Prsten
Zdravím všechny hledače, v sobotu se mi podařilo kopnout tento prsten. Je na něm monogram JHS + křížek a tři hřeby. Materiál je nejspíš bronz na měd je to moc lehké. Na internetu jsem o tom něco vypátral. Má se jednat o tradiční monogram betlémů. Nese zásadní zvěst Vánoc - Iesus Hominum Salvator - Ježíš spasitel lidí. A pokuď je tento monogram opatřen křížem tak má ještě druhý význam In Hoc Signo vinces - V tomto znamení zvítězíš! Hlavně by mě zajímalo stáří prstenu, za další informace předem děkuji.callcar
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
skaj
29. 05. 2009, 09:39„IHS“ - jde o řádový znak jezuitů, který je jako monogram jména Ježíš - vycházející z jeho řecké podoby - známý již z raných křesťanských dob. Spolu se vzrůstajícím kultem Ježíšova jména ve středověku se monogram dočkal uměleckého ztvárnění a jeho ikonografie se postupně vyvíjela do rozmanitých forem. Ignác z Loyoly zvolil IHS za znak řádu, u jehož zrodu stál a který od počátku nese Kristovo jméno ve svém názvu - Tovaryšstvo Ježíšovo. Proto posvátný monogram označuje sídla, chrámy i knižní publikace tohoto řádu. Znak bývá zdoben křížem, třemi hřeby, někdy zabodnutými do srdce, kolem plane paprsčité slunce. Objevily se i zbožné interpretace, které chápaly písmena IHS jako zkratku. Nejznámějším výkladem je latinské Iesus hominum Salvator - Ježíš, Spasitel lidí. ýklady zkratky IHS jsou různé, zde např.:„IHS“. Jde o řádový znak jezuitů, který je jako monogram jména Ježíš - vycházející z jeho řecké podoby - známý již z raných křesťanských dob. Spolu se vzrůstajícím kultem Ježíšova jména ve středověku se monogram dočkal uměleckého ztvárnění a jeho ikonografie se postupně vyvíjela do rozmanitých forem. Ignác z Loyoly zvolil IHS za znak řádu, u jehož zrodu stál a který od počátku nese Kristovo jméno ve svém názvu - Tovaryšstvo Ježíšovo. Proto posvátný monogram označuje sídla, chrámy i knižní publikace tohoto řádu. Znak bývá zdoben křížem, třemi hřeby, někdy zabodnutými do srdce, kolem plane paprsčité slunce. Objevily se i zbožné interpretace, které chápaly písmena IHS jako zkratku. Nejznámějším výkladem je latinské Iesus hominum Salvator - Ježíš, Spasitel lidí".
(http://www.nkp.cz/files/tz_jezuite_kl. doc)
Při otištění (tedy použití jako prstenu pečetního) mi cosi nesedí, vám ano?
skaj
29. 05. 2009, 09:43Na doplnění, resp. pro upřesnění:
http://www.jesuit.cz/ihs.php
radi
29. 05. 2009, 10:44Pečetní není, musel by být zrcadlově obrácen. Jinak parádní, odhaduji 17 stol.
jezero
29. 05. 2009, 11:31Je pečetní, ale kdo ho vyráběl, byl asi na mol.
josto
29. 05. 2009, 11:39pecatny naozaj nieje, je na nom len vyryta symbolika, nic viac
tezcatlipoca
29. 05. 2009, 12:07Já bych jen podotkl, že rozdíl mezi hustotou mědi a bronzu je minimální, bez velice přesných měření nerozeznatelný:)
fíha
29. 05. 2009, 16:09josto má pravdu - nejedná se o "pečetní" prsten. Jedná se o "běžný" prsten "nižšího" církevního hodnostáře. I když je IHSko nejvíce a nejčastěji spojováno s Jezuity, tento symbol byl postupně "masově přejímán" obecně.
isi
30. 05. 2009, 13:59callcar:Ahoj můžeš jse mě ozvat na mail? Koprak
DaveVonDave
30. 05. 2009, 14:18Mrkni se ke mě na předposlední příspěvek. Mám ho tam také, akorát v kulatém provedení. Jinak
vz.58
31. 05. 2009, 13:23Je pekej