Hledač našel dva zlaté, 600 let staré prsteny
Britský hledač pokladů nalezl v hrabství Dorset na jihu Anglie dva zlaté, zhruba 600 let staré prsteny. Kromě jejich stáří a vzácného kovu je na nich unikátní to, že byly vloženy do sebe - podle historiků se ten vnitřní, menší nosil přímo na prstu a ten vnější přes rukavici a na stejném prstu. Vnější prsten o průměru 22 mm a váze 3,6 g má být výjimečně vzácný. Je ozdoben čtyřmi prstencovými a dalšími motivy. Menší prsten je vytvarován do gotického písmena „R“, které je pravděpodobně počátečním písmenem jména středověkého majitele. Má průměr 19 mm a váží 1,9 g. Timothy Medhurst z aukční síně Duke's Auctioneers v Dorchestru, kde budou prsteny draženy, říká: „Prsteny jsou zhotoveny ve francouzském stylu, takže je velmi pravděpodobné, že je nosili někdo, kdo navštívil Francii. Musel to být někdo vysoce postavený, třeba biskup nebo nějaký šlechtic. "Hledač nález ohlásil příslušnému místnímu úředníkovi pověřenému Britským muzeem. Několikastupňové posuzování nakonec určilo, že v případě těchto prstenů, navzdory jejich stáří, se nejedná o poklad podle "Zákona o pokladu" (Treasure Act) z roku 1996, který řeší otázky nálezů historicky cenných předmětů v Anglii, Walesu a Severním Irsku. Pokud by byl nález prohlášen za poklad, musel by jej nálezce nabídnout k odprodeji místnímu muzeu za cenu stanovenou nezávislou radou odborníků na archeologii. Nálezce si tedy mohl prsteny ponechat. Zlaté šperky půjdou do aukce v Dorchestru 12. října, očekává se, že by se mohly prodat za 30 tisíc liber (zhruba 870 tisíc korun) – vnější, vzácnější prsten za 25 tisíc liber, vnitřní za pět tisíc. "Nikdy jsem neviděl takový prsten, jako je ten vnější, “ říká Timothy Medhurst. „Trh s uměním má tendenci velmi dobře reagovat na jedinečné šperky. To je to, co hledají sběratelé. Proto bude cena tak vysoká. Vnitřní prsten je svým stylem už běžnější. " O výtěžek z aukce se nálezce rozdělí s majitelem pozemku, kde byl prsten vykopán.
Středověké šperky
Šperky nošené ve středověké Evropě odrážely velmi hierarchickou společnost, kde si každá vrstva byla velmi dobře vědoma svého statutu. Členové královských rodin a šlechta nosili šperky ze zlata, stříbra a vzácných drahokamů, zatímco nižší vrstvy společnosti z běžných kovů, například mědi nebo slitin cínu. Vzácné drahokamy a smalt dodávaly šperkům barvu a byly vysoce ceněny. Třeba safíry byly ve středověké Anglii mimořádně vzácné a byly vyhrazeny pro královskou rodinu, vysokou šlechtu a klér. Safír byl také významný jako symbol Panny Marie. Drahé drahokamy, jako jsou safíry, rubíny a smaragdy, byly používány rovněž jako symboly lásky.
Zdroj: Duke's Auctioneers, Mailonline
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
fagin
09. 10. 2017, 17:55Démon
09. 10. 2017, 18:06Koody
09. 10. 2017, 23:48Rozum
10. 10. 2017, 20:59To je paradicka.. diky Zdenku.
leekinglion
29. 01. 2018, 19:49Ty by se dali za hodně hodně moc moc prodat!!!
misak123
10. 03. 2018, 11:15No teda. .