Přednáška a beseda o nálezech antických mincí v Čechách
Za včerejší přednášku - poslední v tomto roce - bychom rádi poděkovali přednášejícímu dvojnásobně: archeolog a numizmatik Národního muzea PhDr. Jiří Militký Ph. D. ji uskutečnil i přes zdravotní indispozice, a tak ti, kteří se na ni dlouhou dobu těšili, nemuseli být zklamáni. Poděkování patří také všem posluchačům, kteří dorazili i v tomto časově určitě napjatějším předvánočním období. I když na některé hektika Vánoc a možná i pro ně poněkud těžší téma přece jen dolehly. Přednáška se uskutečnila u příležitosti vydání nového komentovaného katalogu antických mincí z českého území s názvem Nálezy řeckých, římských a raně byzantských mincí v Čechách, zpracovaného Jiřím Militkým. Katalog nálezového fondu eviduje cca 800 nálezů antických mincí z území Čech. Všechny jsou detailně popsány a doplněny podrobnou obrazovou a mapovou dokumentací. Zaznamenaný stav končí rokem 2007, nálezy po tomto roce, pocházející především z detektorových průzkumů, budou zveřejněny později.Dozvěděli jsme se, jak složité je pro numizmatiku a archeologii poodhalit historii importu antických mincí na české území, a tak alespoň byly nastíněny cesty a způsoby, jakými se zřejmě k nám dostávaly.
Nejstarší nálezy antických mincí v českých zemích reprezentují mince řecké z doby laténské (5. až 1. století před Kristem) a chronologie této problematiky pokračuje až do raného středověku, do časně slovanského období (2. pol. 6 století až 7. století. ) Zajímavé bylo vyprávění o tom, jak četnost nálezů z jednotlivých historických období u nás těsně odráží vývoj v samém antickém světě.
Zájem o antické mince v českých zemích je doložitelný od vrcholného středověku - patrně nejstarší archeologicky zjištěný příklad je hromadný nález pozdně římských mincí a germánské spony v destrukční vrstvě apsidy kostela Neposkvrněného početí Panny Marie na Starém Městě v Bruntálu, datovaného snad již do 1. třetiny 13. století. Mince zde byly zřejmě uloženy ve výklenku jako stavební obětina.
Nejstarší zájem o antické mince je úzce spjat s počátky sběratelství. Prvním písemně doloženým "sběratelem" mincí na českém území byl císař Karel IV. , který dostal několik římských ražeb od Petrarky.
Tyto a další zajímavosti lze nalézt v publikaci Nálezy řeckých, římských a raně byzantských mincí v Čechách, kterou je možné zakoupit u nás přímo v prodejně, či si ji objednat v e-shopu.
Těšíme se s Vámi na další poutavé přednášky v příštím roce.
Redakce Detekrorwebu a Detektor revue
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
dluhoš
13. 12. 2013, 16:26chtěl bych sezeptat: "Jaký detektor používá p. Militký nebo jakou značku a typ mi doporučí"? DĚKUJI
Rozum
13. 12. 2013, 17:59Jak jsem sledoval je to hodne secteli clovicek.
Luftreisen
14. 12. 2013, 17:42I když tuším, jakou odpověď opět dostanu, tak mi to nedá a zeptám se.
Pojednává zde zmiňovaná kniha o antických mincích pouze z Čech a nebo z České republiky jako celku? V článku totiž vidím zmínku o Bruntále. Pro jistotu jsem si Bruntál prohnal počítačem, ale je pouze ten na severní Moravě.
Už jednou jsem se tady stejným způsobem dotazoval u této knihy:
http://www.detektorweb.cz/index.4me?s=show&i=54794&mm=1&vd=1
Z odpovědi jsem pochopil, že se mám naučit číst Tak jak je to prosím v tomto případě? Ptám se proto, že mne zajímají spíše dějiny Moravy, ale pokud by to bylo jako celek tak taky dobře.
Předem děkuji za odpověď.
hypo1
17. 12. 2013, 18:22Luftreisen: Kniha je pouze o Čechách - kraje: Praha, Středočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Vysočina. O nálezech antických mincí v celé ČR pojednává první díl Nálezů mincí v Čechách, na Moravě a ve Slezsku od Emanuely Nohejlové-Prátové (resp. od E. Pochitonova).
UCAdmin
18. 12. 2013, 08:38Luftreisen - prednaska nebyla o knize ta byla zminena jen okrajove. Takze jsme se dozvedeli vice nejen o nalezech v cechach, ale bylo zmineno nekolik prikladu pro srovnani z cele CR vcetne vyznamnych nalezu v evrope.
Cobra Kill
18. 12. 2013, 09:15Jako vždy přednáška SUPER a již se těším na další - co takhle Míro třeba i Pyrotechnik - asi každý znás našel něco nepěkného BADA BUM - a ti kdož ne mohla by to být pro ně zajívavá přednáška co v takových případech dělat a jak se správně zachovat... (jen nápad - prosím nekamenovat)
Luftreisen
18. 12. 2013, 12:00Díky za informace přátelé