Vyšívaný obraz
Dobrý den,znovu sem vkládám článek o zmizelém obraze, respektive nejdůležitější údaje o jeho autorce. Z rodinných důvodů jsem předchozí článek musel nechat odstranit, přepracovat a nyní ho sem opět vkládám. Prosím, pokud jste se někdy s tímto dílem někdo setkal, dejte mi vědět, rád bych jej také viděl.
Děkuji všem lidem, kteří mi v pátrání pomáhají a všem pamětníkům, kteří mi poskytli svědectví o válečných událostech obce Konětopy a jejího okolí. Přeji všem hodně zdraví.
Paní Anna Šrámková se narodila 9. února roku 1906 v Konětopech č. p. 8, manželům Josefu Bláhovi a Anně Marečkové. Byla jedním ze šesti dětí ( sourozence měla Josefa, Růženu, Františka, Václava a Antonína). Tatínek zahynul v Itálii v I. Světové válce a maminka zemřela na řídnutí krve roku 1922. O všechny se pak starala Růženka, později provdaná za Františka Hradeckého z Konětop. Paní Anna Bláhová se vyučila švadlenou, a uměla i nádherně vyšívat. Odstěhovala se do Prahy kde bydlela v Biskupské ulici. Provdala se za Otakara Šrámka a přestěhovala se s ním do Soudní ulice 739 na Pankráci. 3.12.1932 se jim narodil syn Otakar. Bratři paní Šrámkové byli členy odbojového hnutí Aleš Čejka, takže i ona o tomto spolku věděla a jako správná vlastenka se zajímala o jeho činnost. Tehdejší prezident Dr. Edvard Beneš si získal její sympatie, a proto si nechala podle jeho fotografie zhotovit předlohu, podle které pak vyšila obraz. Na něm je prezident zobrazen do pasu, jak sedí v křesle. Obraz vyšívala po nocích dva roky (1940-1942). Třikrát přepracovávala kravatu, aby byla se svým dílem spokojená.
Anna se těšila jak po válce půjde osobně předat obraz panu prezidentovi. Bohužel, osud jí připravil krutý konec. Protože spolu s manželem poskytli úkryt parašutistům ( Gabčíku a Kubišovi ), kteří později spáchali atentát na tehdejšího zastupujícího Říšského protektora R. Heydricha, a poskytovali svůj byt ke schůzkám členů odbojového hnutí (to musel vždy malý Otakar se svými kamarády odejít pryč z domu), byli po Čurdově zradě zatčeni a vyslýcháni v Pečkové paláci ( „Pečkárně“ ), později vězněni v Pankrácké věznici a odsouzeni k smrti. Anna Šrámková byla popravena v roce 1944 v Drážďanech, manžel Otakar zemřel o rok dřívepři pochodu smrti v Osvětimi.
Po válce pan Bláha dal zhotovit rám k obrazu u pana řezbáře prof.. Pitruse. Hotové dílo pak spolu s tehdy ještě dvanáctiletým Otakarem byli příbuzní předat osobně prezidentu Benešovi na Pražském hradě dne 22.10.1945.
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
kimcid
16. 09. 2008, 09:53nějak jsem na jméno Beneš alergickej+ na jméno Churchill
kimcid
16. 09. 2008, 09:53každopádně obraz krásnej
DFC
16. 09. 2008, 12:58Pěkný a smutný příběh. Škoda, že Beneš dopomohl k tomu, aby se k moci dostali bolševici a památku těchto a podobných hrdinů pošlapali a poplivali
patkan
16. 09. 2008, 20:13ved to tu uz bolo par mesiacov dozadu, presne ten isty prispevok...
Belmondo
16. 09. 2008, 21:544 patkan:jo, máš pravdu, pro to tam taky v úvodu píšu že jsem to musel z rodinných důvodů nechat smazat, a ted že to tam dávám znovu
tomáž
25. 08. 2010, 08:59ahoj ty bydlíš v konětopeh já jen že hledám někoho na mrcas a jsem kousek od konětop a dokionce tam pár lidí znám jestli chceš ozvy se na meil a mužem někam vyrazit s detíkama
motyl772
13. 02. 2011, 17:32Vim něco o vzniku tohoto ramu, nic o jeho osudu. Pokud mate zajem, zdělim vice