Malovaný smalt
Při natavování skloviny na podklad za vysokých teplot se setkáváme s termíny smaltování i emailování. Může se zdát, že tato slova mají stejný nebo podobný význam, ale raději bychom je neměli zaměňovat, i když za prohřešek se to nepovažuje. Výraz emailování se používá spíše u tradičního umělecko- řemeslného natavení skloviny na neželezné a vzácné kovy se svou tradicí od starověku, ale i tam se občas s výrazem smaltování setkáme. Email obsahoval často i některé jedovaté příměsi a těžké kovy a proto se nehodil k povrchové úpravě kuchyňského nádobí. Termín smaltování se ovšem vžil pro průmyslovou technologii úpravy povrchů, která se objevuje v 19.století, kde podkladovým materiálem je ocelový plech nebo litina, na který se za vysokých teplot sklovina natavuje.S převratným vynálezem bílého, zdravotně nezávadného smaltu na železné nádobí a samotným chemickým složením skloviny, která se při výpalu dobře snese s plyny, vznikajícími při vypalování železného plechu, přišel v roce 1832 chemik, zaměstnanec blanenských železáren Eduard Bartelmus. Dalším významným krokem ve výrobě smaltovaného nádobí bylo zavedení Siemens-Martinovy technologie výroby oceli v roce 1863, která umožnila lisování složitých tvarů z železného hlubokotažného plechu. Výhodou bylo i to, že smaltované výrobky bylo možné dekorovat na vypálený smalt keramickými barvami a to zvyšovalo jejich odbyt. Při dekorování se zprvu používala technika malování. Takzvaný malovaný smalt. Jako příklad hrnek - malovaný smalt 19.století:
https://muzeum. ukockyzakominem.cz/wp/wp-content/uploads/smalt-foto-muzeum-0091.jpg
S postupem růstu produkce smaltoven, ve dvacátém století, se uplatňuje i rychlejší způsob dekorování smaltovaného nádobí, takzvané šablonování. Jako příklad hrnek - smalt zdobený šablonováním:
https://muzeum. ukockyzakominem.cz/wp/wp-content/uploads/smalt-foto-muzeum-0171.jpg
U těchto dvou výrobků je vidět i rozdíl v samotné technologii výroby polotovaru plechového hrnku.
V koláži je můj nález ze zaniklé pasekářské usedlosti, fragment misky, dekorované malováním na bílý smalt. V pozadí koláže malovaný smalt konvic z druhé půle až konce 19.století.
ROSSY
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Panzerfaust6
26. 05. 2020, 10:25zaujímavý článok
Barretero
26. 05. 2020, 10:32petakiller
26. 05. 2020, 11:18Zase jsem chytřejší dík tobě
Rossy
26. 05. 2020, 12:01Zdá se mi, že to nejde otevřít tak ještě jednou.
Hrnek - malovaný smalt 19.století:
https://muzeum. ukockyzakominem.cz/wp/wp-content/uploads/smalt-foto-muzeum-0091.jpg
Hrnek - smalt zdobený šablonováním:
https://muzeum. ukockyzakominem.cz/wp/wp-content/uploads/smalt-foto-muzeum-0171.jpg
hebel
26. 05. 2020, 19:49Super. Co dodat.