Historie úvazu na kozu
Nejstarším typem je kolík úplně vpravo. Vznikl pouhým vytvořením oka na přeloženém kusu pásoviny a její úpravou, aby byla ostrá a kolík se dal zatlouct. Přiložil jsem i jeho další dvě detailnější fotografie, které ukazují na jedné straně oka zúžení, které vznikalo třením provazu při pohybu zvířete. Vzhledem k opotřebení materiálu, musel být tento kolík používán ve chlévě mnoho desítek let. Také je vidět, jak jej zvíře zdeformovalo, že jednu část pásoviny výrazně povytáhlo postupně ze zdi nebo dřeva a oko zdeformovalo. Za všimnutí stojí i struktura použitého železa, které vzniklo nakováním mnoha pásků – jedná se tedy o starší kovářskou práci.
Druhým, modernějším typem je ten prostřední. Není z pásoviny, ale spíše ze železa čtvercového průřezu a výrazným posunem je, že železo nebylo jen přeloženo, aby vzniklo oko, ale dřík byl ještě ohřátý a v podélné ose zakroucený. Mělo to dva důvody. Kolík se při zatloukání nerozevíral, jako předchozí model. A druhým důvodem této úpravy je, že kolík ve dřevu mnohem lépe držel a zvíře jej tak snadno nevytrhlo jako předchozí model.
Třetí, nejnovější model, je úplně vlevo. Vznikl tak, že jeden konec železného prutu o čtvercovém průřezu byl zakován do špičky a druhý rozklepán a v tom rozklepaném byl proražen otvor. Jím byl provléknut kus silnějšího drátu, ten byl svařen a upraven do kruhového tvaru. Zvíře tedy nebylo uvázáno za kolík, ale za kruh. Tento kroužek šlo použít jak pro zvíře, které mělo kolem krku provaz, tak i vázací řetěz s koncovkou cca tvaru T. Určitě je různě nacházíte. Navíc, aby tento kolík nešel tak snadno vytáhnout, udělal na něm kovář záseky, které to měly zvířeti ztížit. Ty jsem pro jistotu označil šipkami, protože jsou na první kouknutí snadno přehlédnutelné.
A tohle všechno, se dá vyčíst z kusu železného „šrotu“, který mnohý honec za poklady bez jakéhokoliv prohlédnutí automaticky zahodí do sběru…
Poznámka (volitelné): Přikládám 4 fotografie. Pokud by byl nějaký problém, na mailu jsem celý den. Stačí napsat a případně něco chybějícího obratem dodám.
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
honda2
20. 02. 2013, 10:52A stejně má ten kovářův výrobek své kouzlo. Krásně je vidět struktura železa. Ta se mě moc líbí u těch starých podkov.
colerko
20. 02. 2013, 10:55Já ty ruzné věci házím do kbelíku a přemýšlím co potom s tím. Zřejmě to skončí na půdě. Proto že je mi to líto dát do sběru. Do sběru dávám jenom měděné dráty.
stopercz
20. 02. 2013, 11:10Jen pro úplnost, ty dva první typy zprava jsem viděl i měl na futrech do kůlny nebo chléva jako protikus pro petlici a závlačku nebo visací zámek. Někdy ten první typ byl skrz a uvnitř rozehnuté hroty, i přes podložku.
jajan
20. 02. 2013, 11:33Ano krásná struktura Fe s orientací vláken ve směru tvarování původního polotovaru válcováním v hamrech jak popisoval Rossy již dříve.
heteropteryx
20. 02. 2013, 12:30Stopper: Ano, i k petlicím se to používalo. Ale to by ten kus úplně v pravo pak měl jiný typ opotřebení. Takhle opotřebované od jedné strany to značí, že na tom bylo zvíře, které se škubalo na provaze nebo řemenu.
Rossy
20. 02. 2013, 12:33Krásně vyčištěné a pěkný článek.
Tyto předměty řadí i archeologové k tak zvanému stavebnímu kování a prakticky se po staletí nemění. Záleží opravdu jen na nálezových okolnostech zada se dají k nějakému období přiřadit. Na odkazu kování ze středověké vesnice kterou odkrývali archeologové.
http://www.detektorweb.cz/images/stories/upload/2012/46662/obr1.jpg
krokohot
20. 02. 2013, 12:53Moc hezky napsané. Také je nosím domů, i řetězy které se užívaly k vázání dobytka. Možná je také nacházíte je to řetěz a na jednom konci je asi 10 cm dlouhá kulatina ve tvaru písmene T uprostřed s očkem navlečená na tom řetězu, to samé je i na druhém konci ale je na řetězu ještě nakované oko podle velikosti hlavy zvířete. bylo to jednoduché vázání, řetěz se dal kolem krku zvířete téčko se provléklo tím okem a narovnalo, bylo uvázáno. To samé se prostrčilo do oka zde prezentovaného a bylo zase uvázáno. Jednoduché a učinné. Pro kozy byl řetěz slabší pro krávy silnější.
dabelhorny
20. 02. 2013, 13:09Doba použitia - od x vlastne, až poi dnešok .
dobroděj
20. 02. 2013, 15:31Určitě zajímavé čtení. Jen to použití nebylo tak jednoúčelové. V době výroby kdy kovář byl všeuměl na vše, tak i spousta předmětů měla mnoho uplatnění. Osobně mám rád předměty nesoucí důkaz ruční práce. Staré zámky, zbraně všeho druhu, stroje. Prostě vše na čem je vidět zručnost, znalosti o materiálu a vyspělost myšlení tvůrce. To se dnes úplně vytratilo a bohužel každý kdo rozklepe hřebík si o sobě myslí že je mistr v oboru.
schoty
20. 02. 2013, 18:08pěknej článek.
Rozum
20. 02. 2013, 22:28Dobrodeji sdilim s tebou...