Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Doporučené detektory
|
Rýžování zlata
|
Outdoorové vybavení
|
2003 - 2024 © DetektorWeb.info - Detektory kovů, detektor web | info@detektorweb.cz
Vytvořilo: Plugo - tvorba e-shopů, tvorba www stránek
Komentáře
Kódl
29. 01. 2020, 10:57Pěknej Mám jich ve sbírce už asi deset. Když je v dobrém stavu, tak mi vždy udělá radost. S přesnější datací ti nepomohu, to je stejné, jak s podkovama
Rossy
29. 01. 2020, 18:22To asi netroufne asi nikdo. Tvarově jsou totiž podobné už hlavatým zákolníkům římským. Snad malým vodítkem, jestli zákolník patří k těm starším, může být i zadní strana zákolníku. Tedy jestli je probroušená od plechového vyvložkování náboje kola. Znamenalo by to, že zákolník byl použit i díky tomu, že dřík je konický, v dřevěné ose kola a nebyla použita jak štesle ani žabka a zákolník přímo jistil kolo. Štesle většinou sloužila u železných os k jištění kola. Na tuto štesli se položila obdélníková oblá podložka /které se někde říká žabka/ vybavená dvěma otvory stejně jako těmito otvory byl vybaven konec osy a štesle a teprve přes ně se zasunul zákolník. V tomto případě se zákolníky nedostaly do styku s vyvložkováním kola a nejsou probroušeny. Většinou nemají dřík konický a jsou jištěny pérem nebo okem navlečeným přez osu. Navíc se se někdy používal tento zákolník v novověku jako svořínek k zajištění rospory žebřin - brýlí. Někdy se také používaly u dřevěných vláčecích bran. Tam však byly vybaveny řetízkem.
Aby to nebylo tak jednoduché, tak celodřevěné vozy, tedy i s dřevěnými osami se v některých oblastech u nás používaly až do počátku 20. století.
Co dodat. O datování u těchto zákolníků záleží na nálezové situaci a historii místa.
http://www.detektorweb.cz/index.4me?s=show&i=55370&mm=1&vd=1
Rozum
29. 01. 2020, 18:32Ja vedel ze se Rossy nasyti. .
deus66
29. 01. 2020, 19:36Díky Rossy za vyčerpávající odpověď.
Seš borec!