Par foto na pokuk
Ahoj, posielam na pokuk par foto od kolegu, neviete nahodou čo je to FAR 109, ma to ten R-U vojak na čiapke? (foto ako sedi na stoličke).Gaco
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
mildaf
16. 12. 2013, 10:55Nemohl by to být Feldartillerie Regiment?
benedek
16. 12. 2013, 20:26mildaf máš pravdu. Na třetí foto je ještě pán v plné parádě co by R-U jízdní dělostřelec. Ve výrazu tváře je poznat ten rozdíl. Mladík bez starostí pln života a zájmů vymustrován v parádní dělostřelecké uniformě předválečného střihu. (Škoda že si jen nevzal do ateliéru místo polní čepice mnohem parádnější dělostřelecké čáko se žíněným chocholem). Na druhém snímku jistě již z průběhu Světové války již s mužným knírem a s velmi slušnou "zahrádkou" medailí na hrudi. Jen ten výraz a oči již nejsou tak bezstarostné. Kdoví co si zažil a po této momentce z dovolenky ještě zažije . Tihle chlapi, naši předci, prošli hrozným peklem a v naprosté většině padli, nebo se vrátili se ctí ozdobeni podobnými vyznamenáními a řády za hrdinské činy a zásluhy. Když jim je noví mocipáni, kteří prošli světovou válkou chráněni poslaneckou imunitou Říšského sněmu, nebo si coby synkové bohatých rodin dokázali zaplatit, že mohli Válku prožít jako nezbytní pro službu v týlu, zakázali všechny tyto atributy hrdinství na veřejnosti nosit a jakkoliv se jako veteráni Světové války se sdružovat. Putovaly tyto krví svou i kamarádů v zákopech relikvie do domácích oltářů, na zarámované fotografie. Nebo zabalené v kapesníčku od milé do zásuvky... Při vzpomínání, či ve slavnostních chvílích, třeba o Vánocích se tyto medaile pak pokládaly k zapálené svíčce. Proč si myslíte přátelé, že se těchto R-U metálů tolik do dnešních dní zachovalo ? Na rozdíl od pozdějších šmuků, TYHLE MĚLY A MAJÍ CENU NEJEN SBĚRATELSKOU. Proto jsou tak vyhledávané a bohužel dnes již někdy k nezaplacení...
Rozum
17. 12. 2013, 23:37Hezky se na to kouka....
DFC
18. 12. 2013, 20:47Já si myslím, že se těch metálů zachovalo tolik zejména proto, že jich K u. K. erár tolik distribuoval a také proto, že ve Velké válce bojovalo x-krát více Čechů, než v té následující. O to více si vážím těch, kteří nemuseli a přesto šli plnit svou vlasteneckou povinnost.
Tímto ovšem ani v nejmenším nechci degradovat prožité hrůzy a hrdinství bojovníků Velké války ovšem jak v R-U mundůrech, tak v těch legionářských.