Unikátní výstava zámeckého stříbra
Precizní prací a nápaditostí zlatníků ilustruje 61 předmětů, které jsou doplněny reprezentativními olejomalbami a rytinami s podobnými motivy. Takový reprezentativní vzorek z bohatých zámeckých sbírek nelze pohromadě spatřit při běžných prohlídkách českých hradů a zámků - hlavním důvodem je především jejich vysoká exkluzivita, která vyžaduje vysokou úroveň zabezpečení.
První část expozice představuje zámecké stříbro za renesance, především ve formě předmětů používaných ke stolování. Tehdy se u prostřených stolů odehrávala rodinná setkání, ale i různá diplomatická jednání. Reprezentantem této kategorie je např. stříbrný naturalisticky vyvedený jelen, který po odklopení hlavy sloužil jako pohár. Mistrně tepané a zdobné nádoby přehledně ukazují vývoj stylu od renesance přes barokní tepané reliéfy až po 18. století, kdy byly poháry zdobené kartušemi, mřížkami apod.
Devatenáctému století je věnována prostřední část výstavy. Jsou zde k vidění hlavně reprezentativní nádoby, které jsou víceméně spjaté s historií rodiny Schwarzenbergů, s některými významnými událostmi anebo významnými osobnostmi rodu. Nejvíce jistě zaujmou poháry s loveckou tematikou, které jsou vyzdobeny trofejemi jelenů a laní tzv. grandlemi (grandle - zub, špičák jelena nebo laně, ve zlatnictví jako součást exkluzivních šperků s mysliveckou tematikou). Unikátním exponátem, který by neměl nikomu ujít, je ale velká zlacená mísa, do které je vsazeno 182 schwarzenberských ražeb. Tento rod získal právo razit mince prostřednictvím svého předka Jana Adolfa I. , kterému toto privilegium udělil v roce 1671 císař Leopold I. Je to vlastně jakási přehlídka všech ražeb od konce 17. do konce 18. století, protože právo razit mince přešlo i na další generace rodu. Zasazené jsou především dukáty a říšské tolary, poslední ražby jsou dvaceti krejcary z období Jana Nepomuka Schwarzenberga. Neméně unikátní numismatickou a dokumentární hodnotu má kolekce dekorativních mis a pohárů se vsazenými medailemi. Jedná se o část kolekce, která je složena z 20 mis a 14 rozměrných nádob ze zlaceného stříbra z poloviny 19. století, obsahuje zlaté, stříbrné, postříbřené a bronzové medaile, které rod získal na hospodářských výstavách, jichž se zúčastnil. Byly to nejenom regionální a zemské výstavy v rámci Rakouska-Uherska, ale bodovaly i na světových výstavách, např. v Paříži nebo v Londýně. Tyto předměty se dají chápat jako jakási schwarzenberská paměť. Závěrečná část působivé expozice tvoří zámecké stříbro zapůjčené nejen z Hluboké nad Vltavou, ale i z dalších objektů ve správě NPÚ v Českých Budějovicích. Exponáty ze zámku Horšovský Týn, Náměšť nad Oslavou, Telč, Český Krumlov a Třeboň ukazují, jak se zámecké stříbro, stejně jako ostatní předměty denní potřeby, během doby vyvíjelo, a to jak tvarově, dekorem, tak i materiálově. Na trh totiž pronikla slitina mědi, niklu a cínu, tedy alpaka, která má podobný vzhled jako stříbro. Později se alpaka stříbřila, aby byla od stříbra k nerozeznání.
Poslední vitríny nabízejí předměty, které reprezentují vlastně už moderní design, směřující k větší jednoduchosti, eleganci a účelnosti. Autorka expozice Alena Vaverková vysvětluje, proč se nezachovalo více takových pokladů:
„V době válečných konfliktů se mnoho stříbrných pokladů stávalo válečnou kořistí. Vzhledem k tomu že stříbro je a bylo žádaná deviza, bylo také množství děl v minulosti roztaveno, aby panovnické pokladny získaly peníze na válečné účely, nebo naopak na vyrovnání státního dluhu v těžkých poválečných časech. Absence stříbrných předmětů z určitých období mívá i další prozaický důvod. Stolní soupravy, které vyhovovaly jedné generaci, další generace zhodnotila jako staré nepotřebné stříbro a po roztavení použila na výrobu nových jídelních servisů. “
V letošním roce bude zahájena výstava Stolování v zámku v Náměšti nad Oslavou a příští rok se slavnostně otevře Stříbrný sál na zámku Hluboká nad Vltavou, kde bude vystaveno přes 250 exponátů schwarzenbergského stříbra.
Zdroj: Zuzana Veverková, Česká spořitelna, Česká televize, Jiří 1946
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Rozum
11. 06. 2015, 18:03Kurna to jsou moc hezke kousky a jako celek je to pastva. Diky Zdenku...
cernunos
11. 06. 2015, 18:23Tak ty tácy se zlatými a stříbrnými medailemi jsou MASAKR
Ag kov
19. 10. 2024, 18:43:thumbsup::smile: