Happy Christmas za 35 milionů
Skupina britských amatérských hledačů pokladů si během každoročního vánočního hledání nadělila mimořádný dárek: poklad více než pěti tisíc anglosaských mincí. Jejich hodnota byla předběžně odhadnuta na minimálně jeden milion liber (přes 35 mil. korun).Tradičního svátečního hledání na polích poblíž Aylesbury v hrabství Buckinghamshire na jihovýchodě Anglie se účastnilo na sto hledačů místního hledačského klubu Weekend Wanderers Detecting Club – depot ukrytý v olověném vědru našli v místech, která už mnohokrát před tím navštívili.
Nálezce Paul Coleman nejprve narazil na větší kus olova a jednu stříbrnou minci. Když nadzvedl olověný fragment, spatřil pod ním několik stříbrných mincí v řadě.
Svátečního hledání byla pro případ, že by se našlo něco archeologicky zajímavého, přítomna i archeoložka Ros Tyrrellová, takže ihned po nálezu prvních mincí mohla zajistit, aby byl depot patřičně zdokumentován a vyzvednut. Místo nálezu bylo označeno páskou a netrvalo dlouho a už se za ní tísnily desítky nadšených hledačů z místního klubu.
Mince byly nasáčkovány a přeneseny v oranžové igelitce na místní farmu, kde byly rozprostřeny na kuchyňském stole a začalo počítání: konečný součet: 5251 celých kusů a jedna půlka. Již 22. prosince se mince ocitly v Britském muzeu a přestože většina zaměstnanců byla na sváteční dovolené, ihned začalo čištění a katalogizace, což proběhlo díky vynikajícímu stavu mincí, které nebyly k sobě slepeny, velmi rychle.
Mince zřejmě nebyly vůbec v oběhu – v hrabství Buckingham byla v době panování krále Ethelreda královská mincovna, a tak se vzhledem k jejich stavu a datování spekuluje, že šly z mincovny přímo do země, kde byly ukryty před blížící se armádou Viléma Dobyvatele, která rychle postupovala směrem k mincovně.
Dokonale zachovalé kusy nesou portréty anglosaských králů, kteří vládli Anglii před tisícem let. Jsou mezi nimi mince takových panovníků, jako byl Ethelred Nerozvážný (s přestávkou vládl v letech 978-1016 n. l. ) či Knut I. Veliký (1016-1035 n. l. ).
„Jsou perfektní, lesklá jak zrcadla, bez škrábnutí, “ říká vedoucí detektorářského klubu Pete Welch. „Byly pečlivě uloženy v olověné nádobě asi 60 centimetrů hluboko. Vypadá to, jako by prošly rukama jen dvou lidí – toho, kdo je vyrobil a toho, kdo je pohřbil. "
"Hledání detektorem je o náhodě, " připomněl v této souvislosti Pete. "Ale většina farem zde má svou dávnou historii, a tak máte šanci něco najít. Každý sní o hrnci zlata. Skutečnost je ale taková, že většinu času kopete jen haraburdí. Tohle je první takový nález za dobu, co vedu náš hledačský klub – což je už 23 let. “
Mluvčí místního muzea Buck County Museum prohlásil, že jde „o jeden z největších pokladů anglosaských mincí nalezených kdy v Británii: „Na svou dobu to bylo obrovské množství peněz. Jelikož jsou řádně označeny a datovány, budeme moci odhadnout, proč byl tak velký poklad pohřben do země. “
Mluvčí dodal, že jelikož se jedná o mince z drahých kovů starších 300 let, spadají pod zákon o pokladu. Koroner nyní rozhodne, zda skutečně jde o poklad ve smyslu zákona. V kladném případě se o něj bude moci přednostně ucházet místní muzeum – suma, kterou by za něj zaplatilo, by se rozdělila mezi nálezce a majitele pozemku.
„Doufám, že mince skončí v muzeu, aby si je mohl každý prohlédnout, “ dodává Pete Welch. „Nerad bych viděl, jak skončí v soukromé sbírce. “
Kasander Zdroj: HistoryBlog, Dailyrecord.co.uk
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Rozum
05. 01. 2015, 18:42Opet krasna to podivana s dlouhou slinou. Skoda ze je tady za to u nas pomalu kriminal... Delam si srandu ale krasny pristup. Diky Zdendo.
Antares
05. 01. 2015, 21:15Moc krásný
standovamama
06. 01. 2015, 17:02no nic hoši mejte se tady jelikož mi to v 19.10 letí
colerko
06. 01. 2015, 22:47Letím s tebou GAJVR. No co dodat nádherný pokládek.
standovamama
06. 01. 2015, 23:16a já vůl loni letěl okolo kuwa. dal sem irsko a poklad nikde