Pazourek?
Zdravím všechny hledače... Asi by tenhle příspěvek mel být v sekci Archeo... To víte, když chodím po poli s detíkem, tak si všímám i různých nekovových předmětů - úlomků střepů, skel, strusek, kamenů, krystalů křemene a leccos podobného, co je vyoraný hezky na povrchu a ideálně když je to ještě opláchnutý vodou po dešti. Jednou takhle du a vidím jakejsi podivnej šedohnědej úlomek s lasturnatým lomem a voskovým vzhledem a zvednu ho a ono ejhle, asi zřejmě pazourek! Tak sem to nafotil ze všech stran, je to pěkně ostrý. Nepoznám však podle tvaru, zda-li to je dobře nebo špatně opracovaný. Všem hledačům lovu zdar.Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Backwood
06. 06. 2008, 09:45Máš úplnou pravdu, je to pazourek a je charakteristický mimo jiné svým lasturovitým lomem na poslední fotografii je vidět částečné opracování (retuš) hrany, takže by se mohlo jednat o nějaké škrabadlo, ale chtělo by to mít ho v ruce, možná je to jen úštěp z jádra - odpad při zpracování horniny metodou štípání a následných retuší. V každém případě bych se s nálezem pochlubil nejbližší instituci zaměstnávající archeology (domnívám se, že ti ho po dokumentaci klidně nechají pro štěstí) a po dešti bych to tam vyrazi leště dosbírat. Vzhledem k velikosti úštěpu bych to typoval spíše na paleolit, ale těžko říct... Každopádně za všímavost a zájem
jarek512-j
06. 06. 2008, 11:02Podle tvaru a retuše škrabk. Jelikož chybí patina, tak spíš neolit
kvalt
06. 06. 2008, 12:13Absence patiny a velikost - nejspíš eneolit (pozdní doma kamenná, cca 4.-2. tis. př. Kr. ).
Máš tu tři možné datace, můžeš si vybrat
Ojedinělé kamení se každopádně datuje blbě.
vesmirek
06. 06. 2008, 15:38Jasně Kvalte, zapoměl jsem tam dát pravítko a měřítko ruky je na nic, když nevíte, jak ji mám velkou... tak tedy max. výška 85 mm, max. šířka 45 mm a max. tloušťka 1,5 cm. Obě řezné strany jsou jakoby trošku ohnuty podle tvaru písmena S. Mě by taky spíš zajímala provenience, široko daleko se totiž pazourky nenacházejí, je to geologicky v krystaliniku, takže podloží samé ruly, amfibolity, případně žuly.
numík+
06. 06. 2008, 15:46a aby to bylo ještě víc zamotané:absence patiny a velikost taky by to mohl být dnešní výsledek pokusu lidí zabývajících se experimentální archeologií a jak píše kvalt, ted si vyber
numík+
06. 06. 2008, 15:52a jinak nemusí být pravidlo že paleolit musí mít vždy patinu, a třeba neolit zese ne, vím o jednom místě zkoumaném archeology kde je jasný neolit a patina tam je, na nedávné setkání amat. archeologů měl jeden nejmenovaný archeolog zabívající se právě paleolitem prezentaci, kde byly paleolitické štípané artefakty z jílovité půdy, kde patina nebyla
Backwood
06. 06. 2008, 16:00kvalt: jo, tak to jsme to dobře odatovali myslím si, že absence patiny neznamená vůbec nic... viděl jsem stejné věci jak v pozdním paleolitu, tak v mezolitu (ojediněle mezi mikrolity ze sběrů kolem Lipenského jezera). Varianta nějakých movodobých experimentátorů je samozřejmě také možná
ametyst
06. 06. 2008, 16:32... jasnej pazourek! samozřejmě v hrubem neopracovanem stavu, běžně nacházím na místech. kde kdysi byli Keltové, Hrotovice, Dalešice, Výčapy, Dalešická přehrada, bohžel zatopeno Keltske opido, hodně zdaru!!
manowar
06. 06. 2008, 22:32k tem prizpevkum, co se tyka patiny, pazourky z obdobi paleolitu jsou krasne bile patinovane, u materialu typu pazourek. Pokud byl vyorany, tak to znamena, ze byl max. 30 cm v zemi. Ve vetsine pripadu v techto vrstvach nejsou ciste jily, takove zeminy se neobdelavaji. Samozrejme ze se obdelavaji jilovite zeminy, jenze ty nemaji 100 % podíl jílu. Takze pravdepodobne sprasova vrstva -> cili by tam mela byt patina, kdyby byl opravdu paleo, jenze rozhodne to neni aurignacien, ani gravettien. A starsi kulturu vylucuje patrne uz samotna absence patiny. Na okraji ustepu jde videt puvodni kura pazourkove hlizy, ze ktere byl ustep odrazen.
kvalt
07. 06. 2008, 07:34ametyst: Ovšem s Keltama štípaná industrie už moc nesouvisí (snad s výjimkou křesadel).
Pokud vím, pod Dalešickou přehradou žádné kltské oppidum (ani Keltske opido) není , i když Keltové tam doloženi jsou.
kvalt
07. 06. 2008, 07:40Jinak geologové pojem "pazourek" už dnes nepoužívají, protože není jasně definován. Obvykle se mluví o silicitech, v tomhle případě by se mohlo jednat o silicit glacigenních sedimentů. Byly sem dotlačeny ze severu ledovcem, místo výskytu - Slezsko, severní Čechy. Nebo může být transportován ze severu obchodem. Ale to by surovinu musel mít v ruce geolog.
Patina opravdu není zcela spolehlivým datačním kritériem, ale často bývá tím jediným (povrchové ojedinělé nálezy, často nevýrazné).
Ať tak či onak, návštěva muzea by byla rozhodně vhodná.
zero
07. 06. 2008, 12:13ametyste- pleteš si pojmy s dojmy- to hradiště zatopené u... nemá s Kelty nic společného. A ani ty ostatní lokality. A prosím tě příště přilož ještě podrobnou mapu, aby mohli všichni jít a rozkopávat archeo lokality!
Jinak Kvalte do muzea bych s tím nelezl je to tady u nás na... dost běžný nález a oni ti k tomu poví to samé co už tu zaznělo- úštěpek,, pazourku''
vesmirek
08. 06. 2008, 14:37Kvalte, díky za poklonu. Já jsem zaměstnáním geolog. Pazourek je označení takového kamene. Vedle se můžou objevovat ostatní názvy, jako je silicit, křemenec, někde jsem viděl názvy jako buližník či rohovec. Složení křemen a opálová hmota, někdy i chalcedon. Dost lidí si je taky plete s obsidiánem, ale to je něco jinýho, sopečný sklo, ale dají se z toho dělat podobný věci, na burze v Tišnově jsem viděl obsidiánové šipky. A provenience bejvá dost složitá... konkrece čili hlízy mohly být klidně vytěžený s jurských nebo křídových sedimentů, typické je pobřeží Rujány v bývalém NDR, kde se jich na plážích válí tuny. Glacigenní původ je dost zajímavý, já znám jen dotažené severské žuly červené barvy - rapakivi na Opavsku a Novojičínsku. Manoware máš dobrej postřeh, dole na úštěpu je vidět kousíček původní bílé kůry, která je také jakousi "patinou" původní pazourkové hlízy před jejím rozbitím při zpracování úštěpů. Pro spekulanty to pole má svrchní ornici jen asi 10 cm s hojnými skeletem podložních pararul, pod ní světle hnědý B horizont, jílovito-písčitý, ze kterýho to asi bylo vyoraný, kdyby jsme šli hloubš, písku a hrubších úlomků přibývá až do silně rozpukaného skalního podloží (podle vrtů v oblasti je mezi 1 až 5 metry). Jsou to illimerizované a místy oglejené hnědozemě na silně kyselém rulovém podloží. Vápnité spraše a prachovité hlíny se dle geologické mapy v hledaném prostoru nenachází, maximálně deluviálnín a deluvio-fluviální sedimenty ve svazích a údolí říčních toků. Není to na Brněnsku, kde je spraší plno i s typickýma cicvárama, ale na Vysočině.
numík+
08. 06. 2008, 20:34vesmirek:to je pěkné, seš geolog a píšeš "asi pazourek", to by jsi měl snad znát, nebo ne??? A slyším opravdu poprvé aby si někdo spletl pazourek s obsidiánem, spíš si spletou odsidián s obyčejným tmavým sklem
cimrman
09. 06. 2008, 08:26Mohl bych prosím vědět, zda se pazourek nenašel v okolí řeky Sázavy?
vesmirek
09. 06. 2008, 18:24Numíku, jak jsem napsal je to spousta názvů :-) pazourek je zastaralý pojmenování této křemenné suroviny a také nejznámější a nejhojněji používaný. Silicit je z angličtiny. Cimrmane, těsně vedle, trochu víc na východ, je to v povodí Svratky. S tím obsidiánem to máš jako s vltavínama, ty se dokonce napodobují a falšují zelenými skly z pivních flašek... jen ta skultrace je těžko napodobitelná, ale viděl jsem na burze vyletpaný od kyseliny fluorovodíkové.
cimrman
10. 06. 2008, 06:47Díky! Našel jsem podobně zbarvený, právě u Sázavy, je ale menší, tvarově jako hrot na šíp.
kvalt
10. 06. 2008, 08:48vesmirek: Jestli je to z Vysočiny, tak je muzeum rozhodně na místě. O Vysočině se toho moc neví.
Když se mi ozveš na mail, pošlu Ti k surovíïnám štípané industrie nějaké archeo-geologické odkazy.