Kordík Wehrmachtu od SMF
Veľkou zaujímavosťou je však veľký neúspech pri výrobe kordíkov pre ostatné zložky či už armády alebo politických organizácií. Dovolím si upriamiť pozornosť práve na kordíky Wehrmachtu, ktorého produkcia bola pre SMF katastrofou. SMF už začiatkom roka 1935 vytvorila vlastný návrh celého kordíku (koniec koncov, urobili tak všetci väčší výrobcovia, keďže nechceli zaostávať za Eickhornom, alebo dokonca byť odkázaní na jeho subdodávky). Na rozdiel od ostatných kordíkov z ranného obdobia, ten od SMF je jedinečný, nezameniteľný a asi aj najškaredší. Tento extrémne ranný kordík stihol SMF produkovať z troch rôznych materiálov, čo je neuveriteľné, pretože všetci ostatní sa zmohli iba na záštity z farebného kovu, resp. skúšali experimentovať s hliníkom, ale to je všetko. Spoločnosť SMF preto vyrábala záštity z farebného kovu, železa a zinku - väčšina z mizernou povrchovou úpravou, čo je zarážajúce, pretože ostatní výrobcovia striebrením nešetrili, čo je pre rannú produkciu typické. Kvôli mizernému predaju, bola produkcia ukončená a to ešte v priebehu roka 1935, výroba sa už nikdy neobnovila.
Ak sa niekedy stretnete s kordíkom Wehrmachtu od SMF, aby ste nenaleteli podvodníkom musíte sa zamerať na tieto veci:
1. Horná záštita, bola iba jedna, väčšinou je silne opotrebená, kvôli mizernej povrchovej úprave, každá musí niesť známky ručnej práce
2. Rúčka môže byť iba žltá alebo oranžová a to jedine typ "A" (rozdiel je na prvý pohľad ostrejšom uhle drážok)
3. Spodná záštita bola iba jedna, môže byť dorábaná na krídlach ručne, ale nemusí, materiál sa nemusí zhodovať s hornou záštitou.
4. Čepeľ musí byť vždy značená výrobcom SMF, kontrolné značenie inšpektora sa na nej nesmie nachádzať
5. Púzdro bolo len jedno, hrdlo je upevnené dvoma skrutkami bez hlavy z boku, povrchová úprava je slabá.
Pripájam tiež fotky kordíku Wehrmachtu od SMF, tento je osadený veľmi vzácnou experimentálnou spodnou železnou záštitou (horná záštia sa pravdepodobne zo železa nikdy nevyrábala). Ide o verziu s ručne zdobenými krídlami orlice, na fotkách to môžete postrehnúť.
Na rarity liste výrobcov kordíkov pre Wehrmacht je SMF na úctivom 7 mieste (najvzácnejší je 10). Teda rozhodne nejde o bežného výrobcu.
Zdraví Vás
PetkoZberatel
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Vojtaci
05. 05. 2016, 09:58mám tento kordík od firmy Tygr Solingen
Petko: kde najdu vzácnost kordíku, o které se zminuješ? Díky
PetkoZberatel
05. 05. 2016, 10:28Toyota: Rarity list týkajúci sa výrobcov kordíku WH nie je voľne k dispozícii, aspoň som ho nenašiel. Vypracoval ho jeden americký zberateľ, ak chceš pošlem ti ho vo formáte "pdf" na e-mail.
Len by som ťa chcel upozorniť, že pri určení vzácnosti kordíku WH, sa nie je možné spoľahnúť len na výrobcu, ale musíš pozerať aj na výrobné prevedenie a obdobie produkcie. Napr. ranný kordík od spoločnosti Tiger je 2x drahší a zároveň omnoho zriedkavejší ako tie z neskorej produkcie a pod... Rád by som sa na tvoj kordík pozrel tiež, ak by si súhlasil.
Vojtaci
05. 05. 2016, 11:01Petko : oki, nafotím a pošlu
napiš mi maila, díky
DusanSK
05. 05. 2016, 12:30Super clanok
PetkoZberatel
05. 05. 2016, 15:01Dušan, ďakujem, cením si to...
PetkoZberatel
05. 05. 2016, 18:26Toyota, daj mi prosím ťa email nikde ho nevidím :)
De-lorean
05. 05. 2016, 19:27Petko: můžu se optat jak je na tom kordík od Carla Eickhorna. Mám takový doma sice má uštíplou rukojeť, ale jinak je zachovalej. A co se tyká té vzácnosti, nevěděl jsem že je ke každému typu jiné hodnicení. Take jsem hledal na netu onu McSarr a nenašel zajímalo by me na jakém stupni je SA Eduard Gembruch RZM. 7/8 Je zajímave že se mezi M a 7 nachazí ta tečka. Ještě jsem se s tím u jiného vyrobce nesetkal. Děkuji předem za odpověď
PetkoZberatel
05. 05. 2016, 21:09De-lorean: Carl Eickhorn bol jedným z najväčších výrobcov kordíkov Wehrmachtu. Počas svojho obdobia navrhol a používal 4 druhy vlastných záštit a na krátky čas používal i záštitu generickú typ "A" teda spolu 5. Označení na čepeli používal 4 (pričom tú poslednú v štyroch prevedeniach)! Ak mi pošleš fotky, tak tvoj kordík zaradím presnejšie, pokojne môže ísť aj o veľmi vzácny exemplár.
Čo sa týka tvojej SA dýky, daný výrobca je rozhodne považovaný za vzácneho. Išlo o veľmi malú spoločnosť, ktorá nevyrábala vlastné časti dýk, ale kupovala ich od ostatných (tak ako to robili mnohí iní malí výrobcovia). Celkovo nevyrobil veľa dýk SA a dnes sa s nimi stretávame vzácne. Čo je zaujímavé pre tohto výrobcu je to (okrem iného), že miešal jednotlivé časti, rozumej tomu tak, že na neskorších dýkach môžeme vidieť i diely, ktoré sa nachádzali iba na ranných dýkach...
tu je môj e-mail: petkozberatel@pobox. sk
Rozum
05. 05. 2016, 21:23Petko smekam nad Tvoji studnici vedomosti. Dekuji...
diamond
05. 05. 2016, 22:07Petko paráda!
fagin
06. 05. 2016, 08:45PetkoZberatel
06. 05. 2016, 09:36Rozum: ďakujem :) jednoducho ak tento druh vecí zbieraš neostáva ti nič iné, ako sa vzdelávať, ušetrí to mnoho peňazí!
diamond, fagin: ďakujem chlapi!
Rozum
10. 05. 2016, 00:01Ja vim...
b.f.pears
10. 05. 2016, 16:59PetkoSberatel: seš machr chlape!
Hokan
13. 05. 2016, 21:53Ahoj, co když tam značení není žádné?
PetkoZberatel
16. 05. 2016, 23:15Pre Hokan: ahoj, neviem na čo sa presne pýtaš. Čo sa týka kordíku od SMF tak na tom musí byť vždy značenie. Naopak pre ostatných výrobcov platia iné pravidlá, teda odpoviem všeobecne, áno na kordíkoch Wehrmachtu nemusí byť značenie, pokiaľ ho tam daný výrobca nedával vôbec, alebo značil len občas...