M1
M1 GARANDNáboje : 0.30 palce, 8 Ks
Hmotnost : 4,4 kg
Délka : 1.103 mm
Tato puška byla hlavní oporou americké pěchoty po celou druhou světovou válku a po ní, a řada jich zůstávala ve výzbroji ještě ve Vietnamu počátkem 60. let. Garand byl těžká zbraň s dřevěným pažbením, robustní a spolehlivá. Snad jedinou chybou Garandů byla závislost na speciálním rámečku, který obsahoval osm nábojů a sloužil k plnění nábojové schránky. Používání předem připravených rámečků výrazně urychlovalo tento úkon, znamenalo to však, že bylo možno nabít jen plný obsah osmi nábojů současně. Poloprázdnou schránku nebylo možné doplnit během přestávky v bojové činnosti-střelec musel čekat na úplné vyprázdnění schránky a pak teprve dobíjet. Po vystřelení posledního náboje byl rámeček vymrštěn ze zbraně se zřetelným cinknutím, které mohlo být v boji zblízka nebezpečně výmluvné. Garand byl také licenčně vyráběn v Itálii firmou Beretta, a když jeho výroba v 50. letech skončila, bylo jich vyrobeno přes pět milionů. Během celé doby výroby pušky bylo zavedeno jen velmi málo změn - známka vynikající konstrukce.
KARABINA M1
Náboje : 0.30 palce, 15/30 Ks
Hmotnost : 2,4 kg /2,5 kg M1A1/
Délka : 1.103 mm /905 nebo 648 mm M1A1/
Nejrozšířenější americká zbraň druhé světové války nebyla puška, pistole ani samopal, ale jakýsi jejich podivný hybrid: karabina Ml. V roce 1938 armáda požadovala lehkou zbraň, určenou pro důstojníky, praporčíky, řidiče, kulometníky, spojaře a další, jimž by neohrabaná puška překážela. Původně byl požadavek zamítnut pro nedostatek financí, ale v roce 1941 byla karabina Ml schválena a zavedena do výzbroje. Byla o nějakých 1,8 kg lehčí než Garand a o 190 mm kratší a rychle si získala oblibu u vojsk. Karabina Ml střílela náboje stejné ráže jako puška, ale používala kratší a méně výkonný náboj pistolového typu, který měl kratší dostřel a nižší zastavovací schopnost. Oba druhy střeliva nebyly vzájemně zaměnitelné. Karabina rovněž fungovala na principu odběru plynů. Plynový píst s krátkým chodem nepůsobil přímo na závěr, ale na vodicí tyčku, která způsobila otočení a poté pohyb závěru dozadu. Zásobník mohl pojmout až 15 nábojů a během války se dodával i zásobník s kapacitou 30 nábojů. Řada M1 se osvědčila natolik, že celkově bylo vyrobeno přes 6.000.000 kusů.
Verze M1A1 měla jednoduchou kovovou sklopnou pažbu. Vyrobeno bylo asi 140.000 kusů.
Verze M2 měla přepínač s možností střelby dávkou. Vyrobeno bylo asi 550.000 kusů.
Verze M3 měla možnost montáže různých zaměřovacích dalekohledů a nočních zaměřovačů.
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Dragon515
17. 09. 2013, 23:20