Pramáti mincí
Nacházíme se jeden kilometr od nálezu bronzů a vedu vás lesní pěšinou, z které je v dálce slyšet tekoucí pramen.
Ješté bych chtěl podotknout že místo není značeno jako archeologické naleziště, alespoň zatím tedy ne 😉.
Ten den kdy jsem se dotknul mince o které se s nadsázkou dá říci, že je to pramáti všech mincí z krajů obývaných Bóji nezačal nijak slavně. Kopal jsem dva knoflíky u kterých jsem si z počátku naivně myslel, že by se mohlo jednat o mince. Takže k výkopu mince snů jsem poklekl poměrně rozladěn.
Ale už hloubka naznačovala něco staršího, neměřil jsem to, ale zpětně bych řekl 25-30 cm.
Nedá se ničemu divit když první pohled na placku přenesl do mozkových závitů podnět "zase nějaký knoflík".
Což tedy poměrně brzy pominulo..... a zorničky se rozšířily, jiskra v očích zažehla plamen a úsměv se rozšířil, že by klaun cirkusu Humberto tiše záviděl.
Samozřejmě že jsem tušil že jde o nález vzácné mince, ale spíše jsem se přikláněl k názoru že jde o římana. Přesné určení jsme dali dohromady s kamarádem Carpathianem, následně s odborníkem na numizmatiku Vojtou Brádlem (Muzeum V. Č. v H. K) kterého tímto zdravím. A v konečném určování se fotografie mince dostala i k Militkému, který ji určil jako keltský statér typu Niké a nijak se nepozastavoval, alespoň zatím ne, že je mince stříbrná a ne zlatá. Do ruky se mu dostane snad na jaře příštího roku jelikož přeci jenom z Hradce Králové do Prahy je to pořádný kus cesty.
Byl to můj třetí statér odevzdaný do našeho muzea a tak asi napíšu panu Militkému o knížku s věnováním, myslím že by mohli tímto způsobem jakéhokoliv hledače odměňovat za poctivost a udělat z toho tradici.
Tímto vás milí kolegové a kolegyně zdravím a loučím se pozdravem pro mě typickým lovu kovu zdar🍀
Komentáře
KasanderAdmin
16. 10. 2023, 10:07Gratuluji ke krásnému nálezu :clap: za přístup k němu a svižné literární pero :smile: :thumbsup::thumbsup::thumbsup:
Rossy
16. 10. 2023, 10:34:first_place::first_place::first_place::first_place::first_place:
Felix JK
27. 10. 2023, 22:27,, , zlatý státer typu Niké bol najdený pri obci Kurima v roku 1958 a je uložený v Bardejovskom múzeu.
https://www.kurima.eu/osidlovanie_kurim.php