Nálezy
Zdravim vsetkych hladacov. Dnes sme boli trochu hladat na nedalekom poli. S detektorom som nenasiel sice nic zaujimave, ale na rozhrani lesa a pola som si vsimol tuto (zrejme rucne) opracovanu skalu. Podstava je asi 40x40 cm, vyska 100 cm. Hore 20x20 cm. Z hora su na nej pismena V P a v strede X. Velmi by ma zaujimalo naco to sluzilo, lebo v okoli sa nic podobne nenachadza. Dakujem za nazory a prajem vela zdaru v hladani. FiftusPřispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
heteropteryx
03. 09. 2012, 13:36Jedná se s největší pravděpodobností o nějaký odstraněný zeměměřičský bod nebo o nějaký hraniční kámen. Nebude to nic starého, podle opotřebení tak max. sto let. Původně byl zakopaný a koukala jen ta užší "hlava". Schválně byl v zemi tak velkou částí, aby ho nikdo nevykopal. Jenže se tehdy nepočítalo se zcelováním lánů a s bagry... Mohl být třeba v poli nebo někde v louce a vadil strojům. Původní půdorys té hlavy byl určitě čtvercový a je na ní vidět, jak je onlácená... Tady ho podle mě někdo druhotně postavil. Dobře že se zachoval, protože takovéhle kameny povětšinou končily v základech jako dobrý materiál. Možná že by stálo za to upozornit na kámen místně příslušný obecní úřad. Možná by věděli, odkud kámen je a třeba ho i znovu umístili.
Rossy
03. 09. 2012, 16:38Podle mne se jedná o geodetický bod který v síti těchto bodů označuje výškové bodové pole a patří mezi základní nivelační body.
schoty
03. 09. 2012, 18:53Zaměřovací bod při skupování pozemkú statkáři, pravděpodobně nalezen - po zaorání, a vystaven jen tak, divím se že ho už nemá někdo na chalupě- vypadá to jako pískovec
Rossy
03. 09. 2012, 20:33To:schoty. Jen ti něco zacituju, abys věděl že to se statkáři nemá nic společného:
V praktické terénní geodézii je možno se setkat ve volné krajině se sítí konkrétních triangulačních bodů, (lidově nazývaných jakožto triangly). Jedná se o geodetické body označené vždy kamennými geodetickými označníky (speciální terénní patníky). Ty mají na temeni kamene umístěn záměrný křížek, v minulosti bývaly tyto kamenné označníky velmi často doplněny o jednoduchou dřevěnou konstrukcí jehlanovitého tvaru, jež bývala viditelná z velké dálky. Tyto „triangly“ slangově (trigasy) bývaly ve volné krajině umístěny zpravidla někde na kopci či na návrší a proto bývaly dobře viditelné z mnoha stran v okolí trianguačního bodu. Kromě své základní funkce, mimo jiné, velmi dobře sloužily pro základní orientaci v neznámé krajině. Je ovšem třeba také podotknout, že triangulační systém ve volné krajině (spolu se systémem nivelačním resp. nivelizačním) je plně státní záležitost, jedná se tedy o zcela veřejný geodetický systém.
fiftus1
03. 09. 2012, 20:54Povodne kamen lezal, postavil som ho ja, aby som ho odfotil . Ale velmi pekne dik za info.
schoty
04. 09. 2012, 19:41Rossy díky za vysvětlení, jsi jednička
hoogen
04. 09. 2012, 20:47u nás v lese máme podobný "patníky" s jinými iniciály a vyznačovaly uzemí nějakého šlechtického rodu
fany1
06. 09. 2012, 20:19Co když je to smírčí kříž s uraženými rameny. Pak by byl mnohem starší.
To x-ko by tomu nasvědčovalo...