda, vypadá to na nápis Roma, u té druhé by skutečně bylo logické, aby na ní byl zobrazen sv. Benedikt.. no, ale já ho tam fakt nevidím... To ale není pdstatné. Je vidět, že se dá slušně dojít k nějakému závěru, který zase posunul naše znalosti o krůček dopředu...
skaj
24. 03. 2009, 20:42ještě dodatek: mrkněte i sem, a pokuste se jí určit: http://www.detektorweb.cz/index.4me?s=show&i=21569&mm=1&vd=1. Pro kolegu a ostatním pro rozšíření znalostí. Dík.
aurumann
24. 03. 2009, 21:51Krasne svatostky, blahopreji. Neznate nekdo take nejaky odkaz pro jejich blizsi specificke urceni, nasel jsem dve ktere nemohu urcit? Odkazy na muj email, diky.
fajntomas
25. 03. 2009, 01:05Gratulace ke svátostkám McCclane a obdivně s prominutim "čumim" na znalosti svátostkářů. Já nevidím, ani berlu, ani rukáv a ani toho Benedikta. Asi sem to přehnal s Ináč pěkné a ať se vyloupnou další kousky
smog
25. 03. 2009, 02:13jestli vidim dobre, rekl bych ze na ty prvni na hore je nejakej letopocet, skus to jeste trochu posmudlat, treba neco vykoukne, jinak pekny!!
McClane
25. 03. 2009, 07:02zdenislav:díky
smog: zkusím, ale nevím nevím... z těch už o moc víc nedostanu
skaj
25. 03. 2009, 08:05http://img403.imageshack. us/my.php? image=svbenedikt. jpg
zde je obrázek (varianta) svátostky se sv. Bendiktem, podporující teorii kolegů, že jde o tohoto světce aže na svátostce nikoli o štít, ale o rukávy). Ač bývá obvyklejší jeho zobrazení (atributem) s knihou v ruce, zde drží pohár s jedem (hady)-viz pověst níže.