R.U. dělostřelecký granát mod.1863
Obr. 4 - patrná rovná obvodová hrana (asi nějaké dělení pláště)
Obr. 3 a 5 - vnitřní otvor vedoucí do prostoru pod zapalovačem.
Obr. 8 a 9 a 10 - detail konkusního zapalovače.
Obr. 11 - detail jednoho ze dvou výstupků pro případné nouzové vytažení granátu z děla.
A ještě pár informací co jsem vyhledal na netu pro zajímavost.
Rakouští polní dělostřelci patřili k nejaktivnějším složkám své armády. Byli vybaveni lehkými čtyřliberními (8cm) a těžkými osmiliberními (10,5cm) děly vz. 1863 systém Lenk s pravotočivými obloukovými drážkami bronzovou hlavní a předním nabíjením. Obsluhu tvořili čtyři nebo pět mužů a představovala v tehdejší dělostřelecké technice nejvyšší stupen'. Rýhované hlavně dovolovaly dostřel do vzdálenosti podle ráže 3,5 až 3,8 km s poměrně dostatečnou přesností.
Dělostřeleckou munici obou nepřátelských stran tvořily hlavně zážehovo-nárazové granáty, časované šrapnely, zápalné granáty a kartáče. U granátu došlo po dopadu k zapálení prachové nálože a po následné explozi k roztrhání těla granátu. Pokud byl granát zápalný, po dopadu byla do okolí rozmetána vznícená hořící směs. Zápalných střel se používalo k zakládání požárů při odstřelování obydlených míst, lesních porostů a pod. Šrapnel byl naplněn olověnými kuličkami o průměru 13 mm. Po výstřelu zážeh patrony postupně přivodil explozi, která roztrhla slabou stěnu jádra a vrhla kuličky ve směru letící střely. Šrapnel explodoval asi 200 metrů před dopadem a poměrně úzký rozptyl stupňoval účinek náplně. Na velmi krátké vzdálenosti, nejvýše do 500 kroků, v případě bezprostředního ohrožení nepřítelem, se používaly tzv. kartáče. Tvořilo je válcové pouzdro ze zinkového plechu, plněné zinkovými kulemi zalitými sírou. Při výstřelu se stěny válce rozřízly o rýhy v hlavni a proud kulí se rozlétl podobně jako broky z brokovnice.
Děkuji za pozornost a případné doplňující informace. Lovu zdar. Slídil
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!




















Komentáře
sokol03
25. 08. 2008, 10:25slídil- napsal jsi to moc dobře.
josef švejk
25. 08. 2008, 10:27když budeš ještě dál jemně oklepávat kladívkem tak nakonec bude vypadat mnohem líp, takhle ještě není dočištěný, ale jsi na dobré cestě. ten ocet a hlavně rašpli už bych rozhodně nepoužíval. octem půjde dočistit ten šroub, ale opatrně! pak natřít včelím voskem a bude to super.
moc pěknej kousek.
sokol03
26. 08. 2008, 19:05Slídil- je to pěkný kousek a tvůj komentář také. Při prvním uveřejnění tě někteří málem zatratili a na konec je to parádní příspěvek.
Flipp
02. 09. 2008, 21:53Zdarec Slídile- k tomu co napsal Švejk- je to ještě lehce nedočištěný, ale já když vyjímečně kopnu pěkný železo, tak ho beru do práce, a v naší firmě je oddělení odlakovače, kde používají něco jako wapku, ale má 3000 atm. Z auta to bez tepla a chemie umyje barvu až na čistý kov a přál bych Ti po jejím zásahu vidět podkovu, která byla při nálezu pouhou zahnutou hroudou, a nyní jsou vidět i jednotlivé vrstvy z průběhu kování. Skoro jak u samurajského meče. Píšu to jako inspiraci pro případ, že by jsi ktomu měl přístup. Jinak gratulace k nálezu
, tenhle granátek je jedna z věcí, kterou bych si přál najít. Mrcasu zdar 
šimpanz
07. 09. 2008, 20:29až to očistíš pořádně tak by na něm mělo být značení od výrobce hlavně pod jedním z uchopných držáků (výstupků) mohlo by tam býti céčko nebo něco jiného zdarec
klarkon
16. 10. 2016, 17:36http://www.jpeg.cz/images/2016/10/16/YDcvE. jpg