ULLR – Ochránce zimních sportovců
Psát o „klasických“ nálezech železných a záslužných křížů se mě nechtělo, ostatně popis některého z bojových odznaků pošle určitě někdo jiný. A kdo se jen trochu na netu neztratí, si najde, jak vypadá tankový nebo pěchotní odznak. Jaké jsou výrobní varianty odznaků za zranění, také není problém zjistit. Ale rád bych vás všechny seznámil s jedním odznakem, který se nenachází tak často. Není to žádný rytířský kříž, nebo zlatá spona za boj zblízka, je to na první pohled nezajímavý odznak „dědka“ na lyžích s lukem nebo kuší v ruce. Kdo něco podobného našel, ví o čem píši.Je to odznak, možná amulet, nebo jen přívěšek pro štěstí. Já mu říkám „ULLR“, manželka jim říká „dědci“ na lyžích.
Nejprve trocha historie:
ULLR (též ULL, ULLER, HOLLER, OLLER, VALDER a ještě jinak, lat. OLLERUS) je germánský bůh lovu, lukostřelby a přeneseně také zimy, zimních sportovců a střelců. Je to podle nordické mytologie nevlastní syn THORA. V době vzniku odznaků – což typuji cca. od 1900, byl „zimní sportovec a střelec“ něco jako dnešní biatlonista – lyžař s běžnou armádní puškou, později malorážkou. V tomto „dvojboji“ se běžně soutěžilo na všech zimních armádních soutěžích v meziválečném období. Takže přeneseně je to patron – ochránce zimních sportovců. To by mohlo pro začátek stačit, ostatní si jistě k ULLRovi dohledáte sami.
Na obrázcích si můžete prohlédnout mojí sbírku 17 kusů odznaků ULLR. Je to skromná sbírka za 12 let hledání detektorem, obcházení po burzách a také díky tomu, že pár kamarádů ví, že sbírám německé kopané odznaky a vše, co s tím souvisí. Kromě 2 kousků jsou všechny odznaky vykopány. 2 odznaky jsou nekopané, ale o to možná zajímavější. Bude popsáno níže.
Komplet sbírka - 17 kusů ULLRů
Komplet sbírka – 17 kusů ULLRů - druhá strana
4 základní tvary: pavéza, osmiúhelník, kulatý s 2 průvlaky a kulatý s jedním otvorem.
Zde je vidět různé provedení ULLRů – základní prvky jsou všude stejné – fousatý „dědek“ na lyžích a vždy s lukem nebo kuší v ruce. Jeden odznak je dokonce v luxusnějším – smaltovaném provedení – spodní řada úplně vpravo.
Druhá strana odznaku je také různorodá, většinou je zde nápis: „WINTERSPORT SCHUTZ PATRON“, někdy s kombinací orlice – nejvíce tyrolskou. Několikrát jsou znatelné zbytky barvení a to velmi výraznou červenou a žlutou barvou. Jednou je zastoupen znak, který neumím určit - nebo spíš jsem líný to hledat. Na zadní straně smaltovaného odznaku je zimní středisko Reit im Winkl – v německých Bavorských Alpách.
4 odznaky – 2 varianty. Porovnání kopaného a nekopaného odznaku. Na této straně není nic zajímavého, ale počkejte na té druhé.
4 odznaky – a ne 2, ale 4 varianty. Horní dva odznaky jsou z jedné strany identické a na jednom je nápis „Schutz-Patron aller Winter-Sportler“ a pro mě neznámý znak, na druhém odznaku je v češtině : „PATRON ZIMNÍCH SPORTOVCŮ“. Spodní dva jsou ještě zajímavější. Z jedné strany identické a z druhé strany je na jednom již uvedený nápis: „WINTERSPORT SCHUTZ PATRON“ a na druhém odznaku je romantický krkonošský motiv s v českým nápisem: Krkonoše, Luční bouda 1410m. No a co, řekne někdo, změnil se režim, tak v Jablonci nebo jinde změnili raznice. Jo, to beru, ale to platí jen u prvních horních odznaků, protože ty spodní dva jsou sice identické tvarově i rozměrově, až na jednu maličkost. Ten „Krkonošský“ je o cca 0,5 mm silnější a je zřetelně vidět, že český motiv je na odznak zalisován dodatečně. Věřím tomu, že pod „Luční Boudou je zalisován původní nápis v němčině. Ale nechci odznak zničit a zkoumat dál to nehodlám.
Pro ilustraci jak asi původní ULLR vypadal v nordickém bájesloví. Jsou vidět všechny propriety – lyže, luk a hlavně fousy.
Jednou velkou otázkou je, kde se popsaný odznak nosil. Možná na čepici – „bergmützi“, možná také jen na špagátku, nebo kůži přivázán k batohu – což je můj osobní názor. Něco podobného jsem viděl na batohu horských turistů v Salzburku asi před 10 roky na výletě v Rakousku. Takže otázek je ještě dost a věřím, že mě někdo poskytne další informace, případně doplní můj příspěvek.
Závěrem bych rád poděkoval všem, kteří mě ULLRy průběžně zásobují a nejvíc jednomu nejmenovanému kolegovi, který mě nechal prvního „dědka“ ze svých nálezů a to je už minimálně 12 let. To, že mě přivedl ke koupi detektoru a naučil mě první kousky s detektorem asi nemusím dodávat. A Pavlovi děkuji za „ULLRa z Luční boudy“.
Marouš
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Démon
18. 01. 2006, 11:06Moc hezký.
kacuro
18. 01. 2006, 11:06zajímavé
Jim
18. 01. 2006, 13:44Tyto přívěsky, nenazval bych to odznaky, byly běžně ke koupi v 50-tých letech, tedy po druhé válce. K získání byly v turistických horských chatách a nosily se v poutku na opasek u šponovek na levé straně. (tehdelší lyžařské kalhoty). Běžně se kupovaly jako suvenýry. Obvykle když někdo jel na hory, což v těch letech byl přepych a výsada majetnějších, tento přívěsek na kalhoty přivezl jako památku, nebo dárek někomu doma. Jako děcko jsem jich měl od strýce několik. Byl to vášnivý lyžař a sportovec a vždycky nějakou podobnou drobnost přivezl.
benedek
18. 01. 2006, 13:47Gratulace , a protože sbírám sklo z Krkonšských skláren, podívám se, jestli na nějakém motivu "dědka", pardon, ULLRa najdu
CB
18. 01. 2006, 14:47Marouš: Jednoho mám, je nahoře okousanej a je ze dvou dílů. Jestli budeš chtít, tak Ti ho pošlu. Pošli mi adresu na email.
bába
18. 01. 2006, 16:21No vida - zase jsme o kus chytřejší
Kejzlar
18. 01. 2006, 16:45Článek jakých tu moc není, ke škodě všech co navštěvují DW. K Jimovi bych doplnil že se také nosily na špacírkách, taktéž přivázané na šňůrce nebo kůži. Jejich použití ovšem určitě spadá již do první republiky.
Kunďaba
18. 01. 2006, 17:16Tento článek si zaslouží 1* fakt paráda
toronto
18. 01. 2006, 18:54Mám také jednoho dědka. Je to osmiuhelník nahoře dvě dírky na něm dědek v kápi s dlouhými vousy. Za zády má v rokou pytlík a hůl. Na nohou nemá lyže ale asi nějaké sněžnice. Z druhé strany je osmiůhelník rozdělen na tři části jako česká vlajka a ve středu je český lev. Odznak je ražený ze dvou měděných plechú a spojený bílým kovem.
Gila
18. 01. 2006, 20:39Bezesporu zajímavé a osvěžující po věčně se opakujících křížích a winterhilfkách.
mulen
19. 01. 2006, 08:32Dobré a zajímavé počtení.
Pavlík
19. 01. 2006, 11:10Doma mám též jednoho dědka na lyžích /ULLR/ je český, poměrně těžký a rozměrově velký erbovitý odznak z mosazi, na první straně si to ten děda fičí z kopce dolů na lyžích, na druhé straně jsou krásně zobrazeny hory a nápis:,, V horách mých jsem tvým ochráncem,, . Kdybys o něj měl zájem, tak se ozvi. Tel. 604 592 889
beda
19. 01. 2006, 14:59pěkné, dik za zajímavé počtení
Radim
19. 01. 2006, 17:32Marouš : A já tak pátral o co se jedná. Konečně něco informací. Jinak můj ULLR http://www.detektorweb.cz/index.4me?s=show&i=2488&mm=1&vd=1
článek super
CB
19. 01. 2006, 18:48Marouš: Dědek je na cestě.
gebirgsjäger
04. 02. 2006, 08:43Taky jeden mám, pisni mi na mail GBJR@seznam.cz;-)
lukis555
18. 03. 2009, 19:39Dobrý den, tak já jsem na půdě našel taky jeden ULLR. Je ale český. Je na něm lanovka z Vysokých Tater. Není možné, že je to z období Slovenského štátu?
Hajný
27. 12. 2011, 16:04Dnes jsem dva odznačky ULLR našel metr od okopu. Jsou samozřejmě v němčině...
Ferda
01. 07. 2012, 01:22Dobrý večer,
mám 3 tyto medaile, na jedné je orlice s nápisem Wintersportler - Schutzpatron, na další pouze tento nápis - obě asi máte, na třetí je motiv z Krkonoš se Sněžkou - s českým popisem. Nejsou kopané, takže jsou v pěkném stavu. Mohu zaslat skeny.
holousek1
17. 02. 2013, 21:49Dobrý večer, dnes jsem nalezla jeden z lyžařských odznaků. Je
na něm v levém horním rohu ullr a lyžař jedoucí vlevo. Mate o něj někdo zajem?
Dragon515
26. 10. 2013, 02:11mirasspeedman
26. 10. 2014, 16:01Zdravím,
Dnes jsem nalezl také dědka, pokud máš zájem o foto nebo celého dědka tak se ozvi na e-mail, dědek je v češtině pěkně čitelný ale kraje v horším stavu asi je starší na jedné straně dědek s nápisem ULR!! a druhé erbovní znak český lev materiál nepoznám ale přijde mi že ten samý co byla protektorátní koruna.
kote
13. 01. 2018, 16:02Tyto odznáčky mám také rád. Drobné "rodinné" doplnění:
Ull je syn Sif, jeho otčímem je Thór. Pravděpodobným otcem je Ódin. Je to vynikající lučištník a lyžař a nikdo se s ním v těchto disciplinách nemůže měřit. Jeho jméno znamená „Sláva“.