Naše město za okupace
1. foto podzimni dny Počátek převratných událostí, které poznamenaly život Orlové za druhé světové války, se posunul až do podzimu roku 1938. Po oslabení republiky mnichovským diktátem a po ultimátu polské vlády z 30. září 1938 vydala vláda ČSR československou část Těšínska Polsku. Obsazování Těšínska polskou armádou začalo 2. října, na Orlovou došlo 10. října. Polští vojáci přijíždějí do centra města, na domech jsou ještě české nápisy firem ( Módní dům Chamrad ).2.foto 10.10.1938 obsazovani polskou armadou-Na orlovském náměstí ( Plac prezidenta Moscickiego ) byla uspořádaná přehlídka polských vojenských jednotek, velící generál na vyvýšeném místě vpravo. K nejtvrdším opatřením nového režimu patřilo vypovězení mnoha Čechů, jednotlivců i celých rodin ze zabraného území. Uzavření českých škol včetně středních škol, zákaz činnosti českých politických stran, organizací, spolků, ovládnutí vedení města i řízení podniků prominenty polské vlády. Ta se orientovala zcela problematicky na vizi mocného Polska, jako souseda hitlerovského Německa.
3.foto adolf hitlerstrase-Německý smysl pro pořádek a disciplínu se promítl do údržby města a úprav veřejných prostranství. Tak vypadala hlavní Orlovská ulice, přejmenovaná – jak jinak – na Adolf Hitlerstrasse. Ze železářství F. Vaňatky se staly Farben a Eisenwaren, z obchodu oděvy J. Stracha Konfektion (v pozadí), německé názvy vystřídaly beze zbytku i všechna ostatní označení firem. V mnoha obchodech odmítali jejich majitelé a prodavači mluvit se zákazníky česky nebo polsky. Obchodníci z řad původně početného židovského obyvatelstva skončili vesměs v koncentračních táborech
4.foto 2.9.1938-Většina obyvatelstva byla překotným vývojem událostí dezorientována, u některých Čechů nechyběla ani úleva nad koncem polské vlády a falešná naděje do budoucna…. . Mezi místními Němci se rychle aktivizovali stoupenci fašismu. Ze slavnostního vítání nacistických okupantů na Orlovském náměstí 2. září 1939. Vojenskému veliteli města byl předán na podušce symbolický klíč od města. V pozadí na budově hotelu jsou ještě polské nápisy Kawiarnia – Zywiec – Restauracja, překryté praporem s hákovým křížem. Začínalo nejhorší období dějin Orlové.
5.foto adolf hitlerstrase 2-A stojíme u hlavní Orlovské ulice. Nemůže být pochyb – po dláždění duní s patřičným důrazem okované boty německé vojenské jednotky. Čeho všeho bude v bojích druhé světové války schopna? Okupační atmosféru zvýrazňuje z chodníku důstojník SS ( Schutzstaffel, elitní bezpečnostní organizace plnící roli politicky nejspolehlivější ozbrojené opory nacistického režimu ) v černé uniformě, zdravící vojáky zdviženou pravicí. Vzadu zděný plot nemocniční zahrady.
6.foto Budova českého gymnazia-Nejdříve byli do Orlovských škol nasazení učitelé vysláni z Německa. Okupanti byli ovšem důslední, a protože věřili v nesmrtelnost své Třetí říše, hodlali vychovávat nové generace mladých pedagogů přímo v regionu. Budova českého gymnázia v Orlové, za okupace zrušeného, byla změněna na učitelský ústav ( označení Lehrerbildungsanstalt v levém spodním okraji snímku). To už před budovou nestála socha T. G. Masaryka, postavená v parčíku před gymnáziem za první republiky...
7.foto orlau--Navenek jakoby se po vpádu nacistů nic nezměnilo. Střed Orlové, ve kterém byly již všechny budovy z dřívějších let dostavěny, působí dojmem poklidného všedního dne. Jen ten popisek vlevo dole na pohlednici hlásá, že z Orlové se stala Orlau a že město bylo nově začleněno do župy Oberschlesien ( Horní Slezsko ). V jejím rámci bylo podřízeno v první instanci okresu Teschen ( Těšín ) a v druhé instanci vládnímu obvodu Katowitz ( Katovice ).
Nacistický okupační režim začal radikálně měnit i poměry v Orlové.
8.foto wermacht v centru--Necelý rok trval polský zábor Orlové. 1. září 1939 napadla německá armáda Polsko, začala se psát oficiálně historie druhé světové války. Polskem obsazené území Těšínska bylo vydáno v podstatě bez boje, do Orlové pronikli vojáci Wehrmachtu téhož dne navečer. Demolována byla část kolejí Košicko-bohumínské dráhy. Německé vojenské oddíly pochodují středem Orlové 2. září, i tentokrát je zdraví velící důstojník stojící na vyvýšeném místě před obchodním domem Chamrad. V pozadí pod náspem báňské vlečky stojí ještě přízemní obchodní pavilón, vpravo od něho starý kamenný viadukt.
10.foto vyzva k jednotnemu pozdravu--Takovéto cedulky byly za okupace vyvěšovány na veřejných budovách, v úřadech i obchodech a vyzývaly návštěvníky k jednotnému pozdravu Heil Hitler. Je paradoxní, že jejich tisku se ujala tiskárna v protektorátním Brně. Odsud byly odváženy přes hranici i na Těšínsko. Tímto pozdravem se zdravilo i na školách a bezchybné odříkání životopisu Adolfa Hitlera se vyžadovalo od každého žáka.
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
werma1
16. 11. 2010, 11:56članek 1 patři k fotu čislo 2 članek 2 k fotu 7 članek 3 k fotu 4 članek 4 k fotu 1 članek 5 foto 3 članek 6 k fotu 5 članek 7 k fotu 6 članek 8 k fotu 9 a članek 10 k fotu 8 omlouvam se v redakci DW to trochu popřehazeli
Vojtaci
18. 11. 2010, 13:00na obrázku č. 3 nepochodují vojáci, ale příslušníci ochranné policie, pravicí je zdraví příslušník všeobecných ss
Izolc
02. 12. 2010, 00:18Na ja. Německý richtig. Škoda jen že ses trochu víc nerozepsal o Polském TERORU! který tu zavládl po Mnichovu. Nebo máš strach ze současných PILSUDČÍKŮ?