Enigma se vynořila z hlubin
„Máme podezření, že "naše" Enigma v průběhu s tím souvisejících evakuačních akcí přepadla přes palubu, " vysvětlil podmořský archeolog, který byl přítomen nálezu, Florian Huber.
„Kolega se vynořil a říká: Je tam síť a vězí v ní starý psací stroj, " přiblížil okolnosti nálezu Huber. „Kdo by vyhazoval psací stroj na širém moři? “ pomyslel jsem si a hned mne napadlo, že by mohlo jít o šifrovací stroj. “
Za dva týdny se na místo vrátili hloubkoví potápěči z Kielu a stroj vyzvedli. Podezření se potvrdilo – šlo o Enigmu.
„Věděli jsme, že něco takového se podaří jen jednou za život, “ říká Huber. „Jako podmořský archeolog jsem již učinil mnoho vzrušujících a podivných nálezů, nesnil jsem však, že jednou najdeme Enigmu. Na tenhle pošmourný listopadový den jen tak brzy nezapomenu. Originální stroje Enigma jsou dnes extrémně vzácné, v muzeích je k vidění pouze několik exemplářů. “
Vzácný nález potápěčů Světového fondu na ochranu přírody zamířil do archeologického muzea na zámku Gottorf v Šlesvicko-Holštýnsku, kde bude ošetřen, zakonzervován a poté vystaven.
„WWF již mnoho let pracuje na zbavení Baltského moře nebezpečných sítí duchů, “ uvedla zástupkyně fondu Gabriele Dedererová. „Pravidelně nacházíme větší objekty, na které se sítě zamotávají pod vodou. Takzvané „háčky“ jsou často kmeny stromů nebo kameny. Enigma je zdaleka nejzajímavějším historickým nálezem. "
Světový fond na ochranu přírody uvolnil aplikaci zobrazující umístění podezřelých „sítí duchů“ a požádala potápěče využívající tato data k respektování všech historických artefaktů, které by s jejím využitím mohli odhalit. „Pokud by se objevily další archeologické nálezy, chtěli bychom zdůraznit, že existuje zákonná povinnost je nahlásit, protože by se mohlo jednat o podmořské kulturní dědictví, “ uvedla Gabriele Dedererová.
Nacistická armáda během druhé světové války používala systém Enigma k šifrování tajných depeší. Principem Enigmy jsou kola, která se vůči sobě různě otáčejí, a tím ukazují, jaké dvojice písmen si budou navzájem odpovídat. Složitý systém se snažila prolomit britská rozvědka, která kvůli tomu zřídila specializovaný tým pod vedením matematika a logika Alana Turinga, který nakonec kód enigmy rozbil v roce 1941. Šifrovací stroj (na obrázku), navržený krátce po první světové válce inženýrem Arthurem Scherbiusem pro komerční využití, byl přijat mnoha národními vládami a armádami.
Na svém vrcholu dešifrovaly spojenecké síly asi tři tisíce německých zpráv denně. Spojenci pak na konci války využívali faktu, že nacisté o odhalení Enigmy nevěděli. Znalost německé komunikace významně pomohla například během války o Atlantik nebo při přípravě vylodění v Normandii. Předpokládá se, že práce Turinga a jeho týmu zkrátila trvání války až o dva roky.
O prolomení kódu Enigma byl natočen film Kód Enigmy (2014) s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli, který získal Oscara za scénář podle předlohy.
(Zdroj: Submaris, Pen News, Real Press, DailyMail, Wikipedia)
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
DFX
03. 12. 2020, 23:33Bomba, nahoda jal hrom. Kez bych uspel pri jednom lomovym podvodnim lovu taky. Chystam se s kamaradem na nemozny, kdyz buh da a vytahnem to, tak se pochlubime tu
KasanderAdmin
04. 12. 2020, 10:48DFX: tak držíme palce a těšíme se
DusanSK
04. 12. 2020, 13:31Super článok. Bolo by skvelé keby na detektor webe. Bolo viac takýchto článkov. Ďakujem
Megy
07. 12. 2020, 23:31Pro ten strojek mám slabost. Dneska už se dá koupit supr kopie, ale není nejlevnější.
Tady jsou ještě fotky k článku
https://www.denik.cz/ze_sveta/enigma-balticke-more. html
bafy
09. 12. 2020, 09:22To DXF:
To budete tahat ten motor z Tatry?