Kordík Luftwaffe 2. Model - Carl Eickhorn
Horná záštita je vyrobená z jemného hliníku, jednotlivé časti v podobe dubových ratolestí sú dorábané ručne a okraje záštity sú tiež ručne vykrajované. Swastika je dosť výrazná s hrubými ramenami. Swastiky na hornej záštite od Eickhorna boli vždy zlatené. Na exemplári, ktorý máte možnosť vidieť sa zachoval len zlomok zlatenia – je vidieť, že kordík bol používaný. Horná záštita vyniká aj svojím tvarom, ktorý sa podobá na srdce. Rúčka je oranžovej farby a je vyrobená z celuloidu. Zberatelia, pri kúpe kordíkov od Eickhorna musia okrem iného venovať náležitú pozornosť práve rúčke, pretože tá môže mať výlučne žltú alebo oranžovú farbu a vždy musí byť vyrobená ako celok, to znamená nemôže byť potiahnutá celuloidom. Eickhorn si pravdepodobne zabezpečil obrovské množstvo ručiek a kvalitu tak udržal až do samého konca výroby. Ozdobný drôt je vyrobený z hliníku, ide o tzv. húsenicový typ, kedy je jadro tvorené troma tenkými splietanými drôtmi, ktoré sú následne omotané ďalším drôtom, čím vznikol zaujímavý tvar. Eickhorn nikdy nepoužil iný typ drôtu. Spodná záštita je rovnako jedinečným produktom Eickhorna, jednotlivé detaily sú celkom ostré a orlica vyzerá ako orlica a nie ako vykŕmený moriak. Čepeľ je značená značením používaným v rokoch 1935 až 1939. Veverica spolu s nápisom je umiestnená pomerne blízko ku záštite a tak nápis „ORIGINÁL“ nie je takmer vidieť. Žiaľ kordík nebol uskladnený najlepšie a do puzdra sa dostala vlhkosť, ktorá spolu s olejom spôsobila na čepeli nepekné a ťažko odstrániteľné fľaky – tie som síce odstránil opatrným a dôkladným čistením, ale čepeľ už dostala sivý odtieň... nevadí, dá sa to prežiť najmä u kordíku, ktorý má charakter. Ku kordíku je doložené veľmi pekné portepe. Ide o vzácnejší typ, ktorý je preplietaný zlatými niťami – áno časom už stmavli, ale stále sú postrehnuteľné. No a o tom, že tento typ portepe je pomerne vzácny svedčí i fakt, že je to len 2. portepe v zbierke, pričom s podobnými sa takmer nestretávam. Na druhej strane je rovnaké portepe zobrazované aj vo viacerých odborných publikáciách, teda nejde o nič extra výnimočné, ale rozhodne zaujme. Puzdro je typickým produktom od Eickhorna, prstene na puzdre sú hádam najviac výrazné a vďaka nim Eickhornovo puzdro vždy spoľahlivo identifikujete. Za povšimnutie stojí to, že na zinkových prsteňoch sa pomerne drasticky prejavilo nosenie kordíku, čo je vidieť najmä na vyššom prsteni. Ku kordíku je aj originálny, k nemu patriaci závesník, rovnako ako celý kordík nesie známky používania a horná časť musela byť dokonca dobovo opravená a spevnená o kožené konce – zaujímavá robota, ktorú si príslušník Luftwaffe urobil určite sám a na kolene. Záverom by som chcel ešte zhrnúť pár dôležitých bodov, na ktoré si musí zberateľ dať pozor:
1) Eickhorn okrem vlastných a generických záštit nikdy nepoužil iný typ záštit.
2) Eickhorn nikdy nepoužíval biele celuloidové ručky (výnimkou je slonovina).
3) Ozdobný drôt na rúčke musí byť výlučne „húseničkový“ splietaný sa nikdy nevyužíval.
4) Všetky Eickhornové kordíky musia byť značené na čepeli.
5) Horná a spodná záštita mali silnú povrchovú úpravu morením, ktorá sa však miestami mohla ošúchať pravidelným nosením.
Záverom by som chcel zberateľom chladných zbraní kúpu kordíku od Eickhorna odporučiť, pokiaľ ide o originálny a neposkladaný exemplár, kúpa sa môže oplatiť aj napriek vyššej cene. Nebolo ich vyrobených až tak veľké množstvo a za svoje peniaze dostanete pekný a hlavne reprezentatívny kúsok histórie, ktorá je spojená s nemeckým letectvom.
PetkoZberatel
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
koudynet
22. 11. 2019, 12:08Děkuji za poučný příspěvek
ragnarog
22. 11. 2019, 15:09Blahopřeju k dalšímu zajímavému kousku ve sbírce.
Panzerfaust6
22. 11. 2019, 18:23Opäť zaujímavé a poučné čítanie, díky moc
kolovrat71
23. 11. 2019, 01:28.
PetkoZberatel
23. 11. 2019, 20:12Chlapi, dakujem za pozitivne komenty