Jednoduchá nabíjačka
Aj keď v dnešnej dobe je na trhu obrovské množstvo rôznych nabíjačiek a nabíjačov v tomto príspevku by som vám chcel ponúknuť návod na výrobu jednoduchej nabíjačky s reguláciou výstupného napätia.Táto konštrukcia je tak jednoduchá, že ju zvládne aj začiatočník zo základnými znalosťami z elektrotechniky. Kto vlastní adaptér na 12 V, alebo 24 V tomu stačí len regulátor. Kto ma staršie transformátory ten si môže vyrobiť celý zdroj.
Obvod zložíme podľa schémy zapojenia. V hornej časti je základné zapojenie a v dolnej upravené, pre nabíjanie dvoch 9V aku. Aj v tomto základnom zapojení je obvod plne funkčný a pripravený na použitie. Budeme vychádzať z tohto zapojenia a po zhotovení obvodu overíme funkčnosť. Na vstup pripojíme adaptér (pozor na polaritu! ) a na výstup žiarovku. (ak je adaptér na 12 V aj žiarovka bude na 12V. napr. 12 V- 01 A) Potenciometrom sa musí dať meniť jas žiarovky od zhasnutej po max.
V dolnej časti je obvod doplnený o odpor R2, R3, kondenzátor C a zdrojovú časť. Tu tvorí trafo a usmerňovací mostík.
Odpor R3 slúži na obmedzenie max. výstupného prúdu. Pre nabíjanie dvoch 9V akupakov v sérii (600 mAh) je to hodnota 68 Ohm 5W. Odpor R2 určuje minimálny nabíjací prúd. (konzervačný). Tento odpor však musíme vybrať podľa kapacity a napätia akumulátorov. Pre 18V 600mAh je to hodnota 3k3, pre 12 V to bude asi 2k2. Hodnota odporu závisí na zosilovacom činiteli tranzistora T2. Ak nám batérie stačí len nabiť a odpojiť od zdroja, tento odpor tam nemusíme dávať. Obvod ďalej môžeme doplniť o miliampérmeter. Ja som po úprave použil indikátor zo starého magnetofónu. Počas nabíjania sledujeme odoberaný prúd a podľa potreby ho upravíme potenciometrom. Na vstupné svorky som použil reprosvorky, aby na napájanie bolo možné použiť akýkoľvek zdroj. Výstupné sú prilepené a zo spodnej časti prepojené do série. Nákres plošného spoja neuvádzam pre jednoduchosť konštrukcie. Tak isto ani mechanické usporiadanie. Ja tuto nabíjačku používam na nabíjanie akumulátorov pre detektor Magnum ktorý má napájanie 18 V a 9 V už niekoľko rokov k plnej spokojnosti. Ku konečnému nastaveniu a ciachovaniu použijeme merací prístroj. Aj keď pracujeme s bezpečným napätím, dbáme na maximálnu opatrnosť. Tento popis je veľmi jednoduchý, čo vyplýva aj zo schémy zapojenia, ktorú je možné ďalej dopĺňať a vylepšovať.
Ak toto zapojenie nenájde uplatnenie pri nabíjani akumulátorov, potom sa dá využiť na ovládanie autodráhy, modelovej železnice, ručné riadenie otáčok ventilátorov napr. v PC, ovládanie jasu malých žiaroviek, ako doplnok k autonabíjačkam pre plynulú reguláciu prúdu (po výmene tranzistora T 2 za výkonový typ)... atď. Ale rád odpoviem na prípadne otázky.
Pre inšpiráciu posielam niekoľko fotiek.
Zoznam súčiastok: R1- 470 Ω
R2- 270 Ω (pre aku 3,6V – 3k3 pre aku 18 V) - hodnotu odporu vyberieme
R3- 68 Ω, 5W (podľa požadovaného výstupného prúdu)
Potenciometer- 1 kΩ (až 10 KΩ, ale zmenší sa citlivosť regulácie. )
T1- KFY 34, alebo akýkoľvek spínací NPN
T2- KU 611, KU 612, KUY 12, KD... atď (Na fotografiach je na chladiči KD 503 ktorý pôvodne nebol určený pre tuto konštrukciu. )
C- 500 µF, 50 V (od 100 µF do........... )
D1-D4- KY 132/80
Transformátor
Tento obvod veľa odpúšťa a ani hodnoty súčiastok nie sú kritické.
PS: Ako vidíte na niektorých fotkach, stačí kus kartónu a môžeme laborovať. Je to plne funkčný obvod zložený zo štyroch súčiastok. (pri použití napájacieho adaptéra. )
Autor príspevku neručí za škody spôsobené výrobou, tohto zariadenia!!
Veľa zdaru pri bastlení praje
Archeo
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Gripen
14. 01. 2008, 20:55Aneb JAK SPOLEHLIVĚ VYHOŘET nic ve zlém, je to supr zapojení
level
15. 01. 2008, 18:21poznam to zapojenie a tiež nabíjam akumulatory. Zatiaľ k spokojnosti Snaď sa nenajde nikto kto by to trvale prevadzkoval na kartone. Ale na odskušanie vyborne.
Rumburak
16. 01. 2008, 13:50a já blbec kupoval nabíječku za pětikilo
stepe
16. 01. 2008, 22:50To kdybych věděl, tak bych v Lídlu nekupoval nabíječku v jednom na 4 x AAA, 4 x AA, 4 x monočlánky, 2 x 9ti voltové s časovačem na 3, 6, 9, 12 hodin za 170 Kč. --- Nemohl by sem někdo dát návod na výrobu kalkulačky nebo dálkového ovládání k televizi?
level
19. 01. 2008, 19:40Stepe- ta tvoja nabýjačka je super. Len by som potreboval poradiť ako s nou nabijem 18 V akupak, ktorý sa sklada z 15 samostatných článkov pospájaných tenkym plieškom. (asi bodový zvar)Mám ich pred nabijanim rozdeliť a nabíjať po štyroch(po nabití ich odnesiem do predajne aby ich opäť spojili) alebo ich mam do tej nabíjačky narvať všetky naraz??? Ďakujem. Ak tak velmi potrebuješ navod na kalkulačku alebo ovladač niečo ti zoženiem.
stepe
20. 01. 2008, 02:10archeo - shodou okolností jsem nedávno koupil v Tesku v akci kufr s následující výbavou: příklepová AKU vrtačka na 18 V do průměru 13 mm, pravý a levý chod, regulace příklepu 10x, redulace otáček plynulá, ukatatel nabití aku, vodováha -, 2 x AKU baterie 18 V -, nabíječka na 18 V s obvodem, zabraňujícím přebíjení. A to vše stálo 1.000,- Kč. ---- Tím chci říci, že pokud se pátrá, dá se koupit věc celkem levně a doba samovýroby je už dávno pryč. ---- Např. v Kauflandu jsem nedávno koupil 2x nabíječku na 4 AA i AAA akumulátory se čtyřmi AA 2100 GP v každé za 160 Kč kus, nabíječky jsem odložil (vyhodil) a 8 AA vyšlo levněji než samostatně. ----- A teď jsem měřil tu nabíječku z Lidlu a dává 19 V na výstupu na 9V.
romale
26. 01. 2008, 10:08Tohle jsou součástky i zapojení, které jsme bastlili na průmyslovce před 25 lety-též jsem chodil do kroužku mladých radioamatérů v Ostrově n/O. Dnes je jiná doba a elektronika s pádem železné opony zaplavila za příznivé ceny celou vlast. My tenkrát na výběr neměli. Na ruskou barevnou televizi C381D Rubín-která více topila než svítila, jsem stál ve frontě 2 hodinky před otvíračkou. Při pohledu na tyto snímky se mi ta doba okamžitě vybavila.. R.
Rellik
30. 01. 2008, 19:45Návod sice jednoduchý, ale některé součásky už nesehnatelné (možnost náhrady). Já používám obdobné jednoduché zapojení. Jen tam je místo tranzistorů použit přímo stabilizační obvod. Koho by to zajímalo tak tady sou plánky dvou zapojení:
http://tvorba-webu. profitux.cz/nab. jpg