Elektrolýza
Veľa ľudí sem dalo návod na elektrolýzu a niektoré boli aj spochybnené, tak som sa rozhodol dať sem príspevok, ktorý je z encyklopédie.Eloktrolýza je súbor chemických reakcií, ktoré prebiehajú pri prechode elektrického prúdu cez kvapalinu obsahujúcu ióny. Kovy a grafit vedú elektrický prúd pretože niektoré elektróny sú voľne a pohybujú sa cez kryštálovú mriežku. Roztavené iónové zlúčeniny, ktroé ionizujú v roztoku, vedú elektrický prúd pohybom iónov. Prikladám ešte pár fotiek z knihy ( je dobre si to celé pečitať ). Dúfam že pri čitaní tohto príspevku dostanete inšpiráciu...:D
KaRaQ
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
NeCrY
27. 10. 2009, 10:24mno, az tak trivialni to neni, ale pokud se neco hodi do elyzy (na chvilku) tak ma potom kartac jednodussi praci
jipin
27. 10. 2009, 20:03Elektrolýzu používám už dlouho, ale poslední dobou jsem její použití zúžil pouze na nálezy z hliníku a železa. Při použití na slitiny mědi člověk musí počítat se ztrátou patiny, nebo případné povrchové úpravy pokovením(např. stříbřením, niklováním... )
Na hliník je ale super, stejně jak na železo...
KaRaQ
28. 10. 2009, 17:17jipin - hej je to tak keď čistíš mince, tak ničíš patinu, a minca stráca hodnotu
fremi
20. 11. 2009, 13:56robil som to podla návodu a na predmete mi to robí medený povlak kde robím chybu?
KaRaQ
22. 11. 2009, 15:11fremi - to je tak, mas katodu a anodu ponorenu do taveniny (roztoku), ked prebieha chemicka reakcia medzi katodou a anodou tak z jednej z nich ubuda ( anoda), a na druhej zase pribuda(katoda)
scapegrace
04. 12. 2009, 08:02Clanek mi prijde zbytecne moc odborny... staci starsi napajeci zdroj, dva konektory zvané KROKODÝLKY, kovova lzicka a sklenicka. Na kabel od zdroje pripajime krokodylky, do sklenicky dame lzicku soli, par kapek citronove stavy a rozmychame s vodou. A ted to dulezite: KLADNY krokodylek pripojime ke lzicce a ponorime do sklenicky a do ZAPORNEHO krokodylku pripneme cisteny predmet. Zdroj zapneme a po cca. peti minutach staci cisteny predmet ocistit hrubsi stranou houbicky na nadobi. Vysledek je ohromujici. Pouzivam na vsechny druhy minci!!!
čabraka
08. 11. 2011, 19:09Elektrolíza je super do plastové krabičky je vložen nerezový plech na dno na který je napojen plus pol, do víčka je udělaná díra v které vysí klipsna v které je zapojen mínus pol, jako elektrolit používám sodu- dva pytlíčky doktora etkra na asi litr vody. To celé napájí zdroj filtrovaný pro staré atari to jest 5v a 1.5A. Tato sestava šlape úžasně dokonce jsem to použil na dokonalé odrezení celé pušky ovšem ve větší nádobě neboli plastovém osmdesát cm dlouhém truhlíku na balkonové květiny. Tady jsem ten nerezový plech asi velikosti deset krát osm cm posouval pod puškou. Jako elektrolit byl použit hydroxit sodný asi dva panáky na deset litrů vody. Takhle to makalo tři týdny s tím že se tekutina se špínou každý týden měnila a kov vždy okartáčoval ocelovým kartáčem. Naprosté odrezení a dokonce rozpohybování všech částí ani jsem tomu nevěřil, ale pozor s hydrixdem pracovat v gumových rukavicích!!!