Pri náleze treba zachovať rozvahu
Na území Žilinského kraja sa stále nachádza veľké množstvo nevybuchnutej munície z 2. svetovej vojny. Väčšina sa nájde pri rekonštrukčných a výkopových prácach, prípadne ju po povodniach vyplaví z riek a potokov.Pyrotechnici Krajského riaditeľstva (KR) PZ v Žiline zdôrazňujú, že pri náleze munície treba zachovať rozvahu, ihneď informovať políciu a miesto nálezu riadne označiť. Najmä, ak je v zalesnenom teréne. "Ak už došlo k manipulácii s muníciou, treba zabezpečiť, aby sa k nej nedostali nepovolané osoby a nesnažili sa do nej mechanicky, alebo iným spôsobom zasahovať, " zdôraznil jeden z dvoch odborných pyrotechnikov žilinského krajského riaditeľstva.
Ak sa niekto pokúša otvoriť muníciu napríklad vŕtačkou alebo rozbrusovačkou, vzniká podľa pyrotechnikov dôsledkom trenia vysoká teplota a môže dôjsť k iniciovaniu trhaviny. "Napríklad v delostreleckom granáte je samotná munícia a zapaľovač. Zapaľovač nemusí po rokoch presne plniť svoju funkciu, môže byť zahrdzavený. Ale vo vnútri je rozbuška alebo iný iniciátor výbuchu. To znamená, že pri manipulácii je munícia nebezpečná, " skonštatoval jeden z pyrotechnikov.
Muníciu z 2. svetovej vojny delia na dve skupiny. Prvou je munícia, ktorá prešla hlavňou, ale nevybuchla. Podľa pyrotechnikov je táto munícia značne nebezpečná, pretože nikto nevie, čo sa v nej udialo. Druhou skupinou je munícia, ktorá ešte nebola nabitá a odistená. "S touto muníciou je pre odborníka pomerne bezpečná manipulácia, " zhodli sa obaja pyrotechnici.
Najexponovanejšími miestami Žilinského kraja sú frontové línie 2. svetovej vojny na severnej Orave, v severnej časti Nízkych Tatier, Zázrivej, Terchovej, na vrchu Polom a na Kysuciach v Bystrickej doline. "Ide o frontové línie, kde boli najväčšie boje a kde sa zdržiavali aj partizáni. V týchto lokalitách sú celé bunkre plné munície, ktoré zostali po opustení palebných postavení, " uviedol jeden z pyrotechnikov.
Najčastejšie sa v týchto lokalitách nachádzajú ručné granáty a mínometné granáty kalibru 82 milimetrov. Ručné granáty väčšinou pri rekonštrukčných a výkopových prácach v záhradách, delostrelecká munícia pri výkopových prácach na poliach a v horskom teréne.
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Dragon515
16. 09. 2013, 23:31