Raketomet ZIL u Newcastlu
Při jedné z cest do Anglie jsem blízko Newcastlu, poblíž paintballové střelnice narazil na ZILa v provedení raketomet. Zprvu jsem nevěřil svým očím, ale při bližší obhlídce se mi rozsvítilo.Vůz byl vyroben v SSSR, upraven na export (proto ty anglické nápisy) a byl dodán do armády arabského státu, o čemž svědčí „SPZ“ nalezená poblíž auta. Tipnul bych si na Irák, kde se stal kořistí anglického expedičního sboru a jako mnoho jiných trofejí se dostal do Anglie a pak po deaktivaci byl prodán do soukromých rukou.
Zde si dovolím malé odbočení. Angličané ve své moderní historii nikdy nebojovali či nebránili svou zemi vůči pozemní vojenské invazi. (II. sv. válku vedli na moři a ve vzduchu, ale okovaná bota německého vojáka nikdy nevstoupila na anglickou půdu. ) Zato ale vedli hodně dobyvačných válek po celém světě, kde měli svoje koloniální zájmy.
No a z každé té války si dovezli vojenské trofeje. Proto jsou jejich military muzea plná artefaktů. Dají se tu najít věci 18. století, z burské války, 1. sv a 2 sv. války, z Indočíny, z Falkland, z Kuvajtu, Iráku, atd. Po r. 89 se do muzeí dostaly věci z výzbroje armád zemí Varšavské smlouvy. Proto jsou v muzeích k vidění i BVPéčka či Pragy V3S s čs. výsostnými znaky, o spoustě MiGů ani nemluvě :-) Z fotek ZILu je vidět, že je celkem zachovalý a dal by se i zprovoznit :-) Nemá ani moc najeto :-) Po fotkách Zilu jako poslední jsou fotky trofejí dovezených do Anglie z války o Falklandy a jež byly ve výzbroji argentinské armády.
Korčagin
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
ragnarog
07. 01. 2021, 11:52Díky za zajímavý příspěvek. Neodpustím si ale drobné zpřesnění - okovaná bota německého vojáka na anglickou půdu vstoupila. V letech 1940-1945 Němci okupovali Normanské ostrovy v Lamanšském průlivu, což bylo a dodnes je anglické území...
halfzwaar
07. 01. 2021, 22:56Jo. Tuhle skutečnost ovšem rozjuchané anglické dokumentární filmy a taktně opomíjejí. Když J. Nettles (první šéfinspektor Barnaby z Vražd v Midsommeru) v jakémsi dokumentu o okupaci Normanských ostrovů zmínil, že místní obyvatelstvo s Němci prostě spolupracovat muselo, neb mu jednoduše nic jiného nezbývalo, a že Churchill blokádou dodávek potravin na ostrovy po invazi v Normandii vědomě vystavil hladomoru nejen německou posádku, ale i anglické civilní obyvatelstvo, začaly mu chodit výhružné dopisy.
klarkon
08. 01. 2021, 10:58No on má Korčagin de Iure pravdu :
Tyto ostrovy netvoří část Spojeného království, ale jsou, podobně jako ostrov Man, dependencí britské koruny; jejich hlavou je britská královna Alžběta II. z titulu normanské vévodkyně. Obě ostrovní území mají se Spojeným královstvím společnou měnovou unii, dohodu o volném pohybu (tzv. Common Travel Area) a společnou zahraniční politiku......
Deteksport
09. 02. 2021, 00:12Zdarec Korčagine, mohl bys se mi prosím ozvat na mail pod obálkou? Měl bych malý dotaz. Děkuji Ti :).