Pištoľ vz. 38 (ČZ 38)
Jedná sa o veľkú samočinnú pištoľ s jednoduchým dynamickým záverom na náboj ráže 9mm. Z jej rozmerov by sa dalo usúdiť na použitie výkonnejšieho náboja. Jedným z rysov, ktorý bol na tú dobu neobvyklý, bol dvoj činný spúšťový mechanizmus.
Pri každom výstrele sa bicí ústroj natiahol stlačením spúšte. Väčšina pištolí tej doby má vnútorný kohútik, ktorý sa pred prvým výstrelom natiahne ručne, potom ho napína zašmykovací uzáver a strelec môže stláčať spúšť pomerne malou silou. Dvoj činné spúšťanie naopak vyžaduje dlhé a silné stláčanie spúšte, čo sa negatívne odráža pri mierenom strieľaní. Pozitívnym rysom konštrukcie je veľmi ľahké rozoberanie pre bežnú údržbu. Po stisnutí západky sa sklopí uzáver s hlavňou, čím sa otvorí prístup do vnútorného priestoru.
Pred vstupom Nemcov na československé územie sa vyrobil len malý počet pištolí pre potreby armády. Nemci pištoľ poznali pod označením P39(t), väčšina zbraní sa dostala do výzbroje policajných síl.
Náboj: 9mm Browning kurz
Celková dĺžka: 198 mm
Dĺžka hlavne: 119 mm
Hmotnosť: 0,909 kg
Počiatočná rýchlosť strely: 296 m/s
Zásobník: na 8 nábojov
Robindelez
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
siko
07. 04. 2008, 11:31Ano 9 mm browning kratky bol slaby naboj, ale,, luskacek na orechy, , je aj tak pekny. Ale mne sa viac paci Pistol vz. 24 na ten isty kaliber.
Degrelle
07. 04. 2008, 13:22Není to tak docela "dvoj činný spúšťový mechanizmus", ale moderním jazykem řečeno Double only action tzn. volně přeloženo: pouze dvojčinný, což je malý rozdíl. protože u dvojčinného mechanizmu se po výstřelu kohoutek natáhne sám, ale zde zůstává spuštěn. Mimochodem tato pistole se drží v žebříčku TOP 10 nejblbějších armádních pistolí světa. , což nijak nesnižuje její sběratelskou hodnotu. Ještě bych rád věděl, kde lze ověřit informaci o tom, že většina jich byla u policie, zatím jsem žádnou s policejními přejímačkama neviděl.
Pesimista
07. 04. 2008, 14:35Nutno podoknout, že naše československá armáda měla donedávna - už od roku 1921 - zvyk, zařazovat do své výzbroje takové modely pistolí, které ve skutečném boji představovaly riziko pouze pro svého uživatele: postole konstruktéra Nickela, vz. 38, vz. 52, vz 83. Malá zastavovací schopnost vzhledem k ráži, neověřená nebo příliš složitá konstrukce atd. Tento model 38/39 byl zařazen do výzbroje WH jako Mod. 39(t), něco odebralo Polsko a Bulharsko.
tiktak
07. 04. 2008, 18:47Tato kraska byl muj první valečnej nález. A mužu řict že pro mě asi nejcenší...
Petr 57
11. 04. 2008, 18:13Tendle typ pistole je vystaven v Památníku odboje na Žižkově. Vystavená pistole patřila prezidentovi Benešovi.