Ruský legionář
Zdravim všechny, nafotil jsem pár věcí, které mám doma, ale nedalo mi to abych nenapsal něco o člověku, kterému toto vše patřilo – o mém dědovi.Můj děda Ladislav Zázvorka se narodil 30. 7. 1896 v obci Přestavlky nedaleko Roudnice nad Labem v rodině rolníka a hospodáře jako třetí z pěti dětí (čtyři bratři, nejmladší děvče). V roce 1914, když začala válka studoval v Roudnici nad Labem Gymnázium, hrál v divadle a celkově užíval mládeneckého života + samozřejmě vypomáhal doma v hospodářství, což vždy byla velice těžká dřina. Dne 13. března 1915 byl v Roudnici u odvodu a byl odveden. Jeden měsíc nato 15. dubna 1915 narukoval do Terezína, kde je přidělen k 1. Praporu myslivců v Ustí n/L (K. u.K. Feldjager No. 1, Bataillon 5, II. Zug, Aussig a/E – Pröblitz) Zde prodělal výcvik a 29. června 1915 (úterý svátek) odjíždí s 12. marškompanií do pole (Praha – Brno – Vídeň – Budapešť – Zablatov (zde již rozbombardované nádraží)). Poté několik dní mašírují ku frontě. 10. července již jsou na frontě u vísky Okna, kde ještě fasují munici, konzervy atd. a jsou rozděleni na tři kompanie. 12. července je alarm a vyrážejí do boje. Linie fronty je na břehu řeky Dněstru, kde se pod těžkou palbou zakopávají. Dne 13.7. brzy zrána začíná jejich těžká artilerie bombardovat vesnice na druhém břehu a ještě téhož dne se jim daří řeku překročit. Do patnáctého něco postupují, zakopávají se, ale jsou neustále pod palbou ruského dělostřelectva. Dne 16. Rusové zahájili prudkou dělostřeleckou přípravu a někdy kolem poledne prorážejí po celé frontě. I přes povolání reserv naši za těžkých ztrát ustupují po celé frontě a celé pravé křídlo, kde se nachází i děda je Rusy odříznuto a zabráno do zajetí. A tak dne 16. 7. 1915 kolem 15. hodiny u obce Záleščík nad Dněstrem v Bukovině se můj děda stává válečným zajatcem.
Ještě téhož dne je Rusové vypravují na cestu a jdou dnem a kolikráte i nocí. Najíst dostávají až třetí den. 23. 7. 1915 v 16 hod. opouštějí svou zem a překračují ruskou hranici. V tuto chvíli nikdo z nich jistě netušil co vše je čeká a kolik jich ještě svou zem, i když značně jinou ještě vůbec uvidí. Nakonec pochodují 12 dní než je naloží na vlak a odvezou do Kieva, kam dorazí 29.7. 1915. Týden jsou ve zdejší pevnosti a již 8. srpna je odvážejí zpět k frontě do Volyňské Gubernie na výseky lesů a budování okopů. 25. srpna je rychle stahují neboť němci rychle postupují směrem od Varšavy a nakonec je vrací zpět do Kieva. V okolí Kieva zůstává děda až do konce dubna 1916, po tuto dobu většinou pracují na nádraží, kde překládají vagony. Poté jich stovku vyčleňují a odvážejí k městečku Konotop – Černikovská Gubernia. I zde pracují hlavně na nádraží a nakládají a vykládají vagony. Zde jsou až do prosince 1916 a 27.12. 1916 je převážejí opět jinam. Nový Rok 1917 slaví ve vagóně na cestě do Žulan – Kievská Gubernia.
Zde zůstávají přibližně do května a opět je stěhují, tentokráte do zajateckého tábora v Dárnici, kde setrvají až do konce svého zajetí = tj. října 1917. Mezitím 11.5.1916 rukuje dědův bratr Václav – též k myslivcům do Ústí a následně odjíždí do Karpat na frontu. Na Ruské frontě bojuje ještě v srpnu 1917, následně již o jeho válečných osudech žádné zprávy nemám. Válku ovšem šťastně přežívá. V roce 1917 rukují i zbylí jeho bratři – Josef a František. Oba prodělávají výcvik v Terezíně a jsou přiděleni tuším k 42. pěšímu pluku C a K. Na frontu ovšem neodjíždějí jsou využíváni k polním pracem, hlídání, apod. Jestli se poté ještě dostali na frontu nevím, válku též oba přežívají.
Po dobu svého zajetí děda pomocí červeného kříže udržuje alespoň jakýsi kontakt s domovem a přáteli. Jelikož děda po celý život schovával skoro vše co mu prošlo rukama, tak řekl bych 90 % veškeré korespondence mám dnes doma. V Lístcích domů píše většinou o stesku po domově, má velkou starost o bratry a prosí o zaslání nějakých peněz. Jinak si nestěžuje a píše, že je zdráv. Z domova a přátelé mu píší o dění v obci, jak žijí, která dívka se již vdala a o tom, kdo již padl nebo zemřel. Jinak ovšem cenzura pracovala poctivě, mnoho lístků má některé pasáže důkladně začerněné, hlavně ty, kde se zmiňuí o Václavovi a kde bojuje. Průměrně lístky putovaly tři až čtyři měsíce, ale jsou tu i takové co došly po 9 měsících.
Takže v říjnu 1917 se nachází děda v zajateckém táboř v Dárnici u Kieva, kde se dne 6.10. nechává zapsat do českého vojska. 9. 10. odjíždí do Žitomíru a dne 13.10. už má první službu. Dne 22.10. 1917 se nechává zapsat k dobrovolníkům, kteří se hlásí do Francie – ty shromažďují zvlášť. Ovšem 28.10. přichází rozkaz a jsou přiděleni k plukům na Rusi. A tak dne 29.10. 1917 děda vstupuje ke 4. Československému střeleckému pluku „Prokopa Velikého“, 1. rota, osobní číslo: 16483, umístění Romanova. Nebudu se zde rozepisovat o jejich dalších osudech na Rusi, o nekonečných bojích z Bolševiky, o nekonečných zimách ve vagonech na Sibiřské magistrále, o padlých Bratřích, o stesku po domově a nakonec u některých o zoufalství z celkové situace, která někde vyústila až do krajních situací. To si může každý, kdo se o to zajímá přečíst jinde. Jisté je, že děda během bojů navštěvoval poddůstojnickou školu a Rusko opouštěl jako četař. Pak přišel ten toužebně očekávaný den a 23. dubna 1920 na lodi spojených států „Amerika“ opouštějí Vladivostok a přes Hongkong, Singapur, Colombo, Port Said a Terst směřují do vlasti. První přivítání zažijí v Českých Budějovicích, vítáni hudbou a jásajícím obyvatelstvem. Odtud směřují do kasáren v Hradci Králové kam přijíždí 15. 6. 1920. Nevím proč, ale v oficiálních papírech má datum návratu 30. 6. 1920. Po pěti letech zpět v rodné zemi. Ani si nedokážu představit to šťastné shledání s rodinou.
Poté následují nějaké dovolenky a děda okamžitě žádá o umožnění dokončení studií, což je mu povoleno a tak je pak střídavě doma na studia nebo slouží v Hradci či Josefově.
Dne 2. 3.1921 je povýšen na Rotmistra. Do civilu odchází 12. 11. 1921 jakožto příslušník ČS Hraničářského praporu č. 1,2 polní rota. Je členem ČS obce legionářské v Roudnici n/L.
Nějakou dobu pak pracuje na rodinném hospodářství, až se seznámí se svou budoucí ženou, mou babičkou a po svatbě (11. 7. 1924) se stěhují k její rodině na statek do malé vesničky nedaleko Slaného, kde bydlíme dodnes. Již měsíc po svatbě je povolán do Terezína na vojenské cvičení konané od 11. 8. – 6. 9. 1924
Odtud odjíždějí do kopců mezi Děčín a Českou Kamenici, kde mají denně bojová cvičení, přesuny a účinkuje zde i horská artilerie. Někdy kolem 28.8. probíhaly hlavní manévry, do kterých je zapojeno i letectvo a tanky.
Po návratu domů již začíná žít normálním civilním životem se starostmi všedních dnů. Během několika příštích let se jim narodily tři dcery a vše se zdá být dobré. Jestli se zúčastnil ještě dalších cvičení jsem nezjistil.
A pak přichází rok 1938 a vlast volá své syny do zbraně. Tak 24. září 1938 při všeobecné mobilizaci rukuje ke svému Hraničářskému praporu. Umístěni jsou na obranné linii u Loun. Velmi mě mrzí, že v té době si nejspíš žádný deník nepsal, takže přesné informace nemám a hlavně bych chtěl číst jejich pocity a dojmy tam. Jak vše dopadlo všichni víme. Demobilizováni jsou 7. října 1938 a vracejí se domů.
Během okupace dál pracuje na hospodářství a vykonává úřad starosty obce. Ke konci války se u nás v lese schovávali ruští partyzáni s kterými udržuje kontakt (mluví perfektně rusky) a nosí jim jídlo. Mám doma potvrzení, že přes rok byl účastníkem odboje, ovšem o jeho jiné činnosti jsem nic nezjistil. A přes to ho málem zabili vojáci Rudé armády, když přes naši obec táhli na Prahu a u nás přespávali na špejcharu. Své tři dcery, kterým bylo 14 – 20 let měl po celou dobu zavřené ve sklepě. Když byli vojáci na odchodu, rozhodli se, že si vezmou naše koně. Děda se jim rázně postavil, že jim je nedá, ale vojáci zdivočelí z tažení východním německem, kde si brali co chtěli se s ním nemazlili a už ho táhli za barák natahujíce samopal. Naštěstí jeho tchán, můj praděda když to viděl vyběhl ven na ulici kde zastavil projíždějící auto s nějakým důstojníkem který vběhl na dvůr a sjednal pořádek. Nakonec odtáhli a koně nám zůstali. Po válce, nejspíše z radosti zplodil děda téměř ve svých 50ti letech ještě jedno dítě. Tentokráte konečně syna – mého otce. Šťastné časy ovšem dlouho netrvaly. Přišel převrat, nucené odevzdání majetku do družstva, v podstatě i dům krom obytné části začalo využívat JZD. Alespoň však mohli zůstat, jeho bratři na rodném statku byli vystěhováni úplně.
Život šel dále a přišel rok 68, další rudá návštěva a opět děda potkává,, slavné“ vojsko. Dne 21.2.69 jede autobusem do Slaného a cestou potkávají kolonu aut sovětské armády. Při projíždění zatáčky smetl jeden tahač autobus do škarpy. Jeden cestující umírá, dva jsou zraněni těžce a jeden (děda) lehce. Později dostává domů dopis od soudu, že stíhání řidiče sov. armády (jistý Žumagazijev Bulat) bylo zastaveno a že byl sproštěn vinny.
Nakonec děda umírá doma v posteli ve spánku, necelý rok po své ženě dne 12. 2. 1979 ve věku nedožitých 83 let.
Velmi mě mrzí, že v té době mi bylo pouhých 3,5 roku, že mé vzpomínky na něj jsou jen velmi matné. Jak rád bych s ním dnes o všem pohovořil. Čest jeho památce.
Závěrem: koukám, že z pár řádků co jsem chtěl původně napsat nakonec vznikl celkem kompletní životopis. Za případné chyby v textu či gramatice se omlouvám a doufám, že jsem tímto někoho nenudil. Splnil jsem si tímto takové své malé přání.
S pozdravem Pavel Z.
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
pedrok
28. 06. 2007, 10:46paráda
cortes
28. 06. 2007, 10:53jsem si početl. .
bafy
28. 06. 2007, 10:56Čest tvému dědovi!! Jinak foto nádhera
DFC
28. 06. 2007, 11:02Máš ode mně Za zpracování a za uchování odkazu jednoho z hrdinů. Doma máš věcí na malé muzeum.
Spokie
28. 06. 2007, 11:03pěkně napsane
dundee
28. 06. 2007, 11:11saninko
28. 06. 2007, 11:15Nadherna pozostalost. Je od teba velmi pekne, ze to zachovavas!
Marian.
Fenek
28. 06. 2007, 11:19Tak to nemá chybu
Archybald
28. 06. 2007, 11:26kite7
28. 06. 2007, 11:27NÁDHERA
jenk007
28. 06. 2007, 11:32Dík za pěkný článek
kimcid
28. 06. 2007, 11:37uaaa to je krása ta fotka té miniponorky...
darkin
28. 06. 2007, 11:39rastrperry
28. 06. 2007, 12:01Krása!!! Odkud jsi? Od Loun?
MinTaur
28. 06. 2007, 12:28Je dobre si tyto pribehy pripominat!
Vana
28. 06. 2007, 12:31parádní povídání.... nejedeš na "Zborov" 6.7. 07?
Drobek2
28. 06. 2007, 12:57Super
dolin
28. 06. 2007, 13:28TAK TO JE EXCELENTBRUTUSMEGASUPER!!!!!!!! § Já teď dělám to samé o svém dědovi ale teda jako smekám!!!!!!
Mohl by ses mi ozvat? Dík (nic z toho nechci )
dolinkanada@gmail.com
Adolf Bleichert
28. 06. 2007, 14:25Ten bodák je japonský na pušku Arisaka, řekl bych Typ 30 (30 přirozeně není rok 1930, ale 30. rok éry Meidži (1867-1912), tedy období vlády císaře Mucuhita, 30. rok éry Meidži je naším rokem 1897). Pokud by byly lepší fotky značení na ricassu, dal by se určit arsenal, kde byl bodák vyroben. Poprosil bych o lepší obrázky bodáku na mail. Děkuji.
Bison
28. 06. 2007, 14:31Pecka pecka pecka. Děda by tě pochválil
snafu
28. 06. 2007, 15:08Díky za krásný článek!!!
MG34
28. 06. 2007, 16:25Nááádhera! Pro mě asi jeden z nejlepších článků za poslední měsíce!!!
Opatruj vše jak oko v hlavě!!! Dal jsi dohromady krásný životopis a příběh jednoho z "našich hochů"!! Gratuluji!!
yenek
28. 06. 2007, 16:26Snoopy
28. 06. 2007, 16:51vonPardubitz
28. 06. 2007, 16:55Tak to je hustýýýý Naprosá bomba.
sufann
28. 06. 2007, 17:21Po přečtení sedím jak opařenej a jsem hrdej, že jsme tak houževnatej národ
chardon
28. 06. 2007, 17:58Paráda Perfektně napsané. Dlouho jsem nic tak poutavého,, ze života" nečetl. Tvůj děd měl krušný život a tobě patří můj obdiv nad tím, jak jsi to dovedl nádherně, , hodit na papír". Smekám
HLEDACKA
28. 06. 2007, 19:57Zasloužíš si velké poděkování za krásně napsaný článek a věci po dědovi opatruj.
nikl
28. 06. 2007, 20:36Pěkné, velmi pěkné.
Adolf
28. 06. 2007, 21:03No toto, no toto. No na tohle už ani nemám slov.
WASHEKvonLEITMERITZ
28. 06. 2007, 21:04Respekt!!!! Krásnej článek!!!
PaZa
28. 06. 2007, 21:46Všem velmi děkuji za ohlasy, snažil jsem se a jsem velmi rád, že se líbilo Škoda jen, že fotky došly velmi přeházené - měl jsem je seřazené tak, jak šel čas. Dal bych k nim popisky, bohužel tolik počítač neovládam. DĚKUJI
PaZa
28. 06. 2007, 22:16Vana: na,, Zborov" určitě jedu. rastrperry: jj napůl Slaný Louny. Adolf Bleichert: fotky pošlu po neděli, máme přes víkend v rodině svatbu . DOLIN: už jsme se kontaktovali přes fotky děl z pohřbu Ital. legionářů, dnes jsem ti to posílal
SV.TGM
28. 06. 2007, 22:51kdyby si napsal knižku jsem prbní kdo jsi ji koupí!!!
milqus
28. 06. 2007, 22:57bezkonkurenční příběh s velkým množstvím materiálů, určitě jak psal zid by stálo za tom, to zpracovat a zveřejnit min. na webu... děda by měl určitě radost z velkého množství fanoušků a příznivců
dickermax
28. 06. 2007, 23:06Co je na tom krásnýho. Kvůli takovejmhle zrádcům, prohrálo Rakousko válku.
Kelt
28. 06. 2007, 23:08co dodat, díky
Klouzek
28. 06. 2007, 23:31čest jeho památce
dolin
29. 06. 2007, 08:01Mohl by ses mi ozvat? Dík (nic z toho nechci )
dolinkanada@gmail.com
Acci
29. 06. 2007, 09:03Gratuluji k pozůstalosti, dědovi-hrdinovi a k článku
jezura1
29. 06. 2007, 09:46No tak to čumím jako vůl!! Tomu říkám pěkná uloženka. Nádhera, blahopřeji.
valda2
29. 06. 2007, 10:04Takových odvážných a zkušených chlapů bylo v roce 1938 určitě mnoho. Myslím že s takovými jsme měli šanci. Na jeden život je toho až až. Přidávám se ke gratulacím, všechna čest.
valda2
29. 06. 2007, 10:16to DICKERMAX: déšť na tebe sněhuláku!!!
Pepča111
29. 06. 2007, 10:39Co dodat... paráda
Donald
29. 06. 2007, 12:37Určitě jeden z nejlepších příspěvků tady na webu
George-83
29. 06. 2007, 12:43Perfektní článek
wood
29. 06. 2007, 15:41Moc hezké, foto ponorky je skutečně unikátní. Srejda mého dědy byl legionář. Začal v Rusku, přesunul se druhým lodním transportem do Francie z Murmanska ještě před skončením války a válku skončil v italských legiích. Nemám žádné rodinné památky, pouze fotku z časopisu a záznam o službě z ústředního vojenské archivu v Karlíně. To Tvé je rodinný klenot.
DFC
29. 06. 2007, 16:00woode neporadil bys, jak jsi postupoval při získání záznamu o službě (kmenového listu)?
díky DFC
MG34
30. 06. 2007, 10:08DFC:Já volal na tyto čísla. Vstřícné jednání. Minimálně ti poradí jak na to.
Bohužel jsem tam zatím nebyl. (973 206 100, 973 206 118, 973 206 101,973 206 105.)
kongo
30. 06. 2007, 10:16Zdravím, perfektní článek i pozůstalost. Chtěl bych moc poprosit, zda-li by jste byl ochoten zaslat detailnější foto toho nárameníku a fotografie kde má nárameník na uniformě na email: kongo. @seznam.cz. O legie se delší dobu zajímam a fotografii tohoto pogonu ještě nemám. Díky moc Kongo
Tatino
30. 06. 2007, 14:47Bohaty zivot, uzasny clovek! Cest jeho pamiatke! A vdaka za prispevok.
Jim
30. 06. 2007, 16:23Moc pěkné, opravdu.
lih
30. 06. 2007, 20:44Naprosto neuvěřitelné. POKLAD
piták
01. 07. 2007, 17:24Skutečný poklad, nestačím zírat
JardaKVLH
02. 07. 2007, 09:18Super -
Frankdog
03. 07. 2007, 22:15Je to nádhera a hrdost na své předky. Mohl by jsi mě kontaktovat, můj praděd sloužil také u 4. pluku a vrátil se do vlasti také na lodi Amerika.
LOS PETROS
08. 07. 2007, 23:01jawako
09. 07. 2007, 21:04pro tvého dedu.
Blackadder
10. 07. 2007, 09:57Nádhera!
džingis
10. 07. 2007, 20:26Smutné a pravdivé, pripomína mi to Váš film "Krev zmizelého", len z inej strany. Pravdivá story.
paullevis
13. 08. 2007, 00:22Ucta a respekt.
dsben
19. 08. 2007, 09:43Velmi dobré. A to se legiemi zabývám docela dlouho. Některé fotky, především ta ponorka a pak taky to dělo (původně lodní či pevnostní???) umístěné na vagoně - to je tedy super. I některá další fota se prostě nevyskytují a to mi toho za těch dvacet let co to dělám toho prošlo rukama dost. No měl bych takové přání - nemohl bych dostat detailní sken některých fotek, do mého archívu? Jinak doporučuju material neprodávat, hlavně nenechat "vyzobávat" zajímavé věci.
Není tam k té ponorce nějaký text? Jako např. jestli ji legionáři někde použili...
díky Vojta