Pod Vltavou byla továrna Luftwaffe
Opuštěnou továrnu mají zřejmě pod nohama obyvatelé Nové Huti na Šumavě. Podle jednoho z nyní odtajněných svazků na ministerstvu vnitra se tady v podzemí za druhé světové války vyráběly motory Junkers pro letadla německé Luftwaffe.První průzkumy naznačují, že v továrně by mohlo být zachováno dokonce i veškeré její strojní vybavení. Až roztaje poslední sníh, chtějí zástupci obce prorazit štolu do podzemí a přesvědčit se o tom na vlastní oči.
Podklady k továrně nebylo vůbec jednoduché získat. Nejprve o ni mluvili pamětníci, ale všechny oficiální informace byly v minulosti tabu. Měli jsme poznatky, že po válce továrnu marně hledali Rusové i Američané. Až když se nyní odtajnili některé dokumenty na ministerstvu vnitra, tak jsme našli zmínku o podzemní továrně, řekl bývalý místostarosta obce Antonín Kunc.
Něco jsem o tom zaslechl. Jeden ze vstupů do podzemích prostor je prý ukryt v korytě Teplé Vltavy. Moc se tu o tom nemluví, myslím si, že existují obavy z toho, aby se sem nepřihnali všelijací dobrodruzi. Navíc vstupy do podzemí mohou být třeba zajištěny nějakou výbušninou, uvedl majitel jednoho ze zdejších penziónů Zdeněk Vácha.
Místní o tajemství pod zarostlou strání u silnice od Borových Lad na Kvildu mluví jen neradi.
Ne, tady to nebude, jestli, tak snad něco existuje u Kvildy, tvrdí manželé Grabmüllerovi, kteří patří mezi nejstarší starousedlíky.
Dobře informovaní však vědí, že terénní průzkumy pomocí georadarů potvrdily například existenci podzemních prostor s klenbovitým stropem. Obec už má všechna potřebná povolení k zahájení průzkumných prací. V létě by se měl do podzemí dostat první člověk.
V obci existuje možná padesát let starý letecký snímek, na němž je v části horského masívu nad potokem v údolí zakreslen podzemní komplex s několika vstupy a dvěma větracími komíny.
To, že se v podzemí v okolí potůčku Teplé Vltavy skutečně něco nachází, potvrdil i českobudějovický speleolog Pavel Sladkovský, který se na rozdíl od jiných domnívá, že najít vstupy do podzemní továrny se od konce války ještě nikomu nepodařilo. Jisté je to, že na Černé hoře byl tábor se zajatci, kteří se na stavbě měli podílet. Všichni to byli stavební experti, zdůraznil Sladkovský.
Skeptičtí k existenci tajného podzemního komplexu jsou zástupci Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Jsou to dohady, konstatoval její mluvčí Zdeněk Kantořík. Potvrdil však, že správa parku dala povolení k několika průzkumným vrtům. Z hlediska ochrany přírody zde problém není, vysvětlil Kantořík.
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Bobyy
30. 03. 2006, 11:47Ta tovarna tam je, ale zbytecne ten clanek dramatizujete, protoze o ni kazdej ze starousedliku vi, ja osobne jsem si tam hraval jako kluk a to jsem rok vyroby 1965. Nic tam neni jenom ruiny a hlavne je to stokrat prolezeny tema dobrodruhama, co na ne poukazujete. Jinak na Kvilde byl za valky Hitler, z toho duvodu tam postavily neco cemu dnes rikame kulturak a ten tam stoji dodnes. Na pramenech byly dva lagry se zajatcema, co na tom zarizeni makali. Takze zadna senzace, ale hezky se to cte. Tak se zatim mejte.
zeměměřič
14. 05. 2013, 22:58bobyy-to jak tv nova, nechodit, nerušit, snad křížek bude mít klid-to stejně najdem...
Dragon515
16. 09. 2013, 23:25