Ještě jednou pole
Tak sem ještě jednou zavítana už relativně probraný pole.První fotka: zřejmě bronzovej kroužek.
Druhá fotka: Neví někdo co to je? je to docela těžký takže asi litina, bez označení.
Třetí fotka: Zas nějaký střepy.
Čtvrtá fotka: Zřejmě brousek, ale nevím, neni vůbec opotřebovanej, nevíte někdo?
Pátá fotka: Poradí někdo jestli je to pazourek nebo ne??
Všem přeju hodně úlovků a ať nám vydrží počasí.
Antares
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
manowar
11. 05. 2009, 13:47Ten brousek muze byt stred po vyvrtu kamenneho sekeromlatu.
zelezo
11. 05. 2009, 13:53Pazourek to samozřejmě je a vypadá to na křesací kámen do střelné zbraně. A ty střepy jsou gotické, XV. -XVI. stol. -horní vpravo z nádoby, která byla pod okrajem, případně v horní části zdobena písmem
brndoš
11. 05. 2009, 18:10Ta litina je část z roštu ke kotli, byl poskládaný z množství takových to kousků vedle sebe, něco na způsob pásu, pomalu se pohyboval jak odhořívalo uhlí.
Antares
11. 05. 2009, 19:18Dík za odpovědi
jezero
11. 05. 2009, 22:32Ten brousek není určitě z vývrtu sekeromlatu. Tehdy duté vrtáky neměli. Je to normální brousek na kosu, nebo srp.
Krusty
11. 05. 2009, 22:53Jezero:... ale meli, vrtalo se kosti nebo treba bezovou dusi za pomoci luku, po odvrtani vznikaly velmi podobne konicke "vyvrtky"
tars
11. 05. 2009, 23:28pazourek je luxusní, ale chtělo by to výce pohledů aby se dalo říci jestli je z křesadla, gratulačka.
Jinak nechci bejt moc chytrej, nejsem sice moc velký odborník na neolit, pravda vyděl jsem, slyšel jsem, ale s tím dutým vrtákem se mi to sice líbí, leč bych se přikláněl k názoru kolegáčka Jezírka, pravdu díš Krusty, mohli používat luk na otáčení nástroje pro vývrt otvoru, ale pod něj museli podsypávat nějaké tvrdé abrazivo, nejlépe křemičitý písek a celkem bych to možná i zaléval vodou a zvrchu něčím přitláčet, ale spotřeba nástrojů byla taktéž dosti velká, no a hledat potřebnou alespon trošku kalibrickou dutou kost či dutý klacik se mi zdá trošku neprovoditelné, alespon na tu dobu, nehledě na to že by se to vnitřkem zadíralo a odpor při otáčení by taky asi byl dost velký, nevím nevím pánové, ale klacek na vrtání byl pravděpodobně plnej. Což plést se můžu
Krusty
11. 05. 2009, 23:56tars: Chce se mi uz spat, tak si pomuzu okopirovanym textem ;-)
Na položené sekyře byla zatíženým vahadlem přidržována osa s připevněnou dutou kostí. Prudkým otáčením osy pomocí tětivy dostala osa krouživý pohyb, který sdělovala násadci z duté kosti, pod nějž byl stále sypán praný tvrdý písek. Stálým rotačním pohybem, který vyžadoval neobyčejnou trpělivost, byl do kamenné sekery prohlubován kruhový zářez, až prošel celou hmotou nástroje. Při zdařilém vrtání vypadl vývrtek v podobě komolého kužele a otvor se tak k jednomu konci úžil. Klíny byly pak upevňovány houžví a smolou na větve s boční násadou nebo zasunovány do otvoru v rukojeti a podobně upevněny.
zdroj: www.pysely.cz/soubory/Expozice. doc
schmid
12. 05. 2009, 09:41Jestli je to brousek, nebo vývrtek ze sekeromlatu poznáte asi celkem lehce podle druhu matroše, z jakýho je... brousek by musel být nějaký slepenec, sediment na bázi pískovce, každopádně abrazivní zrna, střed vývrtu sekeromlatu by byl nějaký daleko kompaktnější materiál na bázi taveniny. Geologové mezi vámi mi jistě odpustí neodbornou terminologii
tars
12. 05. 2009, 10:05Krusty : tak nějak bych si to představoval, budu si muset doplnit znalosti, dobrej příspěvek, díky
jurgen
12. 05. 2009, 13:52Na vývrtek je to dost dlouhý a přesný. Musela by to být sekerka jako kráva o hmotnosti dvou dlažebních kostek
Vývrtky ve své podstatě vypadají, asi jako špunty od vína a to bývají ty z větších.
Krusty
12. 05. 2009, 15:08Jurgen: Jasne, tohle neni vyvrtek na 100%, jenom se tu debatilo o technice vrtani :-)