Hledači poodhalují historii svého kraje
Téměř 30 let odkrýval manželský pár z Warminsteru v jižní Anglii pomocí detektorů dva tisíce let starou historii lidského osídlení v údolí Deverillu. Výstavu jejich nálezů nyní uspořádalo muzeum v Salisbury.„Hledači, kteří zapůjčili nálezy na výstavu, již delší dobu úzce spolupracují s místním muzeem a s dobrovolným programem Britského muzea pro registraci amatérských nálezů PAS (Portable Antiquities Scheme), " říká Richard Henry, styčný důstojník PAS pro zdejší oblast. "Jsme opravdu rádi, že mají možnost zde své nálezy ukázat. Mimořádně zajímavým artefaktem je meč z pozdní doby bronzové, jehož rukojeť byla v té době rozbita a majitel si vykoval z asi deseticentimetrového kousku čepele provizorní rukojeť, takže meč mohl dál používat. “
„Hvězdou“ expozice je ale nádherně modelovaná římská busta Bakchantky z družiny boha Dionýsosa, ozdobená čelenkou spletenou z révy a břečťanu. K vidění je i raně středověký závěsek ze slitiny mědi, na kterém je zobrazen orel protahující si křídla a pařáty. Motiv měl zřejmě symbolizovat Jana Křtitele. Návštěvníci mohou dále obdivovat zlacenou, raně středověkou smaltovanou brož s motivem trojlístku... ... fragment kopí z doby bronzové, pozdně římskou mísu či podlouhlé oválné pečetidlo z 14. století nalezené při zahradničení v Laverstocku, které zobrazuje Pannu Marii s dítětem kráčející před oltářem. Zdroj: culture24
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
mr.casnik
05. 12. 2014, 16:49Kdyby se ještě trochu víc snažili mohli mít nálezy jako z jižní Moravy...
Rozum
05. 12. 2014, 22:39Tam je hojnosti...