Komunisti a jiné - včerejší pole
Včerejší odpoledne na poli. Do lesa se nedá jít, protože by mě ušlapali houbaři. Pomůžete mi určit pár nálezů?solim59
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Rossy
02. 10. 2017, 18:06Jedná se o barvířskou známku. Obr. 3,4
Barvířské známky, Färbermarke, v Německu také nazývané Teiken (Norddeutschland) nebo Zechen (Schwalm) používali barvíři k označování textilií určených k barvení a vždy existovaly dvakrát. Jedna známka byla přišita na barvenou látku, zatímco stejný druhý kus byl pro odběratele pro kontrolu. Poukazují na určité typy barvení. Byly jak kulaté tak čtvercové. Ražba písmen znamenala iniciály barvíře. Symboly informace o barvení a číslice pořadové číslo objednávky.
Na těchto odkazech je o tom německý článek ve kterém je i fotografie nalezeného barvířského sešitu..
http://www.numismatikforum. de/download/file.php? id=46619&mode=view
http://www.numismatikforum. de/download/file.php? id=46620&mode=view
Barvíři u nás byli s těmi němekými velmi provázáni a používali jak stejné technologie tak i stejné značení barvených látek.
Můžete si o tom přečíst v článku
Cechy a řemesla: Barvířství - řemeslo pro pestřejší svět Havlík Vlastimil, PhDr. , Ph. D. vedoucí UPM - Muzea textilu v České Skalici
Tam popisuje, mimo jiné, i to přišívání barvířských známek. Navíc jsou tam vyjmenovaní někteří barvíři z podkrkonoší a tak si můžete porovnat jestli náhodou z té oblasti nemáte barvířskou známku s iniciálami některého z nich.
http://krkonose. krnap.cz/index.php? option=com_content&task=view&id=8253
No a nyní k těm známkám robotním, se kterými se tyto barvířské velice často zaměňují. Nebudu nic psát, ale dám tu dva odkazy na slovenské práce. Byl bych velice rád, kdyby jste si je přečetli. Možná někdo namítne, že jsou ty práce slovenské, ale patenty Marie Teresie, které stály za vznikem a používáním robotních známek, byly platné na celém území monarchie. Také se můžete dočíst, jak taková známka vypadala, z jakého materiálu mohla být a co na ní mohlo být zobrazeno. Že když ji někdo ztratil neplakala doma celá rodina a nikoho za to drábi nemlátili, jak někdy někdo uvádí. Prostě si to musel znova odpracovat. Naopak se s nimi i v té době kšeftovalo a třeba se i propíjely po hospodách. .
Na tomto odkazu na straně 72
http://www.forumhistoriae. sk/documents/10180/77818/numizmatik.pdf
Na tomto odkazu... pro upřesnění... robotné znaky jsou robotní známky
http://www.muzeumpd. sk/buxus/docs/Robotne_znaky.pdf
solim59
02. 10. 2017, 20:42Rossy-Mockrát Ti děkuji. Vyčerpávající jako vždy.
halfzwaar
03. 10. 2017, 11:45Koule s drážkami nejspíš Werndl.