Nemocniční scan odhalil tajemství poháru
Archeologové podrobili zkoumání na „cétéčku“ dosud neotevřenou nádobu z pokladu Vikingů, který počátkem září nalezl britský hledač Derek McLennan poblíž města Dumfries na jihozápadě Skotska. O výjimečném nálezu stovek mimořádně cenných předmětů jsme před nedávnem informovali na Detektorwebu (čtěte ZDE).Poklad zároveň obsahoval pohár - největší stříbrnou nádobu z dob Carolingianské dynastie nalezenou v Británii. Pohár je pokryt silnou vrstvou měděnky a odborníci se obávali, že je příliš křehký na to, aby jej jednoduše otevřeli a vysypali obsah. Proto Richard Welander z Historic Scotland – vládního úřadu péče o národní památky - kontaktoval rentgenologa Dr. Johna Reida z nemocnici Borders General Hospital a zároveň vášnivého amatérského archeologa, který již spolupracoval s archeology při zkoumání úlomků lebky římského vojáka nalezené v bývalé římské pevnosti Trimontium v Newsteadu.
Dr. John Reid obdržel povolení od vedení nemocnice využít CT scan v hodnotě 485 tisíc liber (zhruba 170 mil. Kč) na prozkoumání poháru ve večerních hodinách, aby nerušili program prohlídek pacientů. Hledač Derek McLennan a vedoucí sbírek v Historic Scotland Richard Welander byli přítomni, když scan začal „řezat“ pohár na 120 „plátků“ s přesností půl milimetru.
Hned na první pohled byla uvnitř zřetelná ornamentální (mřížková či dírkovaná) brož ve stylu 9. století, několik obdobných šperků z jiného pokladu – Pentey Hoard – je nyní vystaveno v Britském muzeu. Počítačová tomografie ještě odhalila další čtyři stříbrné brože, kousky zlata a pozlacené korálky ze slonoviny. Vše je zabaleno do nějaké organické látky, zřejmě do kůže. Nyní, když vědci znají obsah poháru, mohou jej postupně a opatrně vyjmout kousek po kousku a podrobit jej zkoumání a konzervaci. Richard Welander prohlásil: Když jsem spatřil výsledky zkoumání, vzpomněl jsem si na slova sira Howarda Cartera po otevření Tutanchamónovy hrobky v roce 1922: „Vidím nádherné věci. “
Scan rovněž odhalil více detailů na zdobení džbánu samého, které byly znejasněny hlínou a textílií. Právě zdobení pomohlo datovat vytvoření poháru do doby Carolingianské dynastie (mezi léta 780-900 n. l. ) V Británii byly dosud nalezeny pouze tři takové poháry a jen tento je kompletní včetně originálního víčka.
Kasander
Zdroj: thehistoryblog.com
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
fagin
20. 11. 2014, 17:11Rozum
20. 11. 2014, 22:59To muselo byt cekani... ta trpelivost.
funess
23. 11. 2014, 00:21pekne len sa mi nepaci ako vycurali s Derekom.
funess
23. 11. 2014, 00:21pekne len sa mi nepaci ako vycurali s Derekom.