Nalezy s vk-40
Zdravim poslielam fota mojich nalezov aj sekery ktora tu uz bola... a mam aj prosbu... vie niekto co je to za sekac? foto č. 4Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Miroman
23. 05. 2013, 09:48foto4 bych tipnul na nůž co se používalna kůži. .
Rossy
23. 05. 2013, 10:25Podle mne se jedná o zahradnický sekáč/na větve/. V určité době se stejné tvary ale používaly jako sekáčky i v kuchyních.
niklot
23. 05. 2013, 11:25vk40 je na železo perfektní-krásně ukáže velikost délkou tónu.
Ale pak se mi v půlce přepůlil a po dvou letech odešla cívka.
Sekera je parádní
stopercz
23. 05. 2013, 11:54ten sekáč, není to vinařský nůž? Už jsem to někde viděl.
bobotwo
23. 05. 2013, 12:49Železá krásne, gratulujem. Pri tom sekáči sa tiež prikláňam k nožu na spracovanie koží.
Morison
23. 05. 2013, 13:02Ahoj. Sice se na ty nalezy divam z mobilu, ale zda se, i na tech mych malych fotkach, ze jsou predmety pekne ocisteny a nakonzervovany... Muzes prosim alespon ve strucnosti napsat, jako jsi zvolil metodu-postup? Diky! Jinak zeleza fakt pekny, nekomu by se s tim nechtelo tahat, nekdo by to nazval srotem... Jiste je však to, ze realiste vedi, ze nebude trvat dlouho kdy prijde doba, ze i podkova nalezena detikem bude vzacnosti... 8-)
bumer
23. 05. 2013, 13:13ahoj morison.... cistil som to kyselinou chlorovodikovou a drotenym kartacom a nakoniec odmastnil a striekol s bezfarebnym lakom.... len mam problem ze mi to zacalo opät hrdzaviet
bumer
23. 05. 2013, 13:17ahoj morison.... cistil som to kyselinou chlorovodikovou a drotenym kartacom a nakoniec odmastnil a striekol s bezfarebnym lakom.... len mam problem ze mi to zacalo opät hrdzaviet
Morison
23. 05. 2013, 14:02Jajajaj, chvalil jsem dne pred vecerem... No, chlorovodikova je rychla, ucinna, ale problem v ni je ten, ze ti napred s predmetem "pomuze", ale poto Ti ho pohrbi, protoze zere i po vycisteni predmetu. .:-( Nejsem sice chemik ani muzejni restaurator, ale mám zato, ze nejvetsi svinstvo zpusobujici korozi jsou prave chloridy, kterejch ma HCl asi dostatek. .:-) Prave proto nechavaji(li) muzejnici predmety (a asi je to ta lepsi varianta, pokud predmet vytahnes ze zeme a teba nemas cas ho hned cistit) louhovat v destilovane vode (vymenovat za cerstvou... ),aby destilka vytahla z predmetu ty chloridy a ostatni soli zpusobujici tu korozi... Ty by jsi měl to co nejdrive co nejlepe dekonzervovat od toho laku a potom asi nekolikrat vyvarit v ty destilce, aby jsi bezezbyku v max. mire odstranil veskere stopy po ty HCl, potom predmet vysusit v troube a potom... babo rad. . Na cisteni zeleza je PRIMARNE urcena kyslelina fosforecna, ktera samotny zelezo napada z kyslelin asi nejmene, navic jeji soli vytvari na povrchu jednu z nejzakladnejsich prirozenych ochran zeleza pouzivanych v prumyslu-fosfatovani... (Kdysi jsem napsal nejakej clanek na DW, zkus se podivat.. i ostatni kluci napsali clanky ohledne teto problematiky). Takze bych zkusil dle receptury něco s tou fosforecnou, nebo kup nejakej komercni odrezovac, kde je fosforka primarni slozku (byva tam pochopitelne voda, protoze samotna 85ti procentni kyselina tu rez necisti, lih pro odmasteni a nejakej inhibitor koroze.. ). Ja pote na zakonzervovani pouzivam vosk Revax, kterej je defacto to, cim se strikaji dutiny u aut (redi se to benzinem, te to mirne nazloutly, ale v tenky vrste je to transparentni.. ). Treba Ti nekdo poradi vice a lepe. V kazdym pripade uz NIKDY tu HCl... ! A co nejdriv to vyvyr, at z toho za rok jeste něco zbyde... P. S. Nevim, co na to reknou ostatni, ale zkouseli jsme par zelez cistit beznym louhem sodnym, sice to trva dlouho (prubezne kartacovat... ), ale vysledky predcili ocekavani-bez jakekoiv stopy naleptani a pod...
Cajk
23. 05. 2013, 16:11Přesně tak. První věc co se musí udělat je bud vyvařit nebo máčet v destilované vodě. Já Sám nevyvařuji ale máčím, a to přátelé zabere klidně i několik týdnů, či měsíců (záleží na míře nánosu koroze). Mé pravidlo je nechat to v ní co nejdéle, předtím než se pustíte do dalších "kravinek" . jak říká Morison, zbaví to předmět koroze způsobujících chloridů Cl. Hlavní je trpělivost a neunáhlenost, lepší se s celým procesem čištění a konzervace patlat než pak mlátit hlavou o zed a hulákat "Proč mi to zase kur. a rezne? ! "
Morison
23. 05. 2013, 16:55Dobs: to vyvarovani jsem navrhoval konkretne v tomto pripade, protoze pokud se chce Bumer co nejdele radovat z peknych zelizek, tak "neni cas na falesny hrdinstvi... " ;-) Proste aby se co nejdrive zbavil v max. mozne mire tech sracek z HCl. .:-( Jinak myslim, ze jsme se shodli a doplnili... 8-)
SirDaniel
23. 05. 2013, 17:59Pánové, zkusil jsem hodně postupů jak čistit železo, nejlepší je tanátování, návod je na DW. Méně zkorodované předměty lze čistit kyselinou fosforečnou naředěnou destilovanou vodou. Na menší předměty jako např šipky, ostruhy atd. je neocenitelným pomocníkem mikro bruska např. Dremel. Ať ovšem železo vyčistím jakkoli, vždy ho zakonzervuji tanátováním.
Morison
23. 05. 2013, 18:49SirDaniel: O tanatovani take pisu ve svem prispevku, domnivam se ale, ze ve stavajici situaci (ale zkusit to to po vymaceni chloridu.. ) uz moc nepujde, protoze (moje zkusenost.. ) jsou tyto predmety obnazeny na holy kov a na ten jiz tanat moc nechyta. Opodstatneni by to pravdepodobne melo, kdyby ty predmety necistli tou kyselinou a hned zvolil metodu ocel. kartac+tanat. roztok... Tam by byl vysledek nastopro zarucen a o vzhledu predmetu po teto procedure nepochybuju... 8-) Jinak se nepru a v zadnym pripade nechci podrazet Tvuj komentar-zkusenost muzes mit jinou... Kdysi padla spousta dotazu, kde se da tanin ziskat, ja zjistil, ze v jednom komercnim odrezovaci (něco jako bezoplachovej, presny oznaceni ted nevim, protoze zadnej doma momentalne uz namam, vyrabi ho chemicka v Rajec Jestrebi-litr cca. 80kc... ) je hlavni slozka lih a tanin. Nechci jim delat reklamu, ale je to cesta nejmensiho odporu a vysledky myslim stoji za to... U vice zkorodovanejch predmetu jsem si do nej pridaval jen tu kys. fosforecnou... Doporucuji pouzivat ochrany rukavice (i bez ty kysleliny... ), neni to sice agresivni ale cerni to jak hajzl...:-)
corax
23. 05. 2013, 20:00to Morison: Prostředek se jmenuje odrezovač T a mám s ním velmi pozitivní zkušenosti
Rossy
23. 05. 2013, 20:15Na tomto odkazu se můžeš podívat jaké typy sekáčů, zahradnický a vinařských nožů se v historii používaly.
http://billhooks.co.uk/the-billhooks-of-northern-europe/
Morison
23. 05. 2013, 20:45Corax: jj, to je on, kupoval jsem ho primo v tom Rajci, kdyz jsem mazal pred 4ma rokama od Brunnu na Svitavy :-) Bral jsem ho tam myslim 8 flasek, ale je to pryc-pouzival jsem to mimo nalezy i na baraku... A jak jsem řekl, nez shanet samotnej tanin a michat si to, tak cesta nejmensiho odporu a spokojenost... Musim se tam zase stavit a nebo zjistit. ktery barvy-laky ci drogerka to vede v Brne. . 8-)
SirDaniel
23. 05. 2013, 22:53Jedinej e-shop kde se dá sehnat tanin je tady: http://www.sandragon.cz/
Namíchat to není vůbec problém a dávka z 200g vydrží na hodně dlouho. Pochopitelně důležitý je to po zaschnutí tanátové vrstvy pořádně nalakovat, já používám záponovej lak dle rady Jezera.
hypo1
25. 05. 2013, 10:52Krásně vyčištěný Sandragon je zvláštní eshop - vyřízení mojí objednávky jim trvalo skoro půl roku, ale věci nakonec opravdu přišly
SirDaniel
25. 05. 2013, 18:51hypo1: mám stejnou zkušenost, navíc paní inženýrka měla v mailu co mi poslala v jedné větě asi tři hrubky... Zhruba před dvěma měsíci jsem tam znovu objednával tanin a přišel za tři dny od nějáké sesterské firmy Sandragonu tak to už maj asi vyřešený.
kono68
25. 05. 2013, 23:30... tou kyselinou, to opravdu jde nejlíp, mám na mysli HCl... fosforečná vám to zabarví do fialovočernýho odstínu a to asi nikdo moc nechce... jedna z cest, jak zabránit dalšímu působení HCl je, očištěný (odrezený) předmět dát na pár hodin (podle pórovitosti) do roztoku sody, která se pužívá např. při změkčování vody při praní... ale jeden dotaz na Morisona, jak jste dokázali vyčistit ŽELEZO v louhu?... je to zásada a ta moc nereaguje s oxidy železa... podle mě, by stačilo předmět ponořit do obyčejného octa (8%), po nějaké době vyndat, vykartáčovat a zase ponořit, ale musí se ten nálev oživovat... je to jen můj názor a hlavně zkušenost...
Morison
26. 05. 2013, 01:06Kono68: Ja si ten louh taky moc nedovedu vysvetlit, ale svym zpusobem jsi to nevedomky napsal sám... "... moc nereaguje s oxidy zeleza.. ". Jedna se o to, ze pokud budes mit tu trpelivost a nebudes potrebovat nikam pospichat, zkus něco v tom louhu nechat nalozeny treba pul roku (s obcasnym vytazenim, okartacovanim pod tekouci vodou a sup s tim zpatky... ). Sám uvidis. Kazda kyselina, i ta fosforecna nebo blbej ocet ti zelezo vyzira a pokud je predmet nekde ztencenej (treba ostri ty sekery.. ),tak se nekde dostaneme na tloustku alobalu, i pri kontrole predmetu-proste "nekde by to jeste chtelo... " ale "tady uz se z toho stava papir... ". A to jsem u toho louhu nezpozoroval... A co se tyce zbarveni po fosforce? Kontrolni otazka... jaky zbarveni ti da predmet, ktery tanatujes... ? Nic ve zlym... Resp. si vazim, ze jsi se prokousal touto diskuzi (kterou jsem defacto ja zasral a rozvinul svymi monology... ) a mas vecne poznamky k tematu. Ja jsem byl totiz vzdy odpurcem komentaru, ktere pouze davaji imaginarni medaile a smajliky, nebot v tom (krome "poplacani po rameni"toho, kdo pslal danny prispevek.. )si clovek moc obzor nerozsiri...:-( I kdyz verim, ze je pro vetsinu tato diskuze nudna, nebot se jedna o problematiku cisteni "blbyho zeleza-zadny stribro, zadnej vetrnik... ", ac jsem valkar a radeji delam do jinyho zeleza, nez je sekera... Nicmene jsem ocenil snahu a pristup k zachovani starejch vecicek a všechno to z my stranky zacalo tim, ze se mi ty nalezy libily a zajimalo mne, jak to dotycny cistil... No nic, nebudu ostatni obtezovat... Kdo se pripojil, tomu dekuji, koho jsem nasral, tomu se omlouvam... Mail mas uvedeny, je to se mnou sice tezky, ale pokusim se nejaky artefakty nafotit a poslat Ti je (cisteny v louhu) Tak pro vsechny: cus bus a at to pipa... 8-)
Morison
26. 05. 2013, 01:13UC: Miro, kdyby jsi to nahodou cetl... jakej je na webu cas, pro automaticky odhlaseni... Ja sem sice moc casto nepisu, ale kdyz uz zacnu, tak... Neslo by to prodlouzit alespon o 15 minut... ? ;-) :-) Dik...
kono68
26. 05. 2013, 12:29... Morison... ano i po taninu je ocel tmavá, skoro černá, ale když někdo chce původní barvu železa, tak se moc nehodí... je fakt, že každý má svůj vkus a představu, co chce, nikdy bych někomu nevnucoval něco, co dělám já, protože si sám nejsem jistej, jestli je to fakt správně... a to s těma slepicemi a větrákama, to jsi uhodil hřebík na hlavu... jinak, já jsem se ještě nedokopal k tomu, abych si koupil detektor, ale už mi rukama prošlo dost věcí, které potřebovali zachránit, jsem zámečník, kovář a příležitostný "takyrestaurátor"... jo, víc asi mejlem, aby jsme to tady nesvinili... měj se...
kono68
26. 05. 2013, 12:32... ještě... ta 4. fotka, bude zřejmě sedlářský čtvrtměsíc, nebo sekáček na turecký med, mám za to, že jsem ho kdysi na poutích vídal...
SunTzu
26. 05. 2013, 17:30Koukám že je to tu samej "odborník" na čištění. Chlorovodíková, ocet a podobný nesmysly. Není vám líto mrvit věci, který přežily několik století, než se vám dostaly do pracek?
Morison
26. 05. 2013, 18:34SunTzu: tvuj prispevek mi pripomina nasi vladni opozici... Vykriky, jak je všechno spatne, jak by vse udelali lepe, ale v zivote s nejakym realnym a konstruktivnim resenim neprisli... 8-) Co takhle, kdyby jsi namisto placani stracek napsal, jak jsi Ty teda zachoval a neumrtvil ty veci, ktery po staleti prezili v zemi a dostaly se Ti do pracek... ;-) Vzhledem k tomu, ze Tvuj nick znam od pocatku DW a povazuji Te tim padem za cloveka, ktery jiz "ma něco za sebou", tak o to vice mne mrzi Tvoje stupidni reakce...:-(