Poklad 1000 mincí ze 17. století objevený v Polsku
Téměř tisíc mincí našel koncem února poblíž malé vesnice Zaniówka ve východním Polsku poblíž hranic s Běloruskem a Ukrajinou místní hledač Michal Łotys. Michal si zrovna koupil nový detektor, aby našel díly z traktoru své sestry; a tak když přístroj začal na jednom z polí farmy pípat, seškrábl vrstvu ornice. Ukázaly se mince vyhráblé z rozbitého hliněného džbánu vyrobeného v místním tradičním stylu s jedním uchem a úzkým hrdlem zvaného siwak.
Používání detektoru kovů k hledání zakopaných artefaktů bez povolení je v Polsku nezákonné, a tak Łotys kontaktoval archeology v nedalekém městě Lublin, asi 150 kilometrů jihovýchodně od Varšavy, kteří farmu navštívili následující den. Jejich průzkum ukázal, že umístění skrytého pokladu bylo jasně vyznačeno na povrchu půdy, což naznačovalo, že tam byl uložen úmyslně.
Ředitel lublinské památkové agentury Dariusz Kopciowski upřesnil, že poklad obsahuje téměř tisícovku polských a litevských měděných mincí vyražených v 17. století. Oxidace působící zhruba 400 let pokryla mince zelenou měděnkou a mnohé z nich zkorodovaly ve vrstvách. Jen asi 115 mincí je volných, ostatní jsou „zpečené“ k sobě. Celý poklad váží asi 3 kilogramy.
Analýza mincí ukázala, že většina z nich byla vyražena v letech 1663 až 1666 v mincovnách ve Varšavě, v litevském Vilnius a v Brestu, který nyní leží v Bělorusku, ale býval součástí Polsko-litevské unie.
Tyto mince jsou známé jako „boratynki“ po správci krakovské mincovny Titu Liviovi Burattinim. Burattini, Ital, byl slavný vynálezce a polyhistor, který zavedl měděné mince do Polsko-litevské unie za vlády Jana II. Kazimíra, protože jejich produkce byla mnohem levnější než stávající stříbrné mince a pokladna unie byla po letech války se Švédskem, Ruskem a s kozáky zdevastována. „Boratynki“ byly zpočátku populární, ačkoli Burattini byl později obviněn z toho, že znehodnocoval kov, ze kterého byly vyrobeny, a sklízel tak obrovské zisky.
„Boratynki“ tehdy neměly velkou hodnotu, byly to malé běžné mince používané při každodenních transakcích. „Za celý poklad tisíce měděných mincí ze Zaniówky bylo v té době možné koupit jen asi dva páry bot, “ řekl Dariusz Kopciowski z lublinské památkové agentury. „Jako historické artefakty mají nyní daleko větší hodnotu. “ Poklad byl předán archeologům do muzea v nedalekém městě Biała Podlaska k dalšímu zkoumání.
(Zdroj: Firstnews.com, lievescience.com, zwiadowcahistorii. pl)
Komentáře