Ve službách archeologie
Kolem Vánoc jsem obvykle docela naměko a stejně je tomu tak i letos. To mne také přimělo netajit se svým angažmá řekl bych u skupiny lidí, kteří nemají mírně řečeno nás hledače kovů příliš v lásce. Začalo to jedním běžným telefonátem.Tak co kámo, jdeš zítra se mnou promávat jedno místo, kde se dost kope? Jasně jdu a sejdeme se přímo tam! To jsem nevěděl, co na mne další den čeká. Přijdu tam, všude plno bagrů i nákladních aut a uprostřed všeho skupina lidí ( asi 7) v růžových vestách se hrabe v zemi. Ptám se nebyl tady kolega s detíkem jako já? To nebyl, ale přidej se k nám a hned to tady můžeš prohlídnout, bylo tady včera i něco z bronzu. Trochu rozpačitě chystám nádobíčko a hned lítám sem a tam bez valného výsledku. Archeologové a kopáči mi hází další udičku: Nechceš si s náma taky něco kopnout? A je to tu. Co následovalo byla jen posloupnost dalších mých souhlasů na nabízené úkony. Můžeš s náma tady kopat na záchranném výzkumu při přeložce cesty a že jsi s detíkem? Můžeš to tu vždy po odkrývce bagrem pěkně promávnout. My máme taky nějaký, ale je v koutě maringotky a stojí za prd. No to víš na lepší nejsou prachy. A tak jsem kopal a hledal, rýpal, čistil a nacházel no docela mě to chytlo. Pak přišel s papírem hlavní šéf a navrhuje mi kopání za prachy. Ty jsi v penzi tak ti přijde pár korun kolem vánoc k dobru, tady podepiš a máš hodinovku. Kolega s detíkem přišel v poledne a se slovy co blbneš se zdravil se všemi, které znal a přišlo mi, že na mne trochu ušil boudu. Pak chvilku proběhl nejbližší pole a zas zmizel a já zůstal 3 týdny.
Tak jsem si čichl k archeo-záchrannému výzkumu, o kterém jsem do této doby neměl, kromě novinových blafů ani ponětí. Postupně jsem se učil novou terminologii a její významy. Taky postup práce, časový režim, a seznamování s lidmi, kteří se většinou měnili každý den. Práce začínaly dvojím způsobem, první výkop čtverce asi 8 x 8 metrů z povrchu až na podloží (pro nás světlá jílová vrstva) a druhá verze na rovinně podloží vytvořené bagrem po odstranění povrchové vrstvy se rýsovaly tmavé obrysy chaotických tvarů jinak zvané objektů. Objekty se nazývaly různě např. kůlovky, hliníky, zásobnice, zemnice a nevím jak ještě. Napřed se kopaly půlky těchto objektů a získal se profil kopané stěny a po zakreslení, zaměření, fotografování následně výkop zbylé půlky objektu. Nálezy se ukládaly podle číslovaných objektů, pytlíkovaly a odvážely do laboratoří či skladů ústavu. Tak se mi jako laikovi jevila technologie výkopových prací záchranného výzkumu. A kromě získání geometrie objektů osídlení se nacházela hlavně keramika, kosti zvířat, mazanice, trochu štípané industrie a přibroušených kamenů. Za celou dobu žádný bronz, který mne tolik lákal na začátku. K přiloženým fotkám jen tolik, že nevystihují plně rozsah kopání a množství nálezů. Jsou jen pro ilustraci ke článku.
Na závěr k době osídlení, které zde trvalo asi dost dlouho a vracelo se. Nejvíce bylo lineární keramiky a něco málo černé keramiky z období snad ranného bronzu, ale to nechám raději odborníkům. Pro mne bylo rozhodující poznání práce kolem archeo-vykopávek a záchranného výzkumu při stavebních pracech. Práce obtížná s hlídáním stavařů i přidělených financí i lidí co to kopou i počasí i nálezů i harmonogramu prací s dopravou na místo atd. Ale hlavně po celou dobu jsem neslyšel hanlivé řeči o detektoristech jako takových. Také jsem si upravil svůj názor na práci v terénu při archeologických vykopávkách v realitě.
Na závěr snad nám všem co taháme občas něco ze země ať detektory nebo kopáním, ať jsme na kterékoliv straně pomyslné barikády přeji v roce 2012 překvapivé objevy a hrstě štěstí.
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
wood
27. 12. 2011, 13:00Když se sejdou rozumní lidé, jejich práce i hobby se dá sloučit ku prospěchu věci. Jsou i rozumní pracovníci muzeí, kteří vítají spolupráci s detektoráři a našli s nimi společnou řeč. Je to pouze o důvěře.
zero
27. 12. 2011, 13:09R67
27. 12. 2011, 13:17Někdy stačí odhodit předsudky a dobrá věc se podaří. Správný přístup kolego, broušená industrie - super.
kopejda
27. 12. 2011, 13:38vzorný příklad toho, jak by to mohlo fungovat
Backwood
27. 12. 2011, 14:18hypo1
27. 12. 2011, 14:20Nevím, jestli se to tady může psát, ale kolik je tam ta hodinovka za kopání? V Ostravě kámoška řikala něco o 80 Kč/hod. , ale už to je asi 4 roky a nevim, jestli si to pamatuju správně. Může to bejt docela zajímavá špatně placená práce!
Rossy
27. 12. 2011, 14:43cortes
27. 12. 2011, 15:20hypo1.. Někde ti dají i......... 60 kč........
jajan.. super zažil jsem. Tři měsíce jsem kopal, preparoval a pípal langobardy--))) než jsem se přestěhoval letos do Práglu--))
jajan
27. 12. 2011, 16:12Zas ty prachy a já na začátku chtěl s nimi kopat i zdarma, ale pokládali mne za blázna. S detíkem mne taky nikdo neplatí! No přesně to bylo mezi těmi dvěma uvedenými údaji v diskuzi! Mějte se a díky za komenty!
hypo1
27. 12. 2011, 16:43jajan: Jen mě zajímalo, na kolik si archeologové ceněj práce kopáčů, nic víc. Je sice krásný neuznávat peníze a pracovat zdarma, ale třeba u nás v obchodě mi zadarmo jídlo nedaj, ale samozřejmě u vás to může bejt jinak - jinej kraj, jinej mrav
Azaz163
27. 12. 2011, 18:11U nás 65Kč/h. Hold nabíraj jen studenty. Ale na druhou stranu, nepředřel jsem se.
dabelhorny
27. 12. 2011, 20:58Tak to máš šťastie, že si natrafil na partiu s ktorou sa ti získať nové vedomosti a to priamo na mieste výskumu. Vecičky
dabelhorny
27. 12. 2011, 20:59slovíčko - podarilo -, som tam nevsunul, sorry
Rozum
27. 12. 2011, 23:55Hezky se to cetlo...
2kajman
04. 01. 2012, 12:01Krásnej článek jak by mohla vypadat spolupráce. Myslím, že takových detektorářů jako jsi ty, by bylo mnoho, jenom jich umět využít. Zlepšila by se vzájemná důvěra a odbouraly letité spory. Věřím, že na obou stranách je převážná většina dobrých a poctivých lidí, kteří by se mohli spojit pro dobrou věc. Vše nejlepší v Novém roce 2012 a slunce v duši přeje "dědek Kajman"
Gorba
05. 01. 2012, 16:10heh kamarádi, 65 korun za hodinu je to ještě super, nám studentům platí jen 40 a to dřeme svítání do tmy, hold školní výzkumy, a to jsme rádi žen nemakámem jen za jídlo... ale kdo tutu práci s dobrou partou okusil ten nelituje
Krutor
07. 01. 2012, 22:40Tak před 10lety jsem chtěl v létě o dovolené dělat na vykopávkách jako dobrovolník zdarma a bylo mi řečeno, že nikoho nepotřebují a teď nabízejí peníze?...
jajan
09. 01. 2012, 18:28Tyto vykopávky platí investor stavby a někdo to musí odmakat! Dnes jsou to většinou studenti, nezaměstnaní a příznivci archeologie.