Sauerova revoluční 38H - krátká zbraň výsadkáře
Německá zbrojovka J. P. Sauer & Sohn je jednou z nejstarších v evropském zbrojařském průmyslu. Firma Sauer vyrobila první poloautomatickou pistoli ještě před první světovou válkou a pokračovala ve výrobě kapesních pistolí v meziválečném období. Byla založena v roce 1751 a do konce 19. století si vybudovala postavení významného výrobce vysoce kvalitních loveckých a sportovních zbraní.První průnik na trh vojenských malých zbraní bylo spojení se s firmou Spangenberg aby vyráběla Reichsrevolver pro armádní kontrakty na počátku 80tých let 19. století. Společně též s firmami V. Ch. Schilling a C. G. Haenel (určené v době 2. světové války k výrobě zásobníků P 08 a MP 40 rovněž tak jako součástky pro útočné pušky MP43 a StG44) vyráběla Reichsrevolver do počátku 90tých let 19. století. Sauerova první komerční krátká zbraň byla neobvyklá (bizarní) opakovací pistole Bär, která měla vzhled revolveru ale měla dvě hlavně nad sebou a byla pak následována pistolí Roth-Sauer ve spojení s firmou Georg Roth pracující na principu uzamčení s dlouhým zpětným pohybem hlavně.
Sauer představil svůj vlastní model samonabíjecí pistole v ráži 7,65 mm v roce 1913. Ten byl v roce 1930 přepracován a je často nazýván úředním modelem (Behörden Modell).
Nejvýraznějším rysem úředního modelu byla unikátní doplňková spoušť uprostřed čelní plochy hlavní spouště. Pokud tato doplňková spoušť nebyla stisknuta společně s hlavní spouští, spoušťový mechanizmus zůstal zablokovaný. Tento princip byl o půl století později okopírován a použit na pistolích Glock.
Zjednodušená kapesní pistole v ráži 6,35 mm byla uvedena na trh v roce 1924 pod názvem WTP (Westen Tauschen Modell). Jejím jediným vnějším rozlišovacím znakem bylo extrémně velké výhozné okénko na horní ploše závěru, vnitřním zase že závorník byl samostatným dílem a byl držen závěru odpruženou západkou, která vyčnívala vzadu ze závěru, takže mohla být uvolněna při rozborce pistole. Úderník rovněž vyčníval vzadu ze závěru a sloužil zároveň jako výstražník.
V roce 1928 byla WTM lehce modifikována a v této podobě zůstala do roku 1939. Je zcela jasné, že Sauer si během tohoto časového období vybudoval zaslouženou pověst v konstrukci a navrhování moderních krátkých zbraní, ačkoli pouze s mírným komerčním úspěchem.
Přibližně v roce 1932 Sauerovi inženýři pracovali na zajímavém spoušťovém mechanizmu se skrytým kohoutem a vnější vypouštěcí pákou, umístěnou na boku zbraně. První patenty tohoto systému byly vydány v roce 1935, ale definitivní koncepce byla dokončena až v roce 1938, kdy pistole vstoupila na trh jako Sauer 38H (H německy Hahn, kohout, což mělo tento model odlišit od předchozích, kde úderník byl přímoběžný).
Ačkoli pistole byla uvedena jako model 38 (v roce 1938), seriová výroba nezačala do konce roku 1939. Seriová čísla nalezená na této pistoli byla pokračováním číselné řady úředního modelu. Číslování začalo přibližně od čísla 260000 a skončila těsně pod 607000. Do dubna 1945, kdy US Army okupovala továrnu, bylo vyrobeno téměř 295000 pistolí pro potřeby armády, policie a NSDAP. Německé označení pro tuto pistoli bylo Sauer Pistole Model 38 Hahn Selbstspannung.
Sauer 38H je pistole s dynamickým závěrem s pevnou hlavní. Je charakteristická odděleným závorníkem, který integruje vytahovač, úderník a výstražník (který vystupuje vzadu ze závěru, je-li náboj v nábojové komoře). Závorníková skupina je fixována v těle závěru příčným čepem. Demontážní západka je umístěna uvnitř lučíku, před spouští a musí být stlačena dolů, aby umožnila oddělení závěru. Spoušťový mechanizmus je dvoufunkční se skrytým kohoutem a pojistkou na závěru, která blokuje kohout. Dodatečný bezpečnostní prvek – a možnost zvolit si střeleckou pohotovost je zabezpečena vypouštěcí pákou umístěnou na levé straně rámu pod úchopnými drážkami. Je-li kohout natažen, stlačením páky je bezpečně uvolněn. Je-li kohout vypuštěn, tlak na páku jej natáhne do SA režimu. Poloha spouště ukazuje, zdali je skrytý kohout natažen. Je-li úplně vzadu, kohout byl vypuštěn. Je-li vpředu, kohout byl natažen. Je-li náboj v nábojové komoře, vystoupí vzadu na závěru malý výstražník. Jedno z dalších vylepšení své doby je zásobníková pojistka, zařízení, které zablokuje spouštěcí mechanizmus v případě vyjmutí zásobníku i když je v komoře náboj. Uvolnění zásobníku je zajištěno tlačítkem na levé straně pažby u kořene lučíku.
Téměř všechny moderní pistole firmy SIG Sauer (firma, jíž se J. P. Sauer & Sohn stala součástí) vyrobené dnes jsou charakteristické vypouštěcí pákou a zásobníkovou pojistkou. Ovládací prvky na nejmodernějších zbraních SIG Sauer jsou na téměř shodných místech jako na Sauer 38H Střenky pistole byly bakelitové. Věk často způsobuje praskání a drolení střenek na přežívajících exemplářích. Všechny originální střenky značené písmeny SuS znamenající Sauer und Sohn, mohou být nalezeny na stejné straně těla jako uvolňovač zásobníku. Je neobvyklé najít v současné době originální, nepoškozené střenky. Některé exempláře měly střenky z ořechového dřeva opatřeného rytou rybinou. Sauer 38H byl vyráběn ve třech základních modelech. Všeobecně, závěr prvního modelu je značen: "JP Sauer und Sohn" vlevo.
Druhá verze uvádí pouze "CAL 7.65"
Třetí verze postrádá pojistku a uvolňovací páku kohoutu.
Předválečné zbraně Sauer 38H byly vyrobeny v poněkud vyšším standardu jak slícování, tak povrchové úpravy, nicméně, jak se válečné štěstí začalo k Německu obracet zády, některé snahy o úsporu materiálu a času byly vedeny s cílem vyrobit zbraň rychleji a levněji. První, co utrpělo, bylo vnější zpracování zbraně. Později byly vypuštěny některé bezpečnostní prvky, takže pistole z pozdního válečného období mohou být nalezeny jak bez manuální pojistky na závěru, tak bez vypouštěcí páky na rámu. K blížícímu se konci války zbraně vyráběné nacistickou říší byly zjednodušovány pro rychlejší a levnější produkci. Pro 38H to znamenalo jednodušší značení, hrubé zpracování a odstranění rysů, jako pojistka na závěru. Takže shrnuto, modely z konce války byly stále funkční. Poslední kusy vyrobené do obsazení továrny spojenci však měly pomíchané číslování, mizerné lícování a vypuštěnou povrchovou úpravu.
Sauer 38H byl vyráběn hlavně v ráži 7,65 mm Browning, ačkoli některé vzácné exempláře byly vyrobeny rovněž v rážích 9 mm K a . 22 LR. Model 38H byl používán německými ozbrojenými silami jako Luftwaffe a rovněž tak policejními složkami v počtech blízkých Waltheru PP a PPK. Sauer 38H byl vyráběn pro vojsko, policii a komerční trh. Pistole Sauer 38H dodané nacistickým představitelům mají obvykle uživatelské gravírování, střenky ze slonoviny a často zlatý dekor. Například v září 2004 the Rock Island Auction Company prodala a Sauer 38H, výrobního čísla 363573, který náležel SS generál-plukovníkovi Josefu Sepp Dietrichovi za $43,125.00.
Z dosud nějakého nevysvětlitelného důvodu, její výrobce přešel po druhé světové válce k nenákladné a neatraktivní kopii revolveru Colt SA Army (distribuovanému společností Hawes Copany of Los Angeles), a úžasná kapesní pistole Sauer 38(H) navždy zmizela.
Duch Sauera 38H dosud žeje na SIG Sauer P232 a na jeho předchůdci P230, která se rovněž vyznačuje pevnou hlavní, uvolňovací pákou a podobným vnitřním uspořádáním. Jako poděkování jejich skvělé konstrukci mnoho Sauerů 38H je pravidelně užíváno jejich vlastníky do těchto dnů, zpravidla s novými střenkami.
Rozborka a sborka 1) Vyjměte zásobník
2) Zkontrolujte nábojovou komoru
3) Stlačte dolů demontážní západku, která je umístěna uvnitř v lučíku
4) Stáhněte závěr až dozadu na doraz až se dostane z vedení a nazvedněte jej
5) Uvolněte závěr vpřed až opustí hlaveň
6) Sejměte pružinu s hlavně
Montáž v obráceném pořadí.
Zde je explosivní rozborka na součástky
Popis a data
Výrobce: Sauer & Sohn, Suhl, Německo
Ráže: 7,65 Browning
Popis funkce: Neuzamčený dynamický závěr, DA/SA se skrytým kohoutem s unikátní natahovací a uvolňovací pákou a výstražníkem
Vývrt: 4 drážky vpravo
Délka hlavně: 85 mm
Celková délka: 171 mm
Hmotnost: 720 g
Kapacita zásobníku: 8 nábojů
Povrch: černěný
Střenky: černé plastové, pouze levá s logem Bauer, v některých případech se setkáme s dřevěnými opatřenými rybinou
Miřidla: Pevná, hledí kruhový zářez, muška stříška
Celková produkce: cca 295000 pouze v průběhu WWII
A něco z použití na závěr
V časovém údobí, kdy Sauer 38(H) byl vyvíjen a užíván, byly pistole vždy drženy jednou rukou. Sauer 38(H) byl oblíben mezi výsadkářským personálem.
Sauer 38(H) společně se samopalem MP 40, jakými byly všeobecně vybaveni němečtí výsadkáři. Je zde ve společnosti s odznakem výsadkáře Luftwaffe, Železného kříže 2. třídy a vojenskou knížkou. Nalezeno ve Stalingradu.
Strojař
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
kimcid
24. 01. 2008, 10:55neni to náhodou pracovni knižka???
Strojař
24. 01. 2008, 11:01Také mě to tak připadá, ale jelikoš jsem u nich nesloužil tak skutečně nemohu nic tvrdit. Takto jsem to převzal ze zdroje v anglickém jazyce.
Miras76
24. 01. 2008, 11:27Ano je to pracovní knížka.
Machar
24. 01. 2008, 11:34Výsadkář si asi chodil ve Stalingradu přivydělávat do továrny na traktory.
u.k.
24. 01. 2008, 11:42Arbeit=práce a z toho plyne Arbeit macht frei
MG34
24. 01. 2008, 17:06Strojař :Parádní, fundovaný a obsažný článek!!
All:Je to pracovní knížka. Souvislost s paragánem nechápu.
Ale je to německy, švabachem a je na ní slepice.. To přece stačí, ne??
u.k.
24. 01. 2008, 17:32Angláni si hodl popletli Soldbuch a Arbeitsbuch
Voss 69
24. 01. 2008, 17:47Perfektní článek, takový jaký má být
Ještě bych dodal, jak jsem už psal jinde, že pistole postrádá záchyt závěru, což mě osobně přijde dost mrzuté, zásobníková pojistka byla na mnoha jiných zbraních už dříve i když třeba jiného systému než u Sauera38,ale proč tam nevymysleli záchyt závěru v zadní poloze, to fakt nechápu:-(Třeba i jdnoduchou úpravou podavače jako u čz27.Ono je to při střelbě dost špatně odhadnutelné a jistě tím docházelo k nějaké prodlevě, než si člověk uvědomil, že procvaknul naprázdno a že je sucho v reservoáru:-)Navíc zezadu není zrovna moc dobře vidět, zdali je zajetý výstražník. Při tak revolučnímu řešení napnutí a vypuštění kohoutu a docela pokročilém roku zavedení mi to přijde divné
Andy Green
24. 01. 2008, 17:52Strojař: Díky, to je to co jsem hledal
machane
24. 01. 2008, 18:08tu bez té pojistky jsem měl můj děda ji měl schovanou po válce na půdě a před 15 lety ji prozradil a dal mi ji :-) už ji nemám tehdá jsem to dal pryč
Strojař
24. 01. 2008, 18:12Voss 69: s tím záchytem souhlasím a s tou pojistkou vytaženého zásobníku taky. Ale to bych tu protlačoval vpřed dívenku mého srdce, viz mé předchozí články.
Ostatním: pokud jsem se spletl v té nešťastné knížce, tak mi to, prosím, promiňte. Nejsem odborník a už vůbec ne na německé dokumenty. Psal jsem o pistoli a otrocky přeložil kousek věty. Kdo něco dává dohromady musí počítat s určitým procentem ztrát. Kdysi mi můj mistr v dílně řekl: kdon nic nedělá, nic nezkazí. Kdo nic nezkazí, nic se nenaučí. Já jsem se teď naučil německou pracovní knížku...
Strojař
24. 01. 2008, 18:24Tady je to moje faux paux v originále: The Sauer 38(H), together with the MP40 submachine gun, commonly equipped German airborne troops. It is seen here together with a Luftwaffe Fallschirmjäger qualification badge, Iron Cross 2nd Class and a soldier's book found at Stalingrad.
MG34
24. 01. 2008, 20:07Strojař :Vím že nejsi autorem původního komentáře té fotky!!!
Neměl jsem v úmyslu kritizovat tebe jako autora článku.
Ten je stejně zaměřen jinak. A hlavně na kvalitativně jiné úrovni!
fernet
24. 01. 2008, 20:39děkuji za článek, neb jsem šťastným majitelem této krasavice s číslem 464... Musím potvrdi, že střelba s ní je zážitkem. Měl jsem v ruce pár kvérů, ale s touto je to něco jiného. malý zpětný ráz, přesnost atd. Do přestřelek bych s tím nešel, ale jako obranná pro skryté nošení ideální. jen jí je na běžné nošení škoda, tak leží v trezoru.
jezura1
24. 01. 2008, 21:47Jojo pěkný článek a můžu potvrdit, je to opravdu výborná a přesná zbraň. Prostě mazel kterej dokáže pořádně kousat!!
sacrebleu
24. 01. 2008, 22:21pekny clanek, nasel jsem v lete dve tyto zbrane, takze jestli by nekdo mel zajem na vymenu neni problem
Průkopník
25. 01. 2008, 08:26sacrebleu:Ozvi se mi prosím
frankie
25. 01. 2008, 11:42Moc pěkná pistolka
džingis
25. 01. 2008, 11:44Sacrebleu :Ak máš záujem o výmenu, ozvi sa.
Vorlik
25. 01. 2008, 22:47Scháním do této pistolky vytahovač. Pokud by měl někdo s kopačky nebo byste věděli o zručným puškaři, který by ho uměl vyrobit ozvěte se mi. Už ho scháním strašně dlouho a zatím marně. Děkuji oivorlik@centrum.cz