Poklady doby bronzové
Ještě před několika lety se archeologové domnívali, že Českokrumlovsko bylo v době bronzové periferií, kam jen sem tam někdo pronikl. Zkoumání depotů, které archeologové získali za poslední desetiletí díky systematické spolupráci s hledači, ukázalo zcela něco jiného: Českokrumlovsko ve starší době bronzové bylo naopak jedním z nejvýznamnějších mikroregionů dnešního Jihočeského kraje. Když nebylo intenzivně osídleno, tak bylo určitě intenzivně navštěvováno, vedly tudy dálkové trasy do alpských regionů - horního Rakouska a Bavorska.To, že hledači pomohli změnit pohled na historii jihočeského region, je jedna ze zajímavostí, jež zazněly na přednášce
Nové nálezy kovových předmětů z doby bronzové a železné z jižních Čech a jejich význam pro poznání jihočeského pravěku.
Uspořádali ji - především pro zájemce z řad hledačů - v českobudějovické kavárně Modré dveře archeologové z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a zároveň archeolog Jihočeského muzea v Českých Budějovicích Ondřej Chvojka a archeoložka Prácheňského muzea v Písku Tereza Šálková.
Pohled na depoty nalezené hledači v Jihočeském kraji prostřednictvím analýzy organických zbytků byl tématem mimořádně zajímavé přednášky Terezy Šálkové, která přiblížila přítomným, co všechno dokáže archeobotanika, jak ze zachovalých organických zbytků mohou odborníci v těch šťastných případech, kdy se jim dostanou do rukou, popsat třeba obraz krajiny, v jaké se zemřelý pohyboval či jak tehdy probíhal pohřební ritus.
O tom, jak archeobotanika pomáhá plastičtěji postihnout okolnosti, za jakých byl depot ukryt v zemi, jaké informace je schopna získat o lidech, kteří jej do země ukládali a o prostředí, jaké v té době okolo panovalo, bude pojednávat rozhovor s Terezou Šálkovou, který připravujeme do některého z dalších vydání Detektor revue.
Archeolog Ondřej Chvojka pak blíže představil některé z nejvýznamnějších depotů z doby bronzové a železné nalezené za posledních devět let v Jihočeském kraji. Od roku 2005 bylo v tomto regionu zaregistrováno 51 depotů! z doby bronzové. Všechny byly nalezeny – "neprofesionály" a předány do muzeí či aspoň poskytnuty ke zdokumentování.
Na závěr přednášky shrnul archeolog Ondřej Chvojka význam nově objevených depotů a smysl spolupráce archeologů s hledači a laickými zájemci o historii vůbec.
Depoty, k jejichž vyzvednutí přizvali hledači archeology - což je pro archeology ta nejpříznivější situace - mnohdy obsahovaly předměty do té doby v jihočeském regionu ale v některých případech i v Čechách a na Moravě nezaznamenané. Depoty se podařilo až na výjimky přesně lokalizovat a definovat tak vztah artefaktů ke krajině. Většina depotů má přesně zaznamenané nálezové okolnosti, jiné byly věrohodně rekonstruovány, mnohé nálezy byly předány do muzeí, další jsou uchovávány u lidí, o kterých archeologové věrohodně vědí, že s nimi nekšeftují.
Depoty tak jsou k dispozici pro další zkoumání, většina byla již podrobena spektrální analýze, rentgenofluorescenční (XRF) či neutronové aktivační analýze (NAA), některé byly zkoumány i archeobotanicky, což vše přineslo - jako je zřejmé z výše popsaných situací - zajímavé a mnohdy překvapivé výsledky.
Rozsáhlý obrazový materiál o depotech nalezených pomocí detektoru v Jihočeském kraji připravujeme pro některé z dalších vydání Detektor revue. Nyní přinášíme alespoň malou ochutnávku:
Část hřiven z depotu objeveného Vladislavem Píchou Spirálovité terče, jehlice aj. předměty z depotu nalezeného Petrem Vítů Spirálovité nápažníky a hřivny z prvního depotu nalezeného Vladimírem Říhou Sekeromlat a slitky z druhého depotu nalezeného Vladimírem Říhou Předmět z depotu nalezeného Martinem Klíčem Detail okraje a ucha bronzového knoflíku. Nález se pro sbírku Prácheňského muzea v Písku podařilo získat zásluhou Miroslava Kratochvíla prostřednictvím roztockého muzea.
PŘEDNÁŠKY
Přednáška o bronzových depotech v Jihočeském kraji v prostorách prodejny a redakce Detektorwebu
Archeolog Jihočeského muzea v Českých Budějovicích Ondřej Chvojka a archeoložka Prácheňského muzea v Písku Tereza Šálková přijali naše pozvání a uskuteční svou přednášku spojenu s besedou také v prostorách redakce Dektektorwebu v úterý 27. května.
Přednáška Středověké a novověké početní peníze a žetony
Zároveň Vás srdečně zveme na další zajímavou přednášku u nás v Detektorwebu. Archeolog a numismatik Národního muzea Mgr. Kamil Smíšek ji nazval Středověké a novověké početní peníze a žetony a seznámí přítomné se základními fakty o vzniku, vývoji a používání početních peněz a žetonů na našem území i v Evropě.
Přednáška se koná ve čtvrtek 20. března 2014 od 18.00 v prostorách redakce Detektorwebu. Máte také možnost přinést s sebou vaše početní peníze a žetony na určení.
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Ronaldo
03. 03. 2014, 18:39Takových přednášek jen houšť, skvělé...
Rozum
03. 03. 2014, 18:58Nalezy krasne ja mam z tohoto hezky pocit...
fagin
03. 03. 2014, 19:28kakt
03. 03. 2014, 21:52TOŽ KURNA, ŠKODA, ŽE JSEM O PŘEDNÁŠCE V Č. B. NEVĚDĚL, RÁD BYCH SE ZŮČASTNIL, KDY TO BYLO A NEBUDE SE PRO VELKÝ ÚSPĚCH OPAKOVAT?
Tayla
04. 03. 2014, 08:17tahle přednáška byla moc zajímavá hlavně archeobotanika a to jak poznají v který den byl zesnulý pohřben po smrti a podobně, moc zajímavé, ale prostor přednášky nebyl zrovna zvolen dobře ale chápu že nebyl očekáván asi takový nával. jako příjemné zpestření bylo kafe a zákusek zdarma, přednášející jsou připraveni o věci mluvit i diskutovat. zkrátka super to bylo a já děkuji.
Tayla
04. 03. 2014, 08:18myslím že pro velký úspěch by se mohla opakovat, aůe spíše budou pokračovat přednášky na jiné témata, ale kdyby byl velký zájem tak roztočím kola a přednáška by mohla být. .
kakt
04. 03. 2014, 08:42Tayla:Bydlím kousek za Č. B., jak se dá zjistit datum případné další přednášky. Děkuji
Antares
04. 03. 2014, 09:20jak je možný že mi tohle uniklo? A to sem spolupracovník muzea.
Indyana
04. 03. 2014, 12:31qepe
04. 03. 2014, 13:58Přednáška byla velice zajímavá a přínosná. Jedno mínus to ovšem mělo a to byla nedostatečná kapacita prostoru ve kterém přednáška probíhala.
Tayla
04. 03. 2014, 16:57no klucí mě ta přednáška tak mále popravě unikla propagace nebyla valná, ale kamarád mě na ni zval přes FB, jinak na stránkách muzea bývají zveřejněny.
jurgen
04. 03. 2014, 19:49Je vidět, že se za posledních 9 let udělalo spoustu práce.
maciz
07. 03. 2014, 16:57Jsem z CB a uniklo mi to, škoda
Dragon515
10. 04. 2014, 00:36