Náprstek s "železnou košilí"
Rád bych Vám představil artefakt o kterém nevím, jak je u nás v nálezech častý. Otevřený bronzový náprstek s "železnou košilí".I když je náprstek znám a používán od dávnověku, jeho průmyslová výroba byla zahájena koncem 14. století v Norimberku. Do 16. století se náprstky odlévaly a jamky na povrchu se vytepávaly. Strojově se začaly vyrábět na konci 17. století v Anglii díky patentu, za kterým stál holandský mechanik John Lofting.
Náprstek, který zde presentuji, je technologií výroby trochu jiný. Již při jeho nálezu Vás upoutá svým průměrem, který činí 20-22 mm. Také ho asi nikdy nenaleznete promáčknutý, což je dáno způsobem jeho výroby. Na celistvý bronzový korpus byla zakována další železná, někdy uváděna i litinová vrstva o síle až 1 mm a ta vybavena strojně provedenými důlky. V nálezech můžeme objevit exempláře, ze kterých je tato vrchní vrstva s jamkami zcela odkorodována a povrch náprstku zůstává hladký. Na mém nálezu jsem se snažil tuto korodující, odstupující vrstvu nafotit. Celkově podle nálezů spadá jeho rozšíření od 17. po 19. století. Byl pravděpodobně určen pro hrubší práci /vysoká pevnost/ vykonávanou muži /velikost/.
P. S. Čerpáno a obrázek vložený do koláže, na kterém vidíte tři korodující náprstky z nálezů, je z práce o náprstcích, jejíž autorem je V. N. Kleshchinov.
ROSSY
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Rozum
07. 01. 2016, 19:22Mam jich dost ale takovy asi ne...
Dlouhán
08. 01. 2016, 06:03ROSSY:celkem veliká koncentrace tohoto typu náprstku je i v příslušenství vojáků z vojenských událostí v r. 1813...
Rossy
19. 01. 2016, 21:10To:Dlouhán. Ono to vlastně odpovídá tomu co jsem napsal...... Byl pravděpodobně určen pro hrubší práci /vysoká pevnost/ vykonávanou muži /velikost/...... V tomto případě k opravám vojenské výstroje.