Úvod / Nálezy

Vydařená neděle

26. 07. 2021 Autor: Luftreisen 16812× 14
Ahoj všichni! Konečně jsem dal dohromady fotky z dubnové neděle, kdy se mi během hodiny a čtvrt zadařilo. Vytipoval jsem si část lesa u nás v Bílých Karpatech. Ve mírném svahu a dost daleko od pevných cest. Po půl hodině bez nějakého zajímavého signálu jsem vykopal dvě kolečka. Už jsem viděl jak mám pěkné stříbrňáky, ale jak jsem je vzal do ruky poznal jsem, že jsou olověná. Na jednom kolečku byl znatelný reliéf, ale nerozpoznal jsem o co jde. Nepouštěl jsem se na místě do žádného čištění, udělal jsem fotku a kolečka uložil do krabičky v batohu.

Doma jsem je pod tekoucí vodou opatrně očistil jemným štětečkem a spatřil jsem kráčejícího lva s korunkou. Průměr je cca 38 mm. Nejdříve jsem si myslel, že jsem našel pečeť z nějaké listiny. Stačilo trochu zapátrat na internetu a věděl jsem, že mám textilní plombu. Ale odkud? Lev kráčí v nějakých vlnách či kopcích, provedení se mi jevilo hodně archaické a v okraji jsou snad i zbytky opisu (napravo od hlavy lva). Vzpomenul jsem si na znak Karlových Varů, kde lev kráčí ve vodě. O možném stáří jen polemizuju. Dočetl jsem se, že textilní plomby se používaly už ve středověku a největší rozmach nastal v 16. století. Procházel jsem internet a objevil sběratele plomb pana Mlýnka z Vratimova. Oslovil jsem jej s prosbou o pomoc. Poslal jsem mu fotky a napsal bližší informace o nálezu. V odpovědi mi zaslal obce a města s podobným znakem. Jeho odhad je, že by se mohlo jednat o Lipník nad Bečvou. K případnému stáří plomby se nevyjádřil. Jsem mu za jeho snahu vděčný a budu pomalu pátrat dál, třeba mi zde někdo taky pomůžete.
Jenom pár kroků od místa nálezu plomby jsem kopnul pětifenik. Z tohoto materiálu vždycky potěší. Po hodince jsem narazil na větší železo a vykopal jsem prázdný ruský granát F1. Byla v něm akorát hlína a kořínky trávy. Už je z něj těžítko na psacím stole.
V průběhu hledání jsem neustále nacházel hliníkové střepiny z německých zapalovačů AZ 23, bylo to až otravné. Narazil jsem na místo tak 3x3 metry a když jsem kopal šestý hliník, rozhodl jsem se, že další signály už nechám být. Popošel jsem ne víc jak deset metrů a zase pěkný signál. Už jsem viděl další hliník, a tak jsem kopnul do země bez nějaké opatrnosti. Naštěstí jsem se trefil dobře, protože ze země doslova vylétl pěkný bronzový prsten. Teď mi to nedalo a kopal jsem veškeré signály v okolí, ale už jen hliník. I když jsem tam byl až do oběda, už jsem nic rozumného nenašel. Byl jsem tam zajetý ještě několikrát a musím konstatovat, že od té doby se štěstí unavilo a já chodím více jak tři měsíce s prázdnou. Ale nevzdávám to, věřím, že můj čas zase přijde.
Mějte se všichni dobře, užívejte léto a ať se vám daří!

S pozdravem Luftreisen

 Autor: Luftreisen

Komentáře

KasanderAdmin

26. 07. 2021, 09:51

Pěkná hledačka, hezké počtení

klarkon

26. 07. 2021, 12:28

Pěkný to máš...... a dobrá směs

perunit

27. 07. 2021, 11:09

já myslím že ta plombs by nemusela být nutně textilní, mohlo by se jednat o olověné plomby na skleněné lahvičky s léky, co se vozily hlavně z Itálie, matně si vybavuju že je datují do 14-16. stol. Bývají tam všelijaké krásné výjevy. Ostatně to vypadá, že plomby k sobě patří a byly spojené - jedna má dírku, druhá jakýsi spojovací článek. Na textilní plomby by nikdo obrázky nerazil.

Luftreisen

27. 07. 2021, 12:32

perunit: děkuju za názor. Vycházel jsem jen z toho, co se mi podařilo dohledat a vyzvědět.
Když se podíváš na fotku číslo 4, tak je vidět, že tam nejsou jen ty "pacičky" do otvoru, ale vpravo je patrný zbytek, nazvu to můstkem, který kdysi obě ta kolečka spojoval. Asi něco takového, jako je v tomto odkazu.
https://www.google.com/search? q=textiln%C3%AD+plomby&client=firefox-b-d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwismKXxg4PyAhUix4sKHURqCGYQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1920&bih=899#imgrc=O0sjW8RIRUiYEM

perunit

27. 07. 2021, 15:53

Luftraisen: máš recht, toho bočního spoje jsem si nevšimnul. Já si vybavil na lékovkách i lva, tak jsem zagooglil a lev vypadá jinak a je s opisem, viz https://www.lovecpokladu.cz/home/vicka-od-theriaku-lekarenske-plomby-7190
Takže plombu na lékovky beru zpět. Je to záhada

jezero

27. 07. 2021, 22:36

Pánové - je to jednočepová textilní plomba ze 14-15 století. Ale bohužel nevím kam ji zařadit.

Rossy

28. 07. 2021, 07:05

No, tady je něco i o středověkých textilních plombách. Třeba se v rámci obchodu k nám dostala úplně z jiné země. Ten lev může být zavádějící.
https://de. wikipedia. org/wiki/Tuchplombe

Luftreisen

28. 07. 2021, 09:57

Děkuji za názory přátelé
Jak jsem psal v příspěvku, to provedení mi připadá hodně staré. Typoval jsem středověk, ale nechtěl jsem střílet od boku.
Protože jsem ji našel na pomezí České a Slovenské republiky, taky jsem uvažoval, že by se mohlo jednat o některé město na Slovensku.
Našel jsem nějaké informace o textilních plombách zde na straně 93.
Tady jsem se dočetl od kdy se používaly. Existuje i nějaká slovenská publikace o této problematice, ale tu jsem nikde nenašel.

https://digilib. phil. muni.cz/bitstream/handle/11222.digilib/127395/DissertationesArchaeologicae_002-2007-1_7.pdf? sequence=1


perunit

28. 07. 2021, 11:41

Odborník Jezero promluvil a textilní plomba je posichrovaná. Taky mě napadlo Slovensko - lev je na třech kopečccích a nemá dvojitý ocas :-) Ale jak píše Rossy, lev může být odkudkoliv...

Rossy

28. 07. 2021, 17:41

No, ale i u těch slovenských nálezů plomb je v práci na kterou dáváš odkaz napsáno... cituji...
V našem přímém sousedství jsou plomby podrobně
zpracovány na území Slovenska. Dosud zde byly nalezeny
23 plomby, vesměs při výzkumech hradů a opevněných
sídel. Plomby jsou datovány od 2. poloviny 14. století
do 17. století a podle ražeb označovaly zboží vyrobené
v anglii, Skotsku, Flandrech, Benátkách, Francii, Němec-
ku, Polsku a Uhersku.....

Rossy

28. 07. 2021, 18:00

A ještě velice volný překlad z článku na který jsem dal odkaz já......

Nejstarší dochované látkové plomby jsou nizozemského původu a pocházejí z 13. a 14. století. Mnoho nálezů z pozdního středověku také ukazuje na nizozemská textilní centra, přičemž lze pozorovat posun od vlámských k nizozemským obchodním centrům. V 16. století také vzrostlo používání textilních plomb německých. Je ovšem třeba poznamenat, že se to vztahuje k příslušným vyhláškám, které byly v konkrétních zemích přijaty. Boom v odvětví textilní výroby, který vyvrcholil v desetiletích kolem roku 1600, se odráží také ve statistikách nálezů textilních plomb, které dosáhly kvantitativního vrcholu v 17. století. V 18. století jejich počet rychle klesal...
Jak to chápu já, tak asi byly ty plomby používány hlavně v zemích, kde to bylo vyžadováno. Něco podobného jako, když v německu museli značit náprstky a jinde ne. Proto si myslím a možná se pletu, že se u nás objevují hlavně jen importy.

Luftreisen

28. 07. 2021, 21:51

Rossy: uznávám tvé argumenty. Taky jsem si všimnul, že je řeč spíše o importu. Ten lev je až magický a je pro mne velmi těžké připustit si, že není náš, český ( i když já jsem moravák ). taky jsem si všimnul, že je pouze jednoocasý. Hledal jsem i tímto sněren a našel toto:

Dvouocasý lev se poprvé objevil na znaku používaném českým králem Přemyslem Otakarem II. Vyvinul se z jednoocasého stříbrného lva na červeném poli, kterého údajně spolu s královským titulem získal český kníže Vladislav II. od římského císaře Fridricha I. Barbarosy roku 1158 za pomoc při dobývání Milána. Vladislav II. přijal tohoto lva znak jako znak svého rodu a jeho předchůdkyni plamennou, čili svatováclavskou orlici, posunul do roviny znaku svého království, čili znaku státního.

Což je samozřejmě doba, kdy ještě hodně našich měst a obcí neexistovalo nebo spíše o nich neexistuje zmínka.
Našel jsem i jiné vyobrazení lva, na gonfanonech ( v Anglií) či mincích ( v Rakousku) a určitě by se našly i další příklady. I když žádné z vyobrazení, co jsem našel, nemá lva ve vzpřímené poloze, ve skoku či kráčejícího po zadních.
Znám přísloví: přání otcem myšlenky. A u mne to tak nějak bude. Mám ten náš znak rád a moc bych si přál, aby to byl ten "náš" lev.

Aretas

14. 08. 2021, 10:42

Zdravím, chcem sa opýtať, zistili ste nieco viac o tom bronzovom prsteni? Podarilo sa mi nájsť rovnaky.

Luftreisen

15. 08. 2021, 11:02

Aretas: mělo by se jednat o prsten, který se vyskytuje od středověku do 16. století. Motiv se prý vyskytuje už od dob Říma. Toto je můj druhý a taťka má taky jeden, ale zase pěkný velký.