Karl Eibl
Dovolte, abych přidal taktéž něco ke Znojmu. V roce 1938 se stal velitelem znojemských kasáren 132. pěšímu pluku s 96. dělostřeleckým plukem rakušan plukovník Karl Eibl. Tohoto roku byly kasárny vtaženy do dějů druhé světové války, kdy tyto znojemské pluky doplnily stav 44. pěší divize v 6. armádě Wehrmachtu a bojově prošli Polskem. Ve Francií znojemský pluk pod jeho velením takřka bezestrát obsadil opevněnou oblast u obce Chuignolles, zacož dostal osobně od Hitlera vyznamenání RK. Po vypuknutí války v rusku byl Eibl povýšen do hodnosti generálporučíka, kdy obdržel k velení 385 pěší divizi, ke které dostal z 44. pěší divize znojemské pluky. Tato divize byla složena převážně z italských a rumunských jednotek a jen z části z německých a došla až ke Stalingradu. Dne 19.11.1942 právě rusové zaútočili na jejich postavení u Stalingradu, kdy 20.11.1942 již došlo k jejich obklíčení od ostatních jednotek. To co se odehrávolo v celé oblasti v takzvaném stalingradském kotli je každému známo. Shodou náhod na pokusu o spojení s obklíčenou 6. armádou na hrotu útočícího sboru byl tankový pluk, kterému velel další znojemský rodák z Olbramovi a přítel Eibla a to generál Eduard Raus. Jeho tanky byly rusy zastaveny několik kilometru od Stalingradu a donuceni k ústupu. Eibl shromáždil to co mu zbylo z jeho zničené divize a učinil 20.1.1943 noční pokus k projití k Rausovi. Rusové tento pokus zjistili a podařilo se je rozdělit do početných skupin, které byly následně zničeny. Eibl přišel v boji o nohu a jeho skupiny byla zatlačena na předměstí Stalingradu, kdy dne 21.1.1943 na zranění zemřel. Informace o jeho padnutí byla dne 28.1.1943 zveřejněna ve Znojmě, kdy ještě 5.3.1943 psaly znojemské noviny o statečném vzdorovém boji stalingradských hrdinů z 44. divize znojemských pluků, kdy již ve skutečnosti nebyla. Na záveř chci jen dodat, že nechci opěvovat nějako stranu, která rozpoutala to co se stalo, ale jen dodám, že kdybych žil v té době, stal byl se jako znojmák občanem říše a narukoval do uvedených pluků, kdy můj osud by byl možná u Stalingradu. Po válce v 50 letech se ze zajetí od Stalingradu vrátilo 5 vojáků, kdy z nádraží byli hned odsunuti do Rakouska.Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
fagin
29. 02. 2012, 10:19Víš jak se to říká příteli, kdyby byly v prd.. li ryby nemusely by být rybníky a kdyby němci seděli na prdeli nebyla by válka.
spion
29. 02. 2012, 10:27Když už píšeš takovejhle článek, dej si trochu záležet. Vždyť ty hned v prvních pár řádkách uvádíš nesmysl, cituji: "V roce 1938... bla, bla, bla... tohoto roku byly kasárny vtaženy...... a bojově prošli Polskem. "
Jim
29. 02. 2012, 10:29Chlapče, k tomu co píšeš v poslední části tvého příspěvku bych měl připomínku: to, že někdo žil ve Znojmě, neznamená, že by musel rukovat do Wehrmachtu, platilo by to pouze tehdy, jestliže by měl alespoň některého z rodičů německé národnosti. Jinak Češi, co tu žili, na frontu samozřejmě nemuseli. A žilo jich tu dost.
spion
29. 02. 2012, 10:30No a spekulace, že kdyby si v té době žil, tak bys musel jako občan říše nastoupit do WH je přijatelná jen pokud by jeden z tvých rodičů byl němec a ty by jsi si mohl zvolit německé občanství (pokud bys ho již neměl).
marczus
29. 02. 2012, 10:59suohlas s klukama
hypo1
29. 02. 2012, 11:09songove: Nech si chirurgicky odstranit jednu nohu, dej si libový německý jméno, třeba Trudi Schlecht a můžeš pajdat po Znojmě s kasičkou na krku a hrát si na veterána wehrmachtu, co se vrátil od Stalingradu
CheGuevara
29. 02. 2012, 12:08Máš v tom nějakej bordel, Rausova 6 divize se dostala v prosinci na 33 km ke Stalingradu, 6 armáda měla zakázáno vyrazit vstříc. Po 23. prosinci byla Rausova divize odvelena a náslůedně celý sbor stažen. Obklíčené jednotky vyrazily v marný snaze projít ke svejm až ve chvíli, kdy se totálně zhroutila fronta a nejbližší německý jednotky byly snad 100 kilometrů daleko. . tj sebevražda.
CheGuevara
29. 02. 2012, 12:29Jinak Eduard Raus byl při pokusu o osvobození Stalingradu velitelem 6té pz. divize, ne tankového pluku jak píšeš.
starejplech
29. 02. 2012, 13:05Nebylo by na čase přestat s tím " opěvováním " německých hrdinů? Na ten vlez. . stačí pan kníže.
nový
29. 02. 2012, 14:26běž se za něj pomodlit
mátoha
29. 02. 2012, 16:10Zaslouží si úctu jako všichni padlí a byl to důstojník, nezažily jsme tu dobu a nemáme právo plivat na mrtvé. To je jen můj názor. Vojáků padlo hodně a uctím i hrob Ruslana i když toho mám dost z mládí. Pěkný článek
Barretero
29. 02. 2012, 17:29Můj "hrdina" to teda není, podle mě, když už byl taková šajba, tak asi to jeho narukování asi nebyl ten případ co popisuješ v posledním odstavci, ale budiž třeba střílel do vzduchu Jinak se přikláním k názoru Starejplecha
Pribina
29. 02. 2012, 17:29Mátoha, klobúk dole, slušný príspevok.
Kolegovia, SONGOVE nie je profi historik. Treba ho usmerniť a nie zatratiť. A píš ďalej.
Sting
29. 02. 2012, 18:45songove: Smekám před vašimi znalostmi něm. vojáků, oficírů a jejich druhů ve zbrani. Plivat na mrtvé nebudu a nechci, ať jsou z jakékoli bojující stany. Jen je mi to docela proti srsti, protože mám dojem, že na těchto stránkách(nechápu proč) opěvujeme ty, kteří ač v něčích očích dobří bojovníci podporovali zvěrstva a agresivní axpanzi po světě. Jsem hledač a svým způsobem má pro mě minulá doba určité kouzlo. Ale ani jako potomek sudeťáků nikdy nezapomenu co tady mí předci germáni spáchali a zanechali. A když někdo útočí na to co vyváděli rusi napadá mě fyz. zákon "akce a reakce". Tito skvělí WH bojovníci se měli projevit jako skvělí lidé jiných činnostech a né jako dobyvatelé. Dostali jen to i co si řekli. Na pozici vysoce postaveného důstojníka jsi musel udělat něco víc než obyčejný voják. Nikdy si němců (1938-1945) jako vojáků nebudu vážit, nemám za co.
Omlouvám se všech, kterých se můj článek dotknul, ale po těch letech už jsem musel reagovat.
jack177
29. 02. 2012, 19:04Ale pánové, nechte toho handrkování. Dějiny stejně nezměníme a na posuzování jsou tady jiní fundovaní odborníci kteří se v nich hrabaj. A nebejt těch válek, tak nemáme co hrabat. A tak at se hádaj jiní, my budeme v klidu a nebudeme se hašteřit. Že?
pliza27
29. 02. 2012, 20:28tož já se klidně hašteřit budu, tenhle chlapík, kopal za dost špatnej klub. Nějak to tu začíná připomínat divné panoptikum.
romale
29. 02. 2012, 20:56Už chybí jen pietní vzpomínka na doktora Mengeleho...
CheGuevara
29. 02. 2012, 21:54Po válce v 50 letech se ze zajetí od Stalingradu vrátilo 5 vojáků, kdy z nádraží byli hned odsunuti do Rakouska.
Tak nevim jak to je myšleno, ale Stalingrad a zajetí přežilo cca 5 000.
ragnarog
29. 02. 2012, 23:12CheGuevara: Asi to myslel tak, že se z těch Znojmáků vrátilo jen 5 a všichni byli vzápětí odsunuti...
CheGuevara
01. 03. 2012, 00:26ragnarog asi jo
DFC
01. 03. 2012, 08:06Kolegové: nechci jitřt vášně a zásadně nesouhlasím s divokým odsunem, ale zaujala mě v televizi informace o tom, že během války si brněnští Němci prosadili, že v Kounicových kolejích si vybudují tribunu, aby se tam při špacírech po štatlu chodili dívat, jak se střílejí ti untrmenši. V Kobylisích nic podobného nebylo. Není tady třeba náhodou ten zárodek toho smutného brněnského "pochodu smrti". Samozřejmě to vodsrala spousta nevinných a organizátoři měli máslo na hlavně, ale kdo seje vítr...
Acci
01. 03. 2012, 11:34Nic ve zlém, ale melou se tady nepochopitelné plky. Nikdo z nás to nezažil. Babička (Brno) vykládala, jak z normálních sousedů (Němců) se stali po 38ém fašouni, kteří prudili své české sousedy a všichni se jich báli. Když byl Dolfa v Brně, tak celej dnešní Svoboďák pořvával Heil... Kdepak - chtěli "Zurück zum Reich", tak jsme jim to splnili. Dnes je móda fašouny obdivovat a jsou to většinou synové českých matek, kteří neumějí ani der-die-das-psí-vocas. Pro mě ostuda národa a navíc neznám němčoura, který "sbírá" a obdivuje např. naši prvorepublikovou armádu. Mě se taky líbí něco z jejich výstroje, výzbroje, ale nešel bych tak daleko, abych litoval chudáky pěšáčky, mírové piloty, ublížené ss-many, sa-many a já nevím koho ještě z této verbeže, kterým to natřeli podlidé z východu. Na rozdíl od mnohých zde, žiju v Sudetech, pracoval jsem ofic. roky v Německu a Rakousku, mluvím německy jako jeden z nich, pracuji v německé firmě, mám je na 50% v rodině. Máte vidět, když při řeči zapomenou, že nejste soukmenovec... a proto vím, ŹE JE TO PROSTĚ POŘÁD V NICH. Dodnes. Zajeďte do rak. Poysdorfu a hledejte ukazatele "Unsere Südmähren" a budete doma s jejich myšlením Howgh. Trhejte mě klidně na kusy.
DFC
01. 03. 2012, 15:27Acci: nebyl bych tak radikální v úsudcích o Němcích a Rakušácích, každopodáně Češi projevují minimum úcty ke svým hrdinům a permanentně se předposrávají před velmocemi. Z toho asi plyne obdiv tu k Rudoarmějci, tu k Esesákovi.
Flipp
01. 03. 2012, 22:06Acci- máš recht. Ale jde o normální vývoj- lidi získávají odstup protože to nezažili a krom Německé techniky, která tehdy skutečně předeběhla svoji dobu na dlouho dopředu je fascinuje to co tehdy řídilo ministerstvo propagandy- to funguje i po letech, Němci si dávali záležet na tom, aby na venek vše dobře vypadalo. Podobně to je třeba u starověkého Říma. Mluví se o něm jako o 1. demokracii a přitom když si člověk uvědomí, jak zacházeli s neřímany tak šlo o systém který byl nacismu v mnohém podobný.
Moje babička bydlela ve Varnsdorfu, coby manželka státního zaměstnance a když vyprávěla, jak jim před barák chodili skopčáci hulákat, že jednou příjde den, kdy nepřeběhnou ani Šébr (zkomolenina názvu kopce na cestě do vnitrozemí) tak z toho jde mráz po zádech.
A že to v nich je? Ani se moc nedivím, chybělo tak málo, co by se za nehet vešlo a byli by skutečně pány světa. O tom se musí dobře žvanit někde na beerfestu Škoda, že tuzemským obdivovatelům u píva nedochází, jak by jim dneska asi chutnala voda z potoka někde za Uralem...
Jinak se pamatuju, že naši měli v knihovně Německý firemní autoatlas fy. Continental z šedesátých (! ) let a v něm byly krom současných hranic i hranice předválečné z doby po Mnichovu. A to jak v Polsku, tak u nás. Asi se po něm podívám, a udělám tu o něm článek...
nachr
01. 03. 2012, 22:25Ať si říká každý kdo chce, co chce. Jen se musím pousmát, když srovnám pána na druhém foto s nějakým mužíkem od Moskvy.
Acci
02. 03. 2012, 00:31Flipp a DFC: Lépe jste vyjádřili co já tak emotivně pociťuju
1944: Pro mě lepší mužik "Untermensch" od Moskvy, než nažehlenej fašoun
hynek0_0
02. 03. 2012, 01:13Když si tak čtu tento článek ( mimochodem sled událostí je v něm velmi zmatený a dá se v něm orientovat jen s maximálním vypětím sil ) vůbec se nedivím, že naši vojáci v Afghanistanu si helmy zdobí symboly nacistických divizí. Symboly národa, který nás považuje dodnes za méněcenné a snažil se nás vyhladit. Tohle jsme celí my - Češi, místo toho, abychom hrdě nosili odznaky našich vlastních jednotek, kálíme na hlavu sami sobě. A to je přesně případ i songove.
FerdaMravenec
02. 03. 2012, 09:27Fuj tEibl...
Západočech
02. 03. 2012, 11:29Pokud se někdo zajímá o období 2. sv. války, určitě by měl vycházet z více odborných zdrojů a seznámit se například i s okolnostmi vývoje mezinárodní politiky a ekonomie. Chce to prostě mít komplexní znalosti o tématu a hlavně si udržet určitý nezaujatý pohled. Mě ale spíš připadá, že někteří si názor na věc vytváří pouze četbou hovadin od panů Hassela, Kesslera apod. V tomto případě bych doporučoval radši si nechat takto získané,, vědomosti" pro sebe.
Sting
02. 03. 2012, 13:54FerdaMravenec: Tak to bylo pěkné, věcné, vtipné
konopek
02. 03. 2012, 16:00Já se naučil soudit lidi každého zvlášť-buď je někdo slušněj, nebo je grázll. Bohužel při pohledu do historie se těžko určuje jaký kdo byl. Věřím, že spousta němců bylo slušných.
Jsem rozhodně zastánce benešových dekretů, už proto, co sudeťáci udělali v Šumwaldu(dnes Šumná) mojí babičce a takové stigma má každý druhý čech, jemuž předek o válce vyprávěl.
Akorát jsem rád, že neuslyším, co budou historici říkat za třeba dvěstě let. Pravděpodobně nebudou chápat, že díky dvanácti rokům (1933-1945) byly vyhnáni lidé co tu žili 700let a více... My ještě jsme generace válkou ovlivněná, ač jsme ji nezažili. Ale mám obavy, že německá zvěrstva budou zapomenuta, ale odsun němců bude nazýván genocidou. Zvláště když už dnes je v českých učebnicích dějepisu věnovaný větší prostor excesům v letech 1945/46 než národní tragédii v roce 1938-1945...
Rozhodně je to smutné, ale srovnal bych to z husitstvím. Pro většinu čechů je Jan Žižka národní hrdina, ale v některých oblastech německa se dones slovo HUSITENRAJ používá jako otznačení chaosu a nepořádku.
konopek
02. 03. 2012, 16:121944-buďto jsi dokonalý árijec z čistě germánským rodokmenem, a nebo by jsi byl pro Karla Eibla stejný podčlověk, jako tebou zmiňovaný mužík od Moskvy. Říkají ti něco jména jako Čajkovský, Čechov, Tolstoj, Pavlov........ ? to byly totiž též untermensch víš....
romale
02. 03. 2012, 22:31Konopek-oni ti husiti opravdu nic dobrýho neudělali. V okolí není jediný hrad či klášter, který by nevypálili a nevydrancovali. Komunisti z nich udělali revolucionáře, ale i komunisti budovali-husiti jen plenili. Pro mě je to žumpa.
Bajo72
08. 03. 2012, 20:58Pěkný. . příště můžeš sepsat memoáry Jochena Peipera nebo Michaela Wittmanna o jejichž vojenských kvalitách nemůže být pochyb. . když si odmyslíš ten rasově čistej zbytek. . . .
selmik
11. 03. 2012, 17:50Ano, nemají nás němci rádi a proč? Jeden čech tady napíše zajímavý článek a většina ho hned kritizuje. Kdyby jsme spolu drželi tak to v tomhle státě nebude vypadat tak jak to vypadá Bohužel.
konopek
13. 03. 2012, 10:13buiaimon: Proč, jelikož článek je zejména faktograficky špatný... A pokud spolu budeme jako národ držet i ve špatných věcech, je to špatný