Rakúska jazdecká šabla vz. 1861/69
V knihe od K. Moráveka a P. Moudrého sa uvádza: V čs. armáde bola používaná v malom počte kusov ako výcviková zbraň u jazdeckého pluku v Klatovech do roku 1939. Mierne zakrivená čepel sa ku hrotu zužuje. Je jednostranne brúsená s obojstranným výbrusom. Koš je súmerný, zdobený prerezávaným rastlinným ornamentom. Ide o zbraň vyložene trofejnú, ktorá do výzbroje čs. armády nikdy oficiálne zavedená nebola. Aj tak sa tieto šable vyskytujú s prijímacími značkami čs. armády. Značenie je opät H levík 24 + pôvodné značenie R-U. Z druhej strany sú čepele značené výrobcom, ktorými boli rôzne rakúske, či solingenské firmi. Uvedené rozmery sa často líšia od jednotlivých výrobcov.
Moja je bez preberacích značiek čs. armády. Taktiež čepel je bez akéhokolvek značenia.
A úprava spočíva v naletovaní Slovenského znaku na koš a v koši sú vypílené prúty na uviazanie portepe ako pri vz. 24.
celková dlžka: 963 mm
dlžka čepele: 762 mm
šírka čepele: 25 mm
Portepe zlaté pre dôstojníkov.
S pozdravom 10 šablí
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
FerdaMravenec
15. 08. 2014, 10:13Tož je to pěkné!
Není už čas na změnu nicku na aspoň " 35 šablí "?
Coltik1
15. 08. 2014, 10:21tak tomuhle bych dnes nevěřil... dělají se bohužel daleko větší prasárny, než jen přiletování znaku na koš... nehledě na to, že tohle by mohl mít voják maximálně tak na doma, tohle by podle mě nikdo nikomu netoleroval (myslím ten koš)... pokud sis jí sám nenašel na půdě...
brd 410
15. 08. 2014, 12:36.. ten znak vyzera ako odznak z lodicky
brd 410
15. 08. 2014, 12:36.. ten znak vyzera ako odznak z lodicky
Kišo 10 šablí
15. 08. 2014, 22:08FerdaMravenec
tých 10 šablí má úplne iný základ ako sa javí
klarkon
15. 08. 2014, 22:46Ta přezdívka myslím vznikla po nějakém óóóbrtahu a brbrbrbrbrb.
benedek
15. 08. 2014, 23:25Tedy máme co dočinění se zajímavým exemplářem. Mám za to, že jde o originál. Předně ale, nejde o model 1861/69. Neb tato kompilace je nesmyslná. Rakouská šavle jízdy modelu 1861 je o dost odlišná od modelu 1869. Model 1861/69 je nesmysl. Zde jde o důstojnickou odlehčenou individuálně zhotovenou variantu R-U šavle jízdy modelu 1904! Po pravdě jde ale o privátní šavli od méně zručného levnějšího výrobce. Zdobení koše je méně propracované, značení veškeré žádné. Lepší a také o mnoho dražší kousky, i v odlehčené "salonní" verzi (tzv. "špacírky") mají koše zdobené detailními na tomto modelu předpisovými rostlinnými "úponky". Někdy doplněné medailonem Sv. Jiří v boji s drakem, Madonnou... Vzácné čepele, někdy i z damascenské oceli, jsou vždy značené výrobcem. Ty ocelové nejčastěji značkou výrobce ze Solingenu. U kvalitnějších solingenských materiálů navíc doplněné značkou echt kvality (EISENHAUER). Čepele špacírek bývají občas zdobeny leptem. Stejně jako u císařských německých jde o popis míst udatenství, posádek majitele šavle. Československá armáda, na rozdíl od Horthyovské Maďarské a samozřejmě nástupnické republikánské Rakouské se rozhodla co nejrychleji zbavit všech atributů "Habsburské hydry". V příchylnosti k novým spojencům nejvěrnějším, proto kopírovala ve výstroji co se dalo (viz. naprosto nesmyslné nýtované hřebeny připomínající francouzské Adrian přilby na mnohem kvalitnějších rakouských přilbách německého vzoru. atd. atd. přes "Čepičkovu úchylnost k sovětským uniformám v létech 50tých a konče "Selskou jízdou baráčníků" jež zove se hrdě Jízdní jednotkou hradní stráže... ale to je prokletí této xy-té republiky tohoto "státu"). Ale k této šavli: Československé šavle mod 24., vzdáleně kopírovaly šavle samozřejmě francouzské. Byly ale mnohem hezčí! Po vzniku Slovenského štátu paradoxně zase bylo "in" ve slovenské armádě odstranit vše "čehůnské". Alespoň změnou a zdůrazněním znaku SŠ. Byla-li možnost, tak se zase začaly oprašovat staré R-U šavle. Proč? Protože VŠICHNI důstojníci spojenecké Horthyovské maďarské armády je předpisově za druhé války v galla nosili. Rovněž tak důstojníci bývalé Rakouské armády po anšlusu armády Říšskoněmecké. Později i v uniformách Německé branné moci měli výstrojní vyjímku je nosit co by galla poboční zbraň. (Týká se i R-U vyznamenání na původních stuhách). Snad jen dodám, že proslulí českoslovenští klatovští dragouni pluku Jana Jiskry z Brandýsa si nepředpisově ponechali a cvičili se bojovými šavlemi R-U mod. 1904. Neb tyto byly kvalitnější a "pádnější", než bojové varianty CS šavle mod. 24. Tedy Tvoje šavle zde vyobrazená je zajímavým svědkem překotné doby. Přeji aby tato šavle zůstala ve skříni a díky politickým veletočům nebyla zasažena dalším jejím "tunningem"...
FerdaMravenec
16. 08. 2014, 11:51benedek:
Je to mimo nosnou tému příspěvku, ale pokládám za vhodné doplnit pár faktů k tvrzení "naprosto nesmyslné nýtované hřebeny připomínající francouzské Adrian přilby na mnohem kvalitnějších rakouských přilbách německého vzoru"
V době vzniku myšlenky osadit hřebeny na "přilbu rakouskou" v roce 1919, před zavedením přilby vz. 20, bylo důvodem osazení hřebene jeho odlišovací funkce od přileb "zevně nepřátelské formace". Jak víme přilbou "německého typu" byly vyzbrojeny armády téměř všech sousedících států - Německa, Rakouska, Maďarska a v menší míře dokonce i Polska. Pravdou je, že odpor vůči "německému typu" přilby převládal zejména mezi legionáři - což je pochopitelné.
MNO si bylo při zavedení přilby vz. 20 plně vědomo kvality německého typu" přilby (po stránce balistické, materiálové, dizajnové i celkového vyhotovení ) v porovnání s jinými vzory přileb (zejména spojeneckými) O zavedení přilby vz. 20 rozhodlo i vzhledem k existujícímu strojnímu vybavení, zkušenostem s výrobou "německého typu" přilby i ocelových plechů u domácích výrobců (BGB, C. A.S. , Poldina huť), jakožto i k možnostem levného nákupu přebytků ocelových plechů a komponentů přileb z Rakouska.
Důvodem k odstranění hřebene z přilby vz. 20 na jaře 1934 může být jeho shledaná nadbytečnost, komplikovaná výměna poškozených/deformovaných hřebenů.
karpo
16. 08. 2014, 17:05hezky . niekedy sa zastavim, ak bude cas
Kišo 10 šablí
16. 08. 2014, 22:06klarkon
asi tak
benedek
tá je na stene zavesená, to by som si račej prsty privrel do zveráku, jak by som ju mal sprznit
karpo
kedykolvek, pokukáš nové prírastky
Coltik1
17. 08. 2014, 18:27Benedek: posli mi prosim odkaz na bojovou variantu savle vz. 24. Diky
Rozum
24. 08. 2014, 22:27Moc hezky kousek...